بایدها و نبایدهای تولید محتوای الکترونیکی
0 (0)

بایدها و نبایدهای تولید محتوای الکترونیکی

امروزه تولید و انتشار محتوا با قوانین و مقررات پیچیده‌ای همراه شده است. شاید فکر کنید فضای الکترونیک یک بستر آزاد بوده و شما می‌توانید هرآنچه که دوست دارید را در آن نشر دهید اما باید در نظر داشته باشید که هرچه قانونمندتر کار کنید تأثیر بیشتری خواهید گذاشت. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما تعدادی از بایدها و نبایدهای تولید محتوای الکترونیکی که قطعاً برایتان مفید است را بیان کنیم. با درنظرگرفتن این موارد شما قادر خواهید بود که بهتر از قبل محتوا ساخته و در بستر فضای مجازی منتشر کنید.

اصول و روش های تولید محتوای الکترونیکی

اصول و روش‌های تولید محتوا

هیچ‌وقت کپی نکنید!

اولین مورد را با یکی از نبایدهای بسیار مهم و اساسی شروع می‌کنیم. شما در زمان تولید و انتشار محتوا می‌توانید از نمونه‌های پیشین ایده بگیرید اما به‌هیچ‌وجه نباید کپی کنید. با کپی‌کردن یک محتوای تصویری یا متنی، گوگل یا هر سرویس دیگری که از آن استفاده می‌کنید دسترسی شما را به‌مرور محدود کرده و در نهایت حساب شما را مسدود می‌کند. بسیاری از سایت‌ها به‌جای تهیه مقاله‌های منحصربه‌فرد هر تکه از مطلب را از جایی کپی کرده و در سایت خود بارگذاری می‌کنند.

با این کار آنها هیچ کمکی به کسب‌وکار خود نخواهند کرد و از طرفی سایتشان نیز در معرض بسته‌شدن قرار می‌گیرد. انتشار محتواهای صوتی یا تصویری که حق کپی‌رایت دارند نیز به همین صورت است و پست یا ویدئوی شما می‌تواند قفل شود. پس بهتر است اولاً از محتوای یونیک استفاده کنید و دوم اینکه قبل از استفاده حتماً کپی‌رایت محتوای مورد بهره‌برداری را بررسی کنید.

اصول تولید محتوا را یاد بگیرید.

حال به سراغ یکی از بایدهای مهم و اساسی در زمینه تولید محتوای الکترونیکی می‌رویم. اگر شما می‌خواهید که یک محتوای ارزشمند تولید کنید لازم است که ابتدا اصول آن را بشناسید. این اصول می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند شناخت بازار هدف، یادگیری کار با ابزارهای تولید و انتشار محتوا، اصول بازاریابی محتوایی و…. باشد. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین چیزهایی که پیشنهاد می‌کنیم این است که دستور زبان و قواعد نوشتن یا بیان را آموزش ببینید.

حتی اگر شما می‌خواهید تولید محتوا پیج با زبان مادری را انجام بدهید بازهم یادگیری اصول نگارش و جمله‌بندی می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود. نکته بعدی درمورد فن بیان است. کسانی که در محتوای ویدئویی می‌خواهند صحبت کنند یا قصد تولید محتوای صوتی را دارند باید بدانند که فن بیان و اصول سخنرانی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نکاتی است که پیش از شروع باید آن را فرابگیرند.

روش‌های صحیح برای تولید محتوای الکترونیکی

روش‌های صحیح برای تولید محتوا

به محتوای خود ایمان داشته باشید و ناامید نشوید.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که اولین تجربه تولید محتوای الکترونیکی آنها باید مانند بمب در سطح اینترنت صدا کند و بسیار وایرال شود یا حداقل از آن استقبال خوبی به عمل آید. زمانی که آنها محتوا را منتشر می‌کنند متوجه می‌شوند که سطح استقبال از آن محتوا با آنچه که در ذهن داشتند بسیار متفاوت است و خود را یک فرد شکست‌خورده می‌دانند. باید برای شما اشاره کنیم که از اولین محتوای خود انتظار بالا و غیرمنطقی نداشته باشید. هیچ‌کس در اولین قدم موفق نشده و باید استمرار داشته باشید.

همین که شما ایمان داشته باشید که تولید محتوا الکترونیک شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند کافی است تا باز هم این کار انجام دهید. آن‌قدر محتوا تولید کنید تا روش درست و زیروبم آن را فرا بگیرید. در گام بعدی نیز لازم است که روی بازخوردها تمرکز کنید و خواسته مخاطب را در تولید کارهای بعدی دخیل کنید. هیچ‌وقت از تولید محتوا ناامید نشوید و گمان نکنید که برای ورود به کار تولید محتوا بسیار دیر شده است. هر روزی که شما این کار را شروع کنید از بسیاری از افرادی که هرگز شروع نکرده‌اند جلوتر هستید.

محتوای باکیفیت تولید کنید.

یکی از رموز اصلی کسب درآمدهای بالا از کار تولید محتوا و موفق شدن در این مسیر آن است که محتوایتان را باکیفیت بالایی تولید کنید. تولید محتوای الکترونیکی بی‌کیفیت تنها انرژی و وقت شما را هدر خواهد داد و هیچ‌وقت نمی‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. لازم است بدانید که مخاطب محتواهای شما بسیار باهوش است و فرق یک متن یا ویدئوی باکیفیت با یک محتوای بی‌ارزش را در کوتاه‌ترین زمان متوجه می‌شود.

محتوایی که هیچ اطلاعات مفیدی برای مخاطب ندارد یا نمی‌تواند او را سرگرم کند در اصل محتوا نیست! همچنین کاری که شما در بستر اینترنت منتشر می‌کنید به دست رقبایتان نیز می‌رسد. آنها اگر شما را یک تولیدکننده محتوای بی‌کیفیت بشناسند هیچ‌وقت حمایتتان نخواهند کرد. جالب است بدانید که حمایت کردن رقبا و کسانی که تولید محتوا آنلاین و با موضوع مشابه انجام می‌دهند یک کار کاملاً مرسوم در اینترنت است. با این کار مخاطبان شما چندبرابر می‌شود پس باید بتوانید محتوای ارزشمند و باکیفیت تولید کنید.

رشد سریع با کمک محتوای ارزشمند

رشد سریع با کمک محتوای ارزشمند

روان‌شناسی شغل خود را بدانید.

این تیتر شاید در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد یا حتی فکر کنید که روان‌شناسی هیچ ارتباطی با تولید محتوا ندارد. در اصل محتوا روی فکر و روح و روان مخاطب تأثیر می‌گذارد و کسی که با کمک اصول روان‌شناسی موفق شده تا مخاطبی را به خود جذب کند برنده مسیر محتواسازی است. تولید محتوای الکترونیکی بدون آشنایی با قاعد جذب مشتری یا مخاطب، اصول و روش‌های رنگ‌شناسی، روش‌های متقاعدسازی و… هیچ‌گاه نمی‌تواند مؤثر واقع شود.

اطلاعات خود را همیشه به‌روز نگه دارید.

روزانه تعداد زیادی اخبار و اطلاعات درمورد شیوه‌های نوین تولید محتوا مخصوصاً تولید محتوا با گوشی منتشر می‌شود که شما نباید آنها را از دست بدهید. هرچه اطلاعات به‌روزتری در زمینه‌های مختلف داشته باشید می‌توانید سریع‌تر از رقبایتان جلو بزنید. شاید بپرسید چه نوع اطلاعاتی را باید کسب کنید و در چه زمینه‌هایی خود را به‌روز نگه داریم؟ موارد زیر مهم‌ترین نکاتی است که شما باید به‌صورت مرتب درمورد آنها اطلاعات کسب کنید.

  • روش‌های نوین تولید محتوا
  • تولید محتوای الکترونیک در بسترهای جدید
  • روش‌های بازاریابی محتوایی
  • روان‌شناسی مخاطب
  • ترندها و اتفاقات داغ روز

تولید محتوای الکترونیکی و بایدها و نبایدهای آن

تولید محتوا و بایدها و نبایدهای آن

کلام آخر

ما در این مقاله برای شما به تعدادی از بایدها و نبایدهای بسیار مهم در دنیای تولید محتوای الکترونیکی اشاره کردیم. شما باید محتوایی یونیک و تازه و به‌دوراز هرگونه کپی داشته باشید. مدام رقبایتان را آنالیز کرده و سعی کنید با آنها ارتباط برقرار کنید. همچنین فراموش نکنید که اصول و روش‌های تولید محتوا مثل مهارت‌ها و روش‌های نگارش را فرا بگیرید. با دانستن این موارد شما قادر خواهید بود که بیشتر استفاده را از حوزه تولید محتوا ببرید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما