10 مورد از مهم‌ترین نکاتی که باید در آنالیز سایت رقیب به آن توجه کرد!
0 (0)

10 مورد از مهم‌ترین نکاتی که باید در آنالیز سایت رقیب به آن توجه کرد!

امروزه هر کسب‌وکاری برای خود یک وب‌سایت دارد که باید مرتباً در آن محتوا قرار داده و با استفاده از سئو رتبه آن را ارتقا دهد. در این میان اما گاهی پیش میاید که برخلاف تلاش‌های بسیار، نمی‌توانیم مانند رقبایمان نتیجه بگیریم و از بقیه عقب می‌مانیم. در این زمان بهتر است به سراغ یک متخصص سئو برویم و از او بخواهیم که عملیات آنالیز سایت رقیب را برایمان انجام دهد. البته بهتر است قبل از آنکه متحمل ضرر شویم آنالیز را شروع کرده و ابتدا خودمان را به رقبا رسانده و سپس از او جلو بزنیم.

تحلیل و بررسی رقیبان

تحلیل و بررسی رقیبان

آشنایی بیشتر با آنالیز سایت

آنالیز در کل به عملیاتی گفته می‌شود که در آن زیروبم یک موضوع شناخته شده و نقاط قوت و ضعفش را تشخیص می‌دهند. در این میان ذکر این نکته حائز اهمیت است که آنالیز رقبا در سئو یعنی شما همه فعالیت‌های رقیب را زیر ذره‌بین بگیرید و اطلاعات تکنیک‌ها را از آن استخراج کنید. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما یک سری و نکات مهم که باید در زمان آنالیز سایت رقیب انجام دهید را نام ببریم

ابزارهای حرفه‌ای برای تحلیل استفاده کنید.

اولین نکته‌ای که در زمان تحلیل رقبا باید در نظر بگیرید این است که ابزارتان حرفه‌ای بوده و اطلاعات درست و قابل‌اتکا به شما بدهد. بسیاری از ابزارهای رایگان و ساده نمی‌توانند به شما نتایج درست بدهند و ممکن است شما برای تدوین استراتژی‌های بعدی خود دچار اشتباه شوید. پیشنهاد ما این است که از یک کارشناس سئو کمک بگیرید. اگر امکان این کار برایتان فراهم نبود برای تجزیه‌وتحلیل رقبا به سراغ ابزارهای حرفه‌ای بروید و کار با آنها را یاد بگیرید.

پیداکردن رقبا

دومین نکته‌ای که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم این است که رقبای حقیقی خود را تشخیص دهید. شاید در ابتدا چند تا از رقبایتان را بشناسید اما بعد که به تحلیل عمیق‌تر پرداختید، کسب‌وکارهای بزرگ‌تری را کشف کردید. حتی گاهی ممکن است شما کسی را به‌عنوان رقیب در نظر داشته باشید که به لحاظ سئویی اصلاً رقیب شما نباشد. گاهی هم بدون بررسی و تشخیص رقبای حقیقی به دنبال بررسی سایتی می‌رویم که اصلاً استراتژی غلطی را در پی گرفته و به اشتباه قصد رقابت با آن را داریم.

اهمیت تشخیص رقبای کاری

اهمیت تشخیص رقبای کاری

پیشنهاد می‌کنیم که وقتی عملیات آنالیز سایت رقیب را آغاز کردید اول به سراغ ابزارهای درست و حرفه‌ای بروید و دوم با کمک آن ابزارها و سرچ کردن کلمات کلیدی، رقبای اصلی را بشناسید. به‌هیچ‌وجه به‌ظاهر بسنده نکنید و مطمئن باشید که با سرچ کردن و تحلیل، حتماً رقبای بیشتری کشف می‌کنید که در بازار شما، تأثیر بزرگ‌تری دارند.

رقبا را با یکدیگر قیاس کنید.

سومین نکته که می‌تواند برای شما بسیار سودمند واقع شود این است که پیش از شروع آنالیز حرفه‌ای و بررسی رقبا به مقایسه آنها بپردازید. در این مرحله سایت خودتان را وارد مقایسه نکنید. سایت‌هایی که در قسمت‌های قبل تشخیص داده‌اید را طبق ملاک‌های سئو بررسی کنید. سرعت آپلود شدن مطالب و تصاویر را به‌عنوان یکی از ملاک‌ها در نظر بگیرید. یا ببینید که کدام سایت روی رابط کاربری خود بیشتر کارکرده است. سایت‌ها را از ملاک‌های ظاهری تا تکنیکی با هم مقایسه کنید و آنها را رده‌بندی کنید.

این کار برای شما چند فایده به همراه خواهد داشت. اول اینکه رقبای ضعیف‌تر که روی کسب‌وکارتان تأثیری نمی‌گذارند را از تحلیل حذف می‌کنید و می‌توانید روی رقبای قوی تر تمرکز داشته باشید. دوم اینکه شما نقاط ضعف و قدرت بسیاری از سایت‌ها را به کمک ابزار تحلیل رقبا به دست میاورید و می‌دانید که به‌صورت کلی گروه رقبای شما در چه وضعیتی قرار دارند. پس وقتی آنالیز سایت خود را شروع می‌کنید هدفمندتر می‌توانید سئو کنید.

مقایسه رقبا با یکدیگر

مقایسه رقبا با یکدیگر

تحلیل کلمه کلیدی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در زمان آنالیز سایت رقیب در نظر بگیرید این است که کلمه کلیدی‌های آن را تحلیل کنید. کلمه کلیدی کلمه‌ای است که مخاطب آن را در مرورگر سرچ می‌کند تا به محتوای مدنظر برسد. آیا فکر می‌کنید رقیبی که از مقایسه در قسمت قبل برنده شده و بالاآمده کلمه کلیدی متفاوتی داشته است؟ بهتر است کلمه کلیدی‌های رقیب را یادداشت کرده و همه آنها را تحلیل و بررسی کنید. اگر کلمه کلیدی یافتید که ارزش بالایی داشته اما شما از آن غافل بوده‌اید حتماً استفاده از آن را در دستور کار قرار دهید.

گاهی اوقات در زمان تحلیل سایت رقیب ممکن است به کلمه کلیدی برخورد کنید که بسیار پربازده بوده و نرخ سرچ بالایی دارد اما شما در آن حوزه کار نمی‌کنید. شاید هم این کلمه کلیدی را نمی‌پسندید و قصد رتبه گرفتن در آن را ندارید. بهتر است از چنین کلمه کلیدی‌هایی چشم‌پوشی کنید. استفاده نادرست از کلمه کلیدی‌های جدید یا به‌کاربردن کلمه کلیدی که در حوزه کاری‌تان جا ندارد برای شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

بهتر است در زمان تحلیل کلمه کلیدی، به یک رقیب اکتفا نکنید و چند سایت قدرتمند و باکیفیت در زمینه خودتان را بررسی کنید. با شناخت وضعیت کلمه کلیدی چند سایت، شما بسیار جلوتر خواهید رفت. بد نیست اگر در زمان آنالیز سئو سایت رقیب کلمه کلیدی جدیدی یافتید که تاکنون از آن بهره نبرده‌اید حتماً در دستور کار تولید محتوا قرار دهید.

تأثیر کلمه کلیدی بر روی سئو

کلمه کلیدی روی سئو تأثیر زیادی دارد

بررسی محتواهای پر طرف‌دار

بعد از تحلیل کلمه کلیدی، بررسی و تجزیه کردن آیتم‌های پر طرف‌دار در سایت رقیب، می‌تواند مانند سکوی پرتاب شما باشد. ببینید این محتوا با چه موضوعی منتشر شده و در آن چه کلمه کلیدی‌هایی به مار رفته است. همچنین نوع جمله‌بندی، نحوه استفاده از کلمه کلیدی، تصاویر و تیترها را نیز باید بررسی کنید. محتوایی که مخاطب به آن علاقه‌مند باشد یکی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت یک سایت است. علت آن را در قسمت‌های آینده بررسی می‌کنیم.

نحوه لینک گرفتن سایت و محتواها

همان‌طور که در قسمت قبل برایتان اشاره کردیم، محتوای پرطرف‌دار می‌تواند عاملی باشد که یک سایت رونق گرفته و پیشرفت کند. زمانی که یک مخاطب محتوای شما را ببینید یا بخواند و آن را جالب و سرگرم‌کننده و مفید دریابد با سایر دوستانش هم به اشتراک می‌گذارد. این اشتراک‌گذاری به موتورهای گوگل اعلام می‌کند که شما در حال تولید محتوای خوبی هستید و باید رتبه بهتری بگیرید. حال بیایید این موضوع را در مورد سایت رقبا بررسی کنیم. آنالیز سایت رقیب با در نظر گرفته لینک‌های خروجی از آن بسیار اهمیت دارد.

این‌گونه لینک‌سازی‌ها برای سایت‌های رقیب می‌تواند زنگ خطری برای شما باشد. این مورد نشان می‌دهد که مخاطبان چقدر محتواهای رقیب را به شما ترجیح می‌دهند و چقدر شما در کار تولید محتوا ایراد دارید. با دنبال‌کردن لینک‌هایی که کاربران از رقبایتان به اشتراک گذاشته‌اند می‌توانید نقاط قدت آنها را تشخیص داده و با مطالب خودتان انطباق دهید. در این حالت در زمان کمی پیشرفت زیادی نصیبتان خواهد شد.

لینک های سایت رقیب و سئو

لینک‌های سایت رقیب و سئو

  • لینک‌های ورودی به سایت رقیب

  • یکی دیگر از موارد مهمی که باید به این چک‌لیست تحلیل رقبا اضافه کنیم لینک‌های ورودی به سایت است. خیلی از افراد کل مسئله لینک را به‌یک‌باره بررسی می‌کنند اما تشخصی تفاوت‌های این لینک‌ها به شما کمک می‌کند که بهتر بتوانید روی تقویت سایتتان کار کنید. اگر شما محتوای خوبی در سایت داشته باشید و رقبا یا افرادی که فعالیت مشابه یا در راستای شما داشته باشند، در محتواهایشان به شما اشاره می‌کنند. همین اشاره کردن یک آیتم مثبت برای شما به‌حساب میاید.
  • زمانی که رقیب از شما نام برده و آدرس سایتتان را درون محتوای خودش ذکر می‌کند، ربات‌های گوگل شما را یک سایت بسیار مفید تشخیص می‌دهند. حال که ما می‌خواهیم در مورد آنالیز و تحلیل رقیبان بپردازیم بهتر است درمورد لینک‌های ورودی آنها نیز بیشتر بدانیم. اگر سایتی توانسته چنین لینک‌هایی بگیرد شما باید محتوا و سایتی که به آن لینک داده است را بررسی کنید. چنین سرنخ‌هایی به شما بگوید که نقاط قوت رقیبتان کجاست و چرا بقیه سایت‌ها آن را مفید تشخیص داده‌اند.
  • نظر کاربران را جویا شوید.

  • بررسی نظرات کاربران یکی دیگر از آیتم‌های مهم و مؤثر در بررسی سایت خودمان و سایت‌های رقیب است. وقتی که مردم از خدمات یا محصولات سایتی استفاده می‌کنند و درمورد تجربه خود در آن سایت می‌نویسند می‌توان به‌صورت غیرمستقیم به نقاط قوت و ضعف آن پی برد. حتی شما می‌توانید به نظراتی که کاربران درمورد رقیب شما در سایر پلتفرم‌ها منتشر کرده‌اند نیز توجه کنید تا آنالیز سایت رقیب بادقت بالاتری انجام شود. موارد رضایت یا نارضایتی مشتریان و مخاطبان می‌تواند شما را به جذب ورودی‌های بیشتر هدایت کند.
  • بررسی کیفیت سئو در آن سایت

  • مورد دیگری که شما می‌توانید بررسی کنید کیفیت سئوی سایت رقیب است. هرچند استراتژی سئوی هر سایت منحصربه‌فرد است اما بهتر است شما مانند سایر افرادی که به سایت رقیبتان میایند بخش‌های مختلف آن را ببینید و بررسی کنید. سرعت سایت، دیزاین، ویدئوها و محتواها، همه موارد را باید به‌صورت اجمالی بررسی کنید.

بررسی سئو توسط کارشناس حرفه ای

بررسی سئو توسط کارشناس حرفه‌ای

نقاط ضعف سایت را ببینید.

مورد نهایی که می‌خواهیم در لیست موارد مهم در آنالیز سایت رقیب به شما توصیه کنیم، نقاط ضعف سایت است. با دانستن مواردی که سایت رقیب را از شما پایین‌تر می‌برد می‌توانید به‌خوبی خود را بالاتر ببرید. اگر فکر می‌کنید سایت رقیب محتوای خوبی دارد اما روی سئو تکنیکال کارنکرده، شما این کار را بکنید. اگر فکر می‌کنید لینک‌دهی درستی بین صفحات ندارد، شما برای سایت خودتان این موضوع را حتماً انجام دهید.

کلام آخر

بررسی سایت‌های رقبا یکی از مهم‌ترین کارهایی است که توصیه می‌کنیم شما در زمان سئو کردن سایت خودتان حتماً انجام دهید. آنالیز سایت رقیب شامل آیتم‌های فراوانی می‌شود که ما برایتان تعدادی از مهم‌ترین موارد را بازگو کردیم. شما باید ابزارهای حرفه‌ای داشته باشید و بتوانید رقبای اصلی را به‌خوبی تشخیص دهید. سعی کنید رقبا را باهم مقایسه کرده و روی کلمه کلیدی‌هایشان را مورد بررسی قرار دهید. محتواهای پرطرف‌دار، لینک‌ها، سئو و نقاط ضعف سایر مواردی بود که به آن پرداختیم.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما