شرح وظایف استراتژیست در تهیه و تدوین استراتژی محتوا
4 (2)

استراتژی محتوا

این روزها همه می‌دانند حرف اول رقابت را در میان کسب‌وکارها، بازاریابی می‌زند و البته پادشاه بازاریابی، محتوا است. یکی از ضروری‌ترین ابزارهایی که به مشاغل کمک می‌کند تا برند خود را به جهان معرفی کنند، محتوا است. پس بی‌دلیل نیست اگر بگوییم استراتژی محتوا، مهم‌ترین عنصری است که در بازاریابی باید به آن توجه کرد.

اما این تمام داستان نیست. مهم‌تر از این عنصر، استراتژیست محتوا است که اصلی‌ترین وظیفه را برای شناسایی برند به دنیا انجام می‌دهد. استراتژیست است که با برنامه‌ریزی درست و دقیق و البته نظارت بر آن، کمک می‌کند تا همه چیز در جای خود به‌درستی قرار گیرند. اگر با ما همراه باشید، می‌توانید دریابید که استراتژیست چه می‌کند و چه انتظاری باید از او داشته باشید.

استراتژی محتوا یعنی تدوین برنامه‌ای برای رسیدن به موفقیت

استراتژی محتوا یعنی تدوین برنامه‌ای برای رسیدن به موفقیت

این شما و این استراتژی‌هایی برای محتوا

بازاریابی به شیوه سنتی که همه با آن آشنا بودیم، مدت‌ها است که به باد فراموشی سپرده شده است. چند وقتی می‌شود برندهای پیش‌رو دیگر برای خود از بازاریابی و البته محتوای دیجیتال استفاده می‌کنند. محتوایی که باکیفیت تولید شده باشد، مهم‌ترین عاملی است که مصرف‌کننده را مجاب می‌کند از برند شما استفاده کند. محتوای درست، توجه مشتری را به خود جلب می‌کند، برند را به مصرف‌کننده به‌خوبی معرفی می‌کند و باعث می‌شود مشتریان، به آن برند وفادار بمانند. این همان استراتژی محتوا است که به دنبالش هستید.

این روزها، صاحبان کسب‌وکارهایی که بادقت همه چیز را زیر نظر دارند، به دنبال استراتژیستی هستند که بتواند با مشتری ارتباط برقرار کند. در واقع باید بدانید برنامه‌ریزی و توسعه محتوایی اصولی، در واقع شرح وظایف استراتژیست است تا به این شیوه بتواند نیاز مشاغل را به دیده شدن رفع کند.

استراتژی‌هایی که زیر ذره‌بین مشاغل هستند

گام اولی که برای شناخت استراتژیست برند خود باید بردارید این است بدانید چه انتظاری باید از آن‌ها داشته باشید تا مطمئن شوید خروجی استراتژی محتوا دقیقاً همانی است که می‌خواهید. زمانی که از یک بازاریاب محتوا بخواهید تا شما را در رسیدن به هدفتان کمک کند یعنی برنامه‌ریزی، طراحی، ایجاد، ویرایش و انتشار محتوای خود را مطابق با هدف برندتان، به او سپرده‌اید.

تدوین استراتژی همه آن چیزی است که یک استراتژیست انجام می‌دهد. برنامه‌ریزی محتوایی که قرار است به دست مخاطب برسد باید با کمک روشی خلاقانه انجام شود تا بتواند مخاطب را جذب خود کند. استفاده درست از ابزارها و بسترهای موجود، نشان‌دهنده شناخت استراتژیست از شغل خود و البته هدف تجاری برند شما است. البته شما هم وظایفی دارید. در نهایت این شما هستید که تعیین می‌کنید همه چیز همان گونه است که می‌خواهید.

بازاریابی محتوا تنها به نوشتن یک محتوای جذاب خلاصه نمی‌شود. استراتژیست باید بداند که چگونه آن را به مشتری ارائه کند. از دانش سئو اطلاع داشته باشد و بتواند همه ابزارهای موجود مانند پلتفرم‌ها، نرم‌افزار تحقیقات سئو و مواردی این‌چنین را در اختیار خود بگیرد. شناخت مخاطب هدف و تجزیه‌وتحلیل افکار آن‌ها درست‌ترین شیوه برای تدوین یک برنامه دقیق است.

استراتژیست تعیین می‌کند از کدام راه به موفقیت برسید

استراتژیست تعیین می‌کند از کدام راه به موفقیت برسید

مسئولیت‌هایی که روی دوش استراتژیست است

درست است که استراتژی محتوا از شغلی به شغل دیگر و از برندی به برند دیگر متفاوت است، اما همین تفاوت باعث می‌شود مسئولیتی که از استراتژیست انتظار داشته باشید، همیشه یکسان نباشد. برخی از نقش‌ها و مسئولیت‌ها با هم متفاوت هستند.

در واقع تمپلیت استراتژی متفاوت ایجاب می‌کند تا بسته به هدفی که هر برند دارد، استراتژیست وظیفه متفاوتی داشته باشد و از روش متفاوتی برای پیشبرد هدف خود بهره ببرد؛ اما به‌طورکلی، می‌توان مسئولیت‌هایی کلی را برای آن‌ها متصور بود. این مسئولیت‎ها به شرح زیر هستند:

 • استراتژیست باید تحقیقات جامعی انجام دهد تا دقیقاً بتواند جامعه هدف برند شما را شناسایی کند.
 • بر اساس هدف تجاری هر برند و نیاز مشتری، محتوای مناسب را برای برند در نظر بگیرد.
 • محتوای زیربنایی را برای شناساندن برند انجام دهد.
 • بر اساس اطلاعاتی که تدوین کرده است داده محتوا را استخراج کند.
 • برنامه‌ریزی بر اساس تقویم محتوا یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که تعیین می‌کند در هر برهه زمانی چه فعالیتی باید انجام دهد.
 • استراتژیست به‌تنهایی از پس این کار برنمی‌آید. همکاری با تیمی خلاق اساس کار است.
 • تولید محتوا، نظارت بر سبک، لحن و کیفیت کار محتوا از دیگر مسئولیت‌های استراتژیست است.
 • اطمینان باید حاصل شود محتوای تولید شده با استراتژی محتوا که پایه‌گذاری شده است، مطابقت دارد.
 • در نهایت باید بتواند محتوای تولید شده را ردیابی و پیگیری کند تا مطمئن شود برند به هدف خود رسیده است یا خیر؟

داشتن یک تیم خلاق، از ویژگی‌های مهم استراتژیست است

داشتن یک تیم خلاق، از ویژگی‌های مهم استراتژیست است

مهارت‌های استراتژیست برند خود را محک بزنید

انجام مسئولیت‌ها در زیر سایه مهارت‌های خاص است که معنی و مفهوم پیدا می‌کند. بدون داشتن مهارت‌های زیربنایی، استراتژیست محتوا نمی‌تواند درست و دقیق از پس ‌کارها برآید. اکنون وقت آن است که بدانید چه مهارت‌هایی برای این کار مورد نیاز است. در یک نگاه کلی می‌توانیم از مهارت‌های زیر یاد کنیم:

 • تولید محتوای متنی:

 • تنها تدوین استراتژی مهم نیست. اگر نتوانید محتوایی تولید کنید که خلاقانه و در مسیر استراتژی باشد، همه برنامه‌هایی که تدوین کرده‌اید به هدر خواهند رفت. مهارت در نوشتن، یکی از پایه‌های اصلی برای به ثمر نشستن استراتژی محتوا است.
 • ارائه محتوا:

 • محتوایی که تولید شده است اگر به‌درستی به مصرف‌کننده نرسد، هیچ تأثیری نخواهد داشت. استفاده از کانال درست برای این کار و مدیریت کمپین‌های بازاریابی از جمله مهارت‌های این شغل است.
 • مهارت کسب درآمد:

 • استراتژیست باید به‌خوبی بداند کدام شیوه برای کدام دسته از مشاغل باعث می‌شود تا مشتری ترغیب به خرید محصول یا دریافت خدمات از برند موردنظر شود. این همان مهارتی است که برای برند کسب درآمد خواهد کرد.
 • وظایف چندگانه:

 • استراتژیست شما باید بتواند چندین وظیفه را هم‌زمان انجام دهد تا افراد مختلفی را برای رسیدن شما به هدف مدیریت کند.
 • مهارت ویراستاری:

 • محتوای تولید شده باید از ممیزی‌های متعدد رد شود تا همه چیز طبق برنامه‌ریزی تقویم محتوا پیش برود. این کار نیز بر عهده استراتژیست شما است.

استراتژیست تعیین می‌کند کدام گام شما را به هدف می‌رساند

استراتژیست تعیین می‌کند کدام گام شما را به هدف می‌رساند

کلام پایانی

برای اینکه بتوانید برند خود را به همه مخاطبانتان به‌درستی معرفی کنید، باید استراتژی محتوا داشته باشید. البته خودتان نمی‌توانید به‌تنهایی از پس این کار برآیید، بلکه باید از کسی کمک بگیرید که دانش و مهارت کافی در این زمینه داشته باشد.

استراتژیست محتوا همان فردی است که همراه با تیمی که پشت او ایستاده‌اند، بادقت همه چیز را برنامه‌ریزی می‌کند و بر اساس این برنامه، شما را به هدفی که دارید می‌رساند. برای اینکه بتوانید برند خود را در اوج موفقیت ببینید، به دنبال فردی باشید که شما را نه‌تنها در این مسیر یاری کند، بلکه تضمین کند به هدف خود خواهید رسید. این بهترین کاری است که می‌توانید برای کسب‌وکار خود انجام دهید. پس عجله کنید!

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
4

دیدگاه شما