استانداردها و اصول تولید محتوای ویدیویی
0 (0)

استانداردها و اصول تولید محتوای ویدیویی

امروزه محتواهای مختلف بخش زیادی از ساعات ما را به خود اختصاص می‌دهند. از سال 2017 میزان استفاده از محتوای ویدیویی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد و همین موضوع سبب شده که افراد به تولید و انتشار این‌گونه محتواها روی بیاورند. چیزی که باعث می‌شد تا یک محتواساز به تولید محتوای ویدیویی روی بیاورد تأثیر بسیار بزرگ و شگفت‌انگیز آن روی نظر مخاطب است. در حقیقت هر پیامی که شما می‌خواهید به‌صورت مستمر و با شگردهای بازاریابی به مشتری برسانید و احتمال پذیرش آن را بالا ببرید باید در قالب ویدیو باشد.

تولید و ساخت محتوا به صورت کلیپ

تولید و ساخت محتوا به‌صورت کلیپ

ساخت و انتشار محتواهای ویدیویی عمر بسیار طولانی دارد اما تنها چند سال است که افراد به انواع فیلم و کلیپ به چشم ابزار حرفه‌ای مارکتینگ نگاه می‌کنند. در حقیقت با شناخت پتانسیل‌های این حوزه، تولید ویدیو دستخوش تغییرات گوناگونی شد و برای آن اصول و استانداردهای فراوانی تدوین کردند. امروزه شما می‌توانید انواع محتوای ویدیویی را ببینید که در پلتفرم‌های مختلفی منتشر می‌شود و هرکدام گروهی از اقشار جامعه را هدف گرفته تا عملی را انجام دهند.

این عمل می‌تواند دعوت به دنبال‌کردن یک صفحه مجازی، دعوت برای خرید یک محصول یا استفاده از خدمات، فرستادن محتوا برای دوستان و… باشد. درصورتی‌که شما نیز متوجه ارزش و توانایی‌های بالقوه محتواهای ویدیویی شده‌اید می‌توانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. ما برایتان بهترین و مهم‌ترین نکاتی که لازم است در زمان تولید محتوای ویدیویی در نظر داشته باشید را بیان کرده و مثال‌های متعددی می‌زنیم تا موضوع برایتان کاملاً جا بیفتد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

گام‌های اصلی برای تولید محتوای حرفه‌ای

پیش از آنکه برایتان نکات اصلی و اساسی که با آنها می‌توانید یک محتوای حرفه‌ای بسازید را نام ببریم بهتر است گام‌های این کار را یاد بگیرید. با دانستن مراحل مختلف ساخت محتوای ویدیویی شما می‌توانید نکات را به‌صورت مؤثرتر به کار بگیرید. این مراحل به‌وسیله کارگردانان و سازندگان محتواهای تبلیغاتی معرفی شده است و می‌تواند برایتان بسیار مفید واقع شود.

استفاده از فضای مجازی برای انتشار محتوا

استفاده از فضای مجازی برای انتشار محتوا

تحقیقات خود را در زمینه‌های مختلف انجام دهید.

انجام تحقیقات پیش از شروع هر کاری کمک می‌کند که نتیجه عمل موفقیت‌آمیز باشد. درصورتی‌که تاکنون کار تولید محتوا انجام نداده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم که تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید. اولین موردی که در این تحقیقات باید بررسی کنید دررابطه‌با خودتان است. بررسی کنید که آیا شما اصلاً به تولید محتوای ویدیویی علاقه دارید؟ آیا می‌توانید سختی‌های این مسیر را تحمل کرده و برای به‌دست‌آوردن نتیجه صبر کنید؟ آیا این کار شما را به هدف‌هایی که در زندگی دارید نزدیک می‌کند؟

مسئله بعدی درمورد موضوع و کارتان است. شما باید بررسی کنید که آیا ویدیو مارکتینگ برای حرفه شما جوابگو و مفید است؟ آیا مخاطبان اصلی خدمات و محصولات شما از طریق ویدیو جذب می‌شوند؟ آیا آنها اصلاً درون محتواهای ویدیویی به دنبال رفع نیازهای خود می‌گردند؟ درصورتی‌که از این بابت اطلاعی ندارید بهتر است با یک متخصص بازاریابی دیجیتال مشورت کنید. نکته لازم و ضروری در این بخش آن است که آیا شما توانایی ساخت ویدیو مربوط به کارتان، طبق سلیقه مشتری را دارید یا خیر؟

مورد بعدی حجم بازار مخاطبانتان و سابقه تولید محتوای ویدیویی در زمینه شغلی‌تان است. برخی از موضوعات هرچقدر هم که باکیفیت ساخته شوند باز هم مورد استقبال قرار نمی‌گیرند. برای آنکه کار شما با شکست مواجه نشود توصیه می‌کنیم که حتماً نمونه‌های موفق را بررسی کرده و نکته‌هایشان را یادداشت کنید. هرچه شما در مرحله تحقیقات بیشتر سرمایه‌گذاری کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

آشنایی با قدم های تولید محتوای ویدیویی

آشنایی با قدم‌های ساخت ویدیو

محتوا را روی کاغذ بیاورید.

یکی از بزرگ‌ترین توصیه‌هایی که روان‌شناسان به همه افراد می‌کنند این است که همه فکرها، ایده‌ها و برنامه‌هایتان را روی کاغذ بیاورید و هیچ‌چیز را در ذهنتان نگه ندارید. عدم انجام این کار تنها سبب خواهد شد که فکرتان همیشه مشغول بوده و دچار استهلاک ذهنی بشوید. اگر ایده‌ای برای بیان جملات دارید یا می‌خواهید تولید محتوای ویدیویی را با دیزاین خاصی انجام دهید حتماً همه آنها را روی کاغذ نوشته و یا حتی ترسیم کنید. در این حالت بررسی و اشتراک‌گذاری آنها با سایرین نیز بسیار ساده خواهد بود.

نکته دیگری که در همین گام باید به آن اشاره کنیم تولید محتوای متنی است. شما باید سناریوی ویدیوی خود را بنویسید و برایش داستان‌سرایی کنید. همچنین دیالوگ یا صحبتی اگر دارید نیز حتماً باید روی کاغذ بنویسید تا اولاً آن را فراموش نکنید و دوم این که بتوانید آن را به‌سادگی ادیت کنید. محتواهایی که به روی کاغذ آوردید را با متخصص همان حوزه به اشتراک بگذارید تا بتواند بررسی و نقد کند. در این حالت شما بدون آنکه هزینه خاصی کرده باشید یا در نتیجه ناکام شوید می‌توانید تجربیات و اطلاعات خوبی به دست آورید.

هرچند ما در بخش‌های آینده به‌صورت کاملاً مفصل برای شما دررابطه‌با محتوای موجود در ویدیو برایتان صحبت می‌کنیم اما لازم است بدانید که دیالوگ‌ها و جمله‌های ویدیو باید در برگیرنده نکات زیادی باشند. اول اینکه پیام یا کلمه کلیدی شما باید چند مرتبه در آن مورد تأکید قرار بگیرد. دوم باید روی طرز بیان جملات بسیار کار کنید. پیشنهاد می‌شود تا زمانی که جلوی دوربین نرفته‌اید بارهاوبارها متن را بخوانید. حتی می‌توانید از آن اتودهای مختلفی گرفته و بین شیوه‌های مختلف بهترینشان را اجرا کنید.

تأیید محتوا پیش از انتشار

محتوا پیش از انتشار باید تأیید شود

 • وارد مرحله ساخت می‌شویم.

 • ساخت ویدیو یکی از جالب‌ترین و البته نفس‌گیرترین مراحل تولید و ساخت محتوا به شمار می‌رود. در این قسمت شما باید ابتدا از دوراهی محتوای ساده یا انیمیشنی یکی را انتخاب کنید و در آن مسیر گام بردارید. محتوای ساده محتوایی است که شما یا یک نفر دیگر روبه روی دوربین قرار می‌گیرد و برایتان تولید محتوای ویدیویی را انجام می‌دهد. در این حالت حتی می‌توان به‌صورت بدون چهره و با کمک تکنیک‌های خلاقانه نیز محتوا ساخت و منتشر کرد.
 • در حالتی که هیچ اثری از دنیای واقعی درون محتوای شما قرار ندارد، تمام کار توی برنامه‌های مختلفی که برای تولید انیمیشن و کلیپ در نظر گرفته شده‌اند انجام می‌شود. شما باید بدانید که محتوای انیمیشنی زمان ساخت بسیار طولانی‌تری دارد و باید صداگذاری نیز بشود. درصورتی‌که شما محدودیت مالی و زمانی دارید می‌توانید به سراغ تولید ویدیو ساده بروید. نکته بسیار مهم و اساسی درمورد ویدیو‌های ساده این است که معمولاً بازدهی بسیار بالایی دارند و می‌توانند برای موقعیت‌های متنوع‌تری به کار برده بشوند.

ساخت محتوا با وسواس و دقت بالا

ساخت محتوا را با وسواس و دقت بالا انجام دهید

در این میان لازم است اشاره کنیم که نوع دیگری از فرایند تولید محتوای ویدیویی نیز به وجود آمده است که در آن واقعیت و انیمیشن باهم ترکیب می‌شوند. این نوع از محتواها بسیار گران‌قیمت هستند اما مدت‌زمان کوتاه‌تری نسبت به انیمیشن صرف می‌کنند و بازدهی نسبتاً خوبی نیز دارند. شما می‌توانید باتوجه‌به توان اقتصادی خود، زمان و موضوعی که می‌خواهید برای آن تولید محتوا کنید یکی از این راه‌هایی که بیان شد را انتخاب کرده و با رعایت تکنیک‌ها به ساخت محتوا بپردازید.

فرایندهای بعد از ساخت را با بالاترین کیفیت انجام دهید.

حال که کار تولید و ساخت ویدیو تمام شده است بهتر است آن را به‌صورت حرفه‌ای مونتاژ کنید، با نرم‌افزارهای مختلف صداگذاری کنید یا صدای محیط و موسیقی به آن بیفزاید. حتی می‌توانید افکت‌های گوناگونی به فیلم داده و آن را از حالت ساده و بی‌روح خارج کنید. نکته‌ای که لازم بوده تا در همین قسمت برایتان اشاره کنیم این است که به ابعاد و سایز ویدیو و کیفیت آن دقت داشته باشید.

بسیاری از پلتفرم‌های انتشار محتوا تنها از یک سری ابعاد و اندازه‌های خاص پشتیبانی می‌کنند و اگر شما سایز استاندارد نداشته باشید نتیجه خوبی از انتشار آن محتوا نخواهید گرفت. همچنین پیشنهاد ما این بوده که روی کپی‌رایت در زمان تولید محتوای ویدیویی نیز حساس باشید و آهنگ یا موسیقی استفاده نکنید که بعداً به بلاک شدنتان منجر شود. بهترین راه این است که با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت کپی‌رایت تصاویر یا صداها و آهنگ‌ها را بررسی کنید.

دقت به کپی رایت محتوای ویدیویی

به کپی‌رایت محتوای ویدیویی دقت کنید.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند با آن جلوی مشکل کپی‌رایت و بلاک شدن محتوایتان را بگیرید نیز این است که به آن محتوا افکت بدهید. برای نمونه اگر می‌خواهید از یک موسیقی بهره ببرید می‌تواند آن را تندتر یا آرام‌تر کرده با از ری میکس آن استفاده کنید. در مورد تصاویری که می‌خواهید در کلیپ محتوا استفاده کنید نیز این موضوع صدق می‌کند. هر چه محتوای شما یونیک تر بوده و مشابه آن در اینترنت موجود نباشد برای موتورهای جست‌وجو تشخیصش راحت‌تر است.

 • انتشار، بررسی و ارتقا

 • حالا که محتوایتان کاملاً آماده شده است باید آن را منتشر کنید. لازم است دراین‌خصوص نکاتی را برایتان بگوییم. اول اینکه شما باید کلمه کلیدی‌های مرتبط با ویدئو را به‌صورت هشتگ وارد کنید یا آن را در باکس جملات بنویسید. هرچه تعداد کلمات کلیدی بیشتر باشد و ارتباط قوی‌تری باهم داشته باشند، میزان سهولت در تشخیص آن برای گوگل بیشتر خواهد شد و بهتر می‌تواند آن را برای مخاطبتان نشان دهد. همچنین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در سایت صفحات یا قسمت‌های پلتفرم نیز به این ویدئو لینک دهید.
 • قسمت بعد در مورد بررسی میزان بازدهی ویدیو است. یکی از گام‌های اصلی در تولید محتوای ویدیویی و بازاریابی این است که با کمک آن محتوا جریان‌سازی کنید و عده را با خود همراه سازید. در این حالت به‌مرور میزان بازدهی ویدیوها بالاتر خواهد رفت. یکی از آثار خوب بررسی محتوا پس از انتشار دیدن نوع تفکر و نظر مخاطب درمورد کار شماست. حتی اگر با نقد و نظر منفی روبه‌رو شدید آن را بپذیرید و به چشم یک کلید برای دستیابی به محتوای بهتر از آن بهره ببرید.

افزایش کیفیت تولید محتوای ویدیویی

کیفیت محتوا مدام باید افزایش یابد

نکته بعدی به ارتقای کار شما مربوط می‌شود. یکی از انتظاراتی که مخاطب از شما دارد این بوده که همواره در کار تولید محتوای ویدیویی روبه پیشرفت باشید و کیفیت کارتان را بهتر کنید. شما باید برای ارتقا اول محتواهای سابقتان را بررسی کرده و نقاط قوت و ضعفشان را تحلیل کنید. سپس به سراغ تکنیک‌ها و نکات جدید و به‌روز محتواسازی بروید. یک کار بسیار مفید در زمینه توسعه محتوا این است که رقبا را آنالیز کرده و در مورد محتواها و منابعشان تحقیق کنید. در این حالت شما همواره یک گام جلوتر از آنها خواهید بود.

نکات اساسی و استانداردهای تولید محتوا به‌صورت ویدیویی

حال که با گام‌ها و سیر کلی و اصولی تولید محتوا ویدیویی آشنا شده‌اید بهتر است نکات ریز و درشتی که لازم است در لابه‌لای کار حتماً رعایت کنید نیز یاد بگیرید. این نکات حاصل بارهاوبارها شکست خوردن و دوباره تلاش کردن سازندگان بزرگ ویدیو‌های تبلیغاتی و بازاریابی از سرتاسر جهان است. موضوعی که مهم بوده همین‌جا به آن اشاره کنیم نیز این است که این نکات برای تولید محتواهای ویدیویی به هر زبانی و برای هر پلتفرمی کارایی دارند و اساس کار به شمار می‌روند.

یادگیری اصول و نکات تولید محتوای ویدیویی

یادگیری اصول و نکات تولید محتوا

داستان‌سرایی کنید.

اولین نکته این است که ویدیوی شما باید یک سناریوی منسجم و یکپارچه داشته باشد که به‌صورت منطقی پیام هدف را به مخاطب ارسال کند. محتوای شما نباید خشک باشد و مانند یک داستان منعطف و با کشش باید طراحی شود. نکته بعدی این که محتوای خوب همیشه حرف‌های تازه برای مخاطب دارد و هیچ‌وقت قابل‌پیش‌بینی نیست. اگر شما می‌خواهید برای کانال یوتیوب یا پیج اینستاگرام خود تولید محتوای ویدیویی انجام دهید لازم است که با بیان یک سناریوی داستان‌گونه مخاطب را با خود همراه کنید.

یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای داستان‌سرایی در تولید و ساخت محتوای ویدیویی زمان انتشار آن در استوری اینستاگرام است. شرکت اینستاگرام به پیج‌هایی که نرخ بالای ارسال استوری را دارند فرصت‌های بیشتری برای دیده‌شدن می‌دهد. از همین رو اگر شما بتوانید از طریق ساخت یک سناریوی جالب برای محصول یا خدماتتان مخاطب را روزهای متوالی با خود همراه کنید قطعاً نرخ فالو و انتشار بالایی خواهید یافت.

همان اول کار تیر خلاص را بزنید.

تحلیلگران حوزه دیجیتال مارکتینگ بعد از برسی هزاران ویدیو و صدها هزار مخاطب به این نکته مهم دست پیدا کرده‌اند که تماشاگر به شما فقط 5 الی 10 ثانیه زمان می‌دهد تا نظرش را جلب کنید. اگر می‌خواهید از طریق ویدیو مارکتینگ برای خود مشتریان جدید پیدا کنید باید به این ثانیه‌های طلایی توجه داشته و همان اول کار مخاطب را درگیر کنید. اینکه شما 60 ثانیه ویدیو بسازید اما مقدمه آن هیچ جذابیتی نداشته باید شما را به نتیجه نخواهد رساند.

توجه فراوان به مقدمه ویدیو

به مقدمه ویدیو توجه زیادی داشته باشید

مقدمه می‌تواند با یک اتفاق غیرمنتظره، دیالوگ تأثیرگذار موسیقی جالب، پیام الهام‌بخش و… همراه شود تا احتمال جذب مخاطب بالاتر برود. درصورتی‌که شما محدودیت مالی ندارید می‌توانید از چهره‌های شاخص و سرشناس برای ویدیوی خود بهره ببرید و به جذب بیشتر مخاطبان کمک کنید. دقت داشته باشید که اگر محتوای شما غیر جذاب جلوه کند و تعداد زیادی از افراد آن را زودتر از موعد ببندند یا رها کنند تأثیر بسیار بدی روی سئو و نرخ انتشار ویدیوتان خواهد داشت.

تیترها را دست‌کم نگیرید.

در زمانی که یک مخاطب وارد صفحه شما می‌شود چه چیزی نظر او را جلب می‌کند؟ کاملاً درست است، تیترها! تیترها را در حد چند کلمه تا یک جمله بنویسید. سعی کنید در طراحی تیترها از کادر و رنگ‌های جذاب و پررنگ استفاده کنید تا بهتر دیده بشوند. معمولاً تیترها را با کلمات عجیب‌وغریب و جنجالی می‌نویسند تا مخاطب تحریک شده و ویدیو را باز کند. برای آنکه شما در مسیر رسیدن به تعداد مخاطبان بالا موفق باشید باید بتوانید علاوه بر محتوای خوب و باکیفیت، تیتر جذابی نیز بنویسید.

این تیتر بهتر است کاملاً مرتبط با محتوا باشد. اگر شما تیتری غیرمرتبط بزنید یا تیتر را جذاب طراحی کرده و محتوای بی‌ارزشی داشته باشید به مخاطب حس بدی منتقل می‌کنید. در حقیقت وقتی شما موفق شدید مخاطب را با تیتر جذب کنید اما در بیان محتوا و تولید محتوای ویدیویی موفق نبوده‌اید او را گول زده‌اید. همین مسئله سبب می‌شود که مخاطب صفحه شما را به‌سرعت ترک کرده و دیگر تمایلی به دنبال‌کردنتان نداشته باشد.

ساخت ویدیو با تیتر و عنوان مناسب

ساخت ویدیو با تیتر و عنوان مناسب

ویدیو را تک‌بعدی نسازید.

یکی از مسائل مهمی که لازم است در زمان ساخت انواع محتوای ویدیویی رعایت کنید پرداخت به جوانب مختلف موضوع است. برای مثال اگر شما می‌خواهید یک وسیله الکترونیکی را معرفی کرده و به مخاطب بفروشید خشک ساده او را دعوت به خرید نکنید. روال منطقی و مناسب برای این کار آن است که ابتدا به برند یا پیشینه محصول اشاره‌ای کنید. سپس تعدادی از محصولات و سابقه تولید را بیان کرده و بعد محصول اصلی را معرفی کنید. سپس لازم است که در مورد اطلاعات وسیله و مشخصات آن توضیحی به مخاطب بدهید.

شما باید تاحدامکان با جملات ساده و با بیان درست این کار را انجام دهید. اگر می‌دانید اطلاعات وسیله بسیار تخصصی است اما مخاطب آن افراد عادی هستند سعی کنید ساده و قابل‌فهم و به دور از کلمات عجیب و غیر آشنا اطلاعات را منتقل کنید. کار را به همین‌جا ختم نکنید و به سراغ مزایای آن بروید. جاهایی که این محصول کاربرد دارد و مشکلاتی که می‌تواند برای مخاطب حل کند بهترین مواردی است که می‌تواند کلیپ محتوا را از سادگی و یک‌نواختی خارج کند.

بازاریابی با کمک کلیپ و ویدیو

بازاریابی با کمک کلیپ و ویدیو

پرسونای مخاطب را بشناسید.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی بارها اشاره کردیم شما باید مخاطب ویدیوی خود را بشناسید و برای او و با طرز فکر خودش محتوا را تولید کنید. یک اشکال بزرگ که خیلی از تولیدکنندگان محتوا به‌خصوص سازندگان ویدیوهای تبلیغاتی دارند این است که محتوا را از دیدگاه خودشان و با سطح اطلاعات خود می‌سازند. این محتوا برای شما نیست بلکه برای کسی است که ممکن بوده طرز فکر بسیار متفاوتی نسبت به شما داشته باشد. شما باید مخاطبان هدف را شناسایی کرده، روی آنها تحقیق کنید و نوع تفکرشان را بشناسید.

ذکر مثال در این بخش به روشن‌تر شدن موضوع کمک می‌کند. اگر شما می‌خواهید کتاب داستان برای کودکان معرفی کنید باید بدانید که مخاطب اصلی ویدیو خردسالان و پدر و مادرهایشان هستند. بهتر است خود را با لحن کودکانه معرفی کرده و این کار را تا انتهای محتوا ادامه دهید. اگر کتاب شما برای دانشجویان مناسب است باید با لحن و گفتار رسمی و بسیار معتبر صحبت کرده و خود را یک شخص قابل‌اعتماد جلوه دهید که می‌تواند آنها را در جایگاه آکادمیکی که دارند همیاری کند.

شناخت پرسونا مهم ترین بخش تولید محتوای ویدیویی

شناخت پرسونا از مهم‌ترین بخش‌های تولید محتوا است

مسئله دیگری که باید در بخش پرسونا روی آن تأکید کنیم این است که سعی کنید برای مخاطب خود سرگرم‌کننده باشید. اگر مخاطبتان کودک است او را با حرف‌های طولانی خسته نکنید و از آیتم‌های کارتونی بهره ببرید. اگر جامعه علمی قرار است پای ویدیوی شما بنشیند حوصله آنها را با حرف‌های بی‌ارزش سر نبرید. شما درهرصورت باید بتوانید مخاطب خود را سرگرم کرده و او را پای محتوای تولید شده خود نگه دارید. تولید محتوای ویدیویی برای اقشار مختلف جامعه باید با درنظرگرفتن سلایق آنها باشد.

برای هوشمندها کلیپ بسازید!

از این تیتر تعجب نکنید. منظور ما قشر خاصی از مردم نیست که الزاماً بهره هوشی بالایی داشته باشند بلکه ما به شما توصیه می‌کنیم یک گام جلوتر از رقبایتان باشید و ویدیو را به‌گونه‌ای ادیت کنید که برای گوشی‌های هوشمند مناسب باشد. در سال‌های گذشته تماشای تلویزیون سهم عمده‌ای از بخش دیدن محتوا را داشت اما به‌مرور لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها جای آن را گرفتند. امروزه اما تلفن‌های همراه هوشمند بالاترین نرخ تماشای محتوای ویدیویی را در اختیار گرفته‌اند.

اگر شما می‌خواهید تولید محتوای ویدیویی انجام دهید بهتر است جوری ابعادش را تنظیم کنید که هم در حالت افقی و هم در حالت عمودی نمای خوبی در صفحه موبایل داشته باشد. با این کار نه‌تنها اسباب سهولت مخاطب را مهیا کرده‌اید بلکه به طولانی‌تر شدن زمان دیدن ویدیو نیز کمک کردید. درصورتی‌که از سایزهای استاندار انتشار ویدیو برای موبایل در بسترهای مختلف اطلاع ندارید با یک ادیتور حرفه‌ای صحبت کنید تا این کار را برایتان انجام بدهد.

تولید محتوای ویدیویی مطابق با قالب تلفن هوشمند

ساخت محتوا مطابق با قالب تلفن هوشمند

 • صفحات دربرگیرنده محتوا را سئو کنید.

 • سئو یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای بیشتر شدن تعداد مخاطبانتان است. این کار را بهتر از بعد از آنالیز محتوای اولیه انجام دهید تا بتوانید نقاط ضعف را تشخیص دهید. در زمان سئو کردن صفحه برای تولید محتوای ویدیویی به کلمه کلیدی‌های استفاده شده در ویدیو دقت کنید و آنها را درون صفحه یا داخل کپشن به کار ببرید. در این حالت موتورهای جست‌وجو سریع‌تر می‌توانند شما را به مخاطبانتان وصل کنند. پیشنهاد می‌کنیم از یک سئوکار باتجربه برای سئوی صفحات ویدیو کمک بگیرید.
 • مخاطب را به درون ویدیو دعوت کنید.

 • یکی از راه‌حل‌های جدیدی که امروزه مورد استقبال تعداد زیادی از تولیدکنندگان محتواهای ویدیویی و فعالان ویدیو مارکتینگ قرار گرفته است این بوده که مخاطب را دعوت به دیدن ویدیو کنند. در این حالت آنها ابتدا یک مقدمه جنجالی و بسیار محرک می‌نویسند و در انتهای آن می‌گویند برای دریافت ادامه اطلاعات ویدیو را تماشا کنید. این کار چند مزیت مختلف دارد که به آنها باید اشاره کنیم. اول اینکه با نوشتن مقدمه یا ارائه دادن بخش کوچکی از اطلاعات، شما مخاطب را برای مدت قابل قبولی در صفحه نگه داشته‌اید.
 • دوم اینکه مخاطب طبق پیش‌فرض‌های ذهن خود، کلیپ محتوا را غنی‌تر دانسته و فکر می‌کند با سرعت بیشتری می‌تواند پاسخ‌های خود را دریافت کند. ازاین‌رو به سراغ ویدیو می‌رود. مورد دیگر اینکه شما با دعوت کردن مخاطب و تحریک حس کنجکاوی او، تعداد بازدیدهای ویدیوتان را بیشتر خواهید کرد.
 • در ویدیو علاوه بر اطلاعات، آدرس هم بدهید.

 • در بخش قبل دانستیم که چطور می‌توان مخاطب را به دیدن ویدیو ترغیب کرد. همچنین فهمیدیم که شما باید تولید محتوای ویدیویی باکیفیت انجام دهید تا نرخ توجه به محتوا بالا برود. در نهایت باید به این مسئله اشاره کنیم که شما علاوه بر ارائه اطلاعات علمی و یا سرگرم‌کننده باید نکات فرعی مفیدی هم در ویدیو بگنجانید. برای نمونه، به سایر ویدیو‌هایی که تولید کرده‌اید و ممکن است برای مخاطب جالب یا مفید باشد اشاره کنید. می‌توانید چند مرتبه در ویدیو آدرس سایت یا اینستاگرامتان را نیز بیان کنید.
 • در این حالت علاوه بر آنکه شما می‌توانید نظر مخاطب را به سایر بخش‌های مجموعه‌ای که در دست دارید جلب کنید، نرخ ورودی‌های زیادی نیز جذب خواهید کرد. بهتر است این کارها را به‌صورت ناملموس و تنها به حالت پیشنهاد دوستانه و خیرخواهانه بگویید. به‌طوری‌که علاقه شما به ارائه خدمات به مخاطب و بیشتر شدن اطلاعات او احساس بشود.
 • دوربین را با مخاطب شریک شوید.

 • یکی از جالب‌ترین اصولی که به شما کمک می‌کند تا نرخ تعامل بیشتری بگیرید این است که دوربینتان را با مخاطب شریک شوید. شما می‌توانید از مخاطب‌ها یا مشتری‌های پیشین خود درخواست کنید که برایتان یک ویدیو درمورد رضایتشان یا تجربه خوبی که از شما داشتن بگیرند و برایتان ارسال کنند. در این حالت تولید محتوا ویدیویی بسیار باورپذیرتر و واقعی تر جلوه خواهد کرد. اگر مخاطبان جدید رضایت افراد واقعی قبل از خودشان را ببینند بسیار راحت‌تر با شما همراه خواهند شد.

تولید محتوای ویدیویی با جدیدترین اصول و نکات

ساخت ویدیو با جدیدترین اصول و نکات

راه دیگری که می‌توانید دوربینتان را با مخاطب شریک شوید این است که اگر استودیو دارید آنها را به‌عنوان مهمان یا تماشاگر دعوت کنید. در این حالت محیطی بسیار زنده و شاداب خواهید داشت. بهتر است مهمان‌هایی که دعوت می‌کنید به لحاظ پرسونا با بینندگان محتوای ویدیویی یکسان باشند. برای مثال اگر می‌خواهید برای تولیدی پوشاک بچگانه تولید محتوای ویدیویی حتماً از کودکانی که می‌توانند لباس‌ها را بپوشند کمک بگیرید. در این حالت درک پیام شما برای مشتری بسیار راحت‌تر می‌شود.

راه‌حل دیگری که می‌توانیم در این قسمت به شما پیشنهاد دهیم نیز این است که دوربین خود را به پشت‌صحنه ببرید تا مخاطب روند تولید محتوا را ببیند. معمولاً می‌توانید دو یا سه نفر از مخاطبان را نیز به‌عنوان همراه درون ویدیو جا دهید. این کار علاوه بر واقعی تر کردن پروسه فروش و بازاریابی شما، روی اعتماد مخاطب نیز تأثیر بسیار مثبتی می‌گذارد. همچنین جنبه سرگرمی این‌گونه محتواها بسیار بالا است و با نرخ زیادی می‌توانید بیننده جدید جذب کنید.

حتماً مخاطب را به کاری که در نظر دارید سوق دهید.

یکی از بخش‌های مهم تولید محتوا که از استانداردهای بازاریابی نیز محسوب می‌شود دعوت به انجام کاری است که به انگلیسی call to action نامیده می‌شود. در حقیقت شما باید به‌صورت بسیار نرم و غیرمستقیم مخاطب را راضی کنید تا کاری که می‌خواهید را انجام دهد. این کار می‌تواند لایک کردن پست، فالوکردن صفحه مجازی، اقدام به اخذ نوبت یا دریافت مشاوره، خرید از فروشگاه و… باشد. این مسئله شاید مهم‌ترین بخش در تولید محتوای ویدیویی باشد چراکه موفقیت در آن شما را به هدفتان می‌رساند.

دعوت به اقدام در ویدیوهای تبلیغاتی

دعوت به اقدام در ویدیو‌های تبلیغاتی

دقت کنید که حتماً از لحن و ادبیات خوبی برای این کار بهره ببرید. یادگرفتن اصول سخنرانی و فن بیان و به‌خصوص فنون مذاکره و متقاعدسازی در این بخش سودمند خواهد بود. همچنین نباید فراموش کنید که هرچه با اعتمادبه‌نفس تر درمورد مجموعه خود صحبت کنید احتمال موفقیت‌آمیز بودن این دعوت نیز بیشتر خواهد شد. پیشنهادی که در این بخش برایتان داریم این بوده که حتماً از جملات مثبت و محترمانه استفاده کنید و لابه‌لای دعوت خود به مزایای کاری که از مخاطب می‌خواهید نیز اشاره کنید.

برای نمونه اگر می‌خواهید که مخاطب پست شما را لایک کند یا آن را برای دوستان خود نیز ارسال کند حتماً به این نکته اشاره کنید که با لایک کردن انرژی می‌گیرید که ویدیو‌های بهتری بسازید. حتی می‌توانید به مخاطب بگویید که با فالوکردن صفحه از جدیدترین آموزش‌ها به‌صورت رایگان بهره‌مند خواهد شد.

کم‌گویید و گزیده گویید.

امروزه با آنکه مردم وقت زیادی را در فضای مجازی صرف می‌کنند اما چندان حوصله ندارند که شما برای آنها مفصل و طولانی صحبت کنید. همان‌طور که گفتیم بسیاری از ویدیوها قبل از 10 ثانیه بسته می‌شوند؛ بنابراین اگر می‌خواهید مخاطب تا انتها پای ویدیوی شما بنشیند بهتر است سخن را مختصر و مفید کنید. همچنین اگر روی ریتم صحبت‌های خود نیز کار کنید و با تکیه‌ها و مکث‌های درست، مطالب را بیان کنید بیننده را سر ذوق خواهید آورد و او تا آخر محتوا با شما همراه می‌شود.

پرسش‌وپاسخ داشته باشید.

یکی از بهترین راه کارها و اصولی که باید در زمینه تولید محتوای ویدیویی بدانید این بوده که اگر مخاطب در ابتدای ویدئو با ابهام و سوال مواجه شود حتماً برای یافتن پاسخ آن تا انتها همراه شما می‌آید. این سوال می‌تواند حتی عنوان و تیتر کار نیز باشد. حالت دیگری که می‌توانید از ترفند سوال استفاده کنید در میانه‌های آموزش است که از او بخواهید به سؤالتان فکر کرده و در بخش کامنت‌ها و منشن‌ها برایتان پاسخ را بنویسد. این کار برای دریافت تعامل با بیننده نیز ترفند بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

اعمال اصول بازاریابی در تولید محتوای ویدیویی

اصول بازاریابی را در تولید ویدیو اعمال کنید

کلام آخر

ما در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم که برای شما مهم‌ترین اصول و استانداردهایی که در زمان ساخت محتواهای ویدیویی باید در نظر داشته باشید را بیان کنیم. محتوایی که شما قصد انتشار آن را دارید باید سناریو و داستان جالب و منسجمی داشته باشد. همچنین باید مقدمه جذاب و طوفانی برایش در نظر بگیرید و روی تیتر نیز به‌خوبی کار کنید. سعی کنید از جوانب مختلف روی موضوع کار کنید. همچنین به شما پیشنهاد دادیم که ابعاد و اندازه‌های ویدیو را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که با گوشی‌های هوشمند همسان‌سازی شود.

شما برای آنکه بتوانید در کار تولید محتوای ویدیویی موفق عمل کنید باید سئوی صفحات را جدی بگیرید و درون ویدیو نیز به مخاطب سرنخ و آدرس سایت دهید تا بیشتر شما را دنبال کند. سعی کنید محتوایتان را ارزشمند و مفید تولید کنید و به کپی‌رایت در آن بسیار توجه کنید. از دعوت به عمل غافل نشده و با لحن و بیان شیوا و رسا محتوا را ارائه دهید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما