چقدر می توان به افرادی که از اصطلاح “سئو تضمینی” بهره می برند، اعتماد کرد؟
0 (0)

چقدر می توان به افرادی که از اصطلاح "سئو تضمینی" بهره می برند، اعتماد کرد؟

بهینه‌سازی موتور جستجو یا همان سئو و سپردن همه کارها به یک آژانس خدمات سئو، کار ساده‌ای نیست. حتی می‌توان گفت کاری دشوار است. این روزها همه‌جا پر از آژانس‌هایی است که ادعا می‌کنند می‌توانند خدمات سئو تضمینی را به شما ارائه دهند؛ اما تا چه حد می‌توانید به این افراد اعتماد کنید؟ از کجا می‌توانید مطمئن شوید؟

برخی از این سایت‌ها به شما قول می‌دهند که می‌توانند با چوب جادویشان افزایش سئو سایت را برای شما به ارمغان بیاورند. افزایش ترافیک ارگانیک و درنهایت فروش بیشتر، جزو تضمین‌هایی است که این سایت‌ها به شما می‌دهند. شاید ابتدا فکر کنید باید همین آژانس را برای سئو انتخاب کرد؛ اما تضمین کردن سئوی سایتتان یعنی باید فرار را بر قرار ترجیح دهید. اگر علامت سؤال در ذهنتان ایجاد شده است؛ یعنی باید تا انتها ما را همراهی کنید.

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو

خدمات سئو تضمینی یا غول چراغ جادو؟

آیا می‌دانید زمانی که صحبت از خدمات سئو تضمینی به میان می‌آید به این معنی است که قرار است چه نتایجی را مشاهده کنید؟ درواقع این آژانس‌ها به شما تضمین می‌دهند که اسم سایت شما، در صفحه اول موتور جستجوی گوگل ظاهر خواهد شد. آن‌ها ادعا دارند که سئو سایت تضمینی پیشه آن‎‌ها است و چنانچه به این مهم دست نیافتید، پول به شما بازخواهد گشت.

البته بحث ما در مورد آژانس‌هایی نیست که بازه زمانی خاصی را برای رتبه‌بندی صفحه اول و البته باتوجه‌به تعداد کلمات کلیدی برای شما ملاک قرار می‌دهند. آنچه ما در نظر داریم تا به شما بیاموزیم در مورد سایت‌هایی است که تلاش می‌کنند نتایج خاصی را برای شما تضمین کنند.

سئو تضمینی

سئو تضمینی اصلاً جواب درستی نیست

غول چراغ جادو، فقط افسانه است

شاید برای شما که به‌تازگی با سئو آشنا شده باشید یا اولین بار است که تصمیم گرفته‌اید سایت خود را سئو کنید، همکاری با شرکت‌هایی که تعهد سئو تضمینی به شما می‌دهند جذاب باشد؛ اما باید بدانید که این راه، بی‌خطر نیست. در اغلب موارد هم ناامیدی و هدر رفتن پول و هزینه، آن ‌چیزی است که دستتان را می‌گیرد.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که خود گوگل و الگوریتم این موتور جستجو هم این شرکت‌ها را باور نمی‌کند. به عقیده گوگل تنها شرکت‌هایی را برای سئو کاری انتخاب کنید که بتوانند با شما از نتایج واقع‌بینانه سخن بگویند. اگر آژانسی قول رتبه اول را داد، دیگر آنجا نمانید.

به عقیده خود گوگل و گوگلی‌ها، هیچ مشاور سئو نمی‌تواند رتبه 1 گوگل را برایتان تضمین کند. پس بی‌گدار به آب نزنید! ازآنجاکه آژانس‌ها نمی‌توانند به‌صورت دقیق عملکرد موتورهای جستجو را کنترل کنند، پس نمی‌توانند تضمینی هم به شما بدهند.

تأثیر فاکتورهای مختلف مانند کلمات کلیدی در سئو

فاکتورهای مختلفی مانند کلمات کلیدی در سئو تأثیر دارند

چرا این غول کار نمی‌کند؟

اولین مطلبی که باید در مورد سئو تکنیکال بدانید این است که فاکتورهای مختلفی هستند که گوگل آن‌ها را مدنظر قرار می‌دهد تا بر اساس آن نتایج را به مخاطبان جستجوگر نشان دهد. البته هنوز کسی از این فاکتورها به‌طور دقیق خبر ندارد. گوگل تنها نکاتی را ارائه کرده و سئوکاران بقیه موارد را به‌صورت تجربی پیدا کرده‌اند.

از طرف دیگر این الگوریتم‌ها نیز مدام تغییر می‌کند؛ به همین دلیل حتی خود کارمندان گوگل هم نمی‌دانند چند ماه آینده چه ملاکی را باید در نظر بگیرند. علاوه بر همه این موارد، تنها شما نیستید که قرار است سایتتان را سئو کنید. همه این روزها به دنبال کسب رتبه اول موتور جستجوی گوگل هستند‌‌. رقبای شما هم با یک تیم همکاری می‌کنند و از کلمات کلیدی بهره می‌برند‌. همین مورد باعث می‌شود تا نتوان گفت که آن‌ها موفق‌تر عمل می‌کنند یا شما بهره بیشتری از آژانس‌های سئو خواهید برد.

البته باید بدانید منظور این نیست که آژانس‌های سئو کاری از دستشان برنمی‌آید. حتی برخی از این آژانس‌ها هستند که به معنای واقعی کلمه، در حرفه خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارند؛ اما نکته اینجا است که حتی آنان نیز نمی‌توانند خدمات سئو تضمینی را در اختیار شما بگذارند.

فرار از سئوکاران کلاه سیاه

از سئوکاران کلاه‌سیاه فرار کنید

حواستان به کلاه‌سیاه‌ها باشد

همیشه در میان آژانس‌هایی که سئو انجام می‌دهند، تیم‌هایی را می‌توانید بیابید که از تاکتیک‌ها و تکنیک‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند تا سایت شما و رتبه گوگل آن را ارتقا دهند. به این تاکتیک‌ها، سئو کلاه‌سیاه گفته می‌شود و هدف آن، فریب الگوریتم هوشمند گوگل است.

این تاکتیک‌ها در گذشته اغلب جواب می‌داد و در کوتاه‌مدت رتبه را ارتقا می‌داد. درنتیجه سایت شما به‌سرعت رتبه ۱ را به دست می‌آورد؛ اما امروزه این الگوریتم‌ها هوشمند شده‌اند و اگر از این تاکتیک‌ها استفاده کنید به‌سرعت مچتان را می‌گیرند.

البته کار به همین‌جا ختم نمی‌شود و از سوی گوگل جریمه هم خواهید شد. درنتیجه رتبه را از دست می‌دهید یا اصلاً دیگر دیده نمی‌شوید و این‌گونه است همه تلاشتان بر باد خواهد رفت. پس دقت کنید وعده سئو تضمینی در زمان کوتاه، ممکن است از راه کلاه‌سیاه باشد. فراموش نکنید سئو فرایندی طولانی‌مدت است و با چند حرکت ساده به شما رتبه نخواهند داد. شرکت‌هایی با تضمین سئو کمی مشکوک هستند. سریع از آن‌ها فاصله بگیرید.

عدم خلاصه همه چیز در سئو

همه‌چیز در سئو خلاصه نمی‌شود

همه‌چیز در سئو خلاصه نمی‌شود

اگر تصمیم دارید فریب نخورید لازم است تا نکته دیگری را نیز بدانید. برخی از شرکت‌های سودجو در ذیل قرارداد خود با شما برای سئو، شرایط را به‌گونه‌ای پیش می‌برند که درنهایت همه‌چیز به نفع خودشان باشد. این شرایط شاید رتبه شما را افزایش دهد؛ اما سود چندانی برای کسب‌وکار شما نخواهد داشت.

به‌عنوان‌مثال برخی از شرکت‌ها در سئو تضمینی وردپرس مایل هستند که خودشان کلمات کلیدی را انتخاب کنند؛ در این صورت آن‌ها کلماتی را برمی‌گزینند که شاید رتبه یک را برای شما داشته باشد؛ اما هیچ نفعی به حال فروش محصولات شما نخواهد داشت.

اینجا است که باید بدانید تنها رتبه برتر موتور گوگل ملاک نیست. کلمات کلیدی باید درست انتخاب شوند و استراتژی بازاریابی باید به سود شما باشد. درنهایت مخاطبان هدف شما باید به سایت شما راه پیدا کنند. این هدفی است که باید داشته باشید.

راه‌های رسیدن به رتبه یک زیاد است

نمی‌توانید یک مسیر را نشان بدهید و انتظار داشته باشید هر کس از این مسیر می‌رود به رتبه یک گوگل دست پیدا کند. هر تاکتیکی که انتخاب می‌کنید به عوامل متعددی مانند صنعت، موقعیت جغرافیایی یا حتی کلمات کلیدی بستگی دارد.

اغلب شرکت‌هایی که وعده دروغین به شما می‌دهند، تنها از یک استراتژی برای رتبه‌بندی استفاده می‌کنند؛ اما اکنون به‌خوبی می‌دانید که این غیرممکن است. برای برخی از مشاغل کلمات کلیدی آسان راهگشا خواهد بود‌. حال‌آنکه سئو کلمات سخت برای برخی دیگر مسیر اصلی است. اهمیت در سفارشی بودن استراتژی سئو شما است.

آژانس‌های اشتباهی چوب حراج به کسب‌وکارتان می‌زنند

شاید تصور کنید که اگر این آژانس نتوانست ما را به هدف خود برساند، می‌توانیم از یک آژانس دیگر کمک بگیریم؛ اما انجام این کار به‌سادگی خواندن آن نیست‌. البته می‌توانید این کار را انجام دهید؛ اما ترمیم زخم‌هایی که آژانس قبلی بر پیکره کسب‌وکارتان زده است زمان زیادی را به خود اختصاص خواهد داد.

اگر سایت سئو تضمینی که انتخاب کرده‌اید از روش کلاه‌سیاه استفاده کرده باشد، جریمه‌ای که می‌شوید هم هزینه خواهد داشت و هم زمان زیادی را برای جبران نیاز دارد. باید مدت زیادی صبر کنید تا دوباره اعتماد گوگل را به دست آورید؛ حتی اگر با تکنیک درست رتبه یک را برایتان به دست آورند؛ اما مهارت درستی نداشته باشند، شما تنها ضرری که می‌کنید این است که مشتریان خود را از دست می‌دهید. البته این ضرر، ضرر کلانی است.

انتظارات از سایت ها

چه انتظاری باید از این سایت‌ها داشت

راه را نشانم بده!

اگر این مقاله را تا اینجا خوانده‌اید، شاید دیگر فکر سئوی سایت را از سر بدر کرده باشید؛ اما این تنها راه دیده شدن است. پس چاره چیست؟ اگر قرار است بچرخید و آژانس موردنظر خود را انتخاب کنید، باید چند معیار را در نظر داشته باشید.

  • آن‌ها که می‌دانند و می‌آموزند

  • البته در کنار دانش، آموزش نیز مهم است؛ یعنی تیم همکار شما باید اطلاعات به‌روزی درزمینه سئو داشته باشد و البته با دقت و حوصله به سؤالات شما پاسخ دهد. اگر آنچه را می‌دانند دقیق در اختیار شما هم بگذارند، می‌تواند نشانه خوبی برای اعتماد کردن باشد.
  • قبل از هر کار سری به سایت خود آن‌ها بزنید و از نمونه کار سئو ارائه‌شده در سایت بازدید کنید. سپس بررسی کنید که آیا در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهند؟ سعی کنید چند سؤال درزمینه استراتژی سئو به‌صورت کلی بپرسید. اگر از پاسخ دادن بازماندند، یعنی خبری از دانش نیست!
  • باید مسیرتان یکی باشد

  • آژانسی می‌تواند قابل‌اعتماد باشد که اساساً کسب‌وکار شما را بشناسد و بتواند یک استراتژی سفارشی دقیق برای شما پیشنهاد دهد. این استراتژی باید بتواند نیازهایتان را رفع کند و شما را به اهداف منحصربه‌فردی که دارید برساند. قبل از هر کاری لازم است جلسات مشترکی داشته باشید تا بتوانید اطلاعات کافی درزمینه اشتغالی که دارید در اختیارشان قرار دهید. چالش‌ها یا رقبا را معرفی کنید و خواسته خود را دقیق بیان کنید. سپس وقت آن است که وارد عمل شوید.
  • توضیح بخواهید

  • این جلسات تنها برای این نیست که شما متکلم وحده باشید. آن‌ها نیز باید بتوانند برنامه خود را کاملاً شرح دهند و توضیح دهند که چرا این روش را انتخاب کرده‌اند. اگر آژانس شما نتوانست دلیل دقیقی ارائه دهد، یک علامت سؤال باید در ذهنتان ایجاد شود. این توضیح باید برای هر مرحله‌ای باشد. درنهایت نیز باید از آن‌ها بخواهید تا با ردیابی درست نتایج به‌دست‌آمده را در اختیارتان قرار دهند.

کلام پایانی

سئو تضمینی، شعاری است که این روزها بسیاری از آژانس‌های سئوکاری سرمی‌دهند تا جلب مشتری کنند؛ اما این واژه حتی برای خود گوگل هم خنده‌دار و بی‌مفهوم است. تضمین سئو یا هر اصطلاح دیگری که شما را به سمت یک آژانس بکشاند، تنها فریبی است که شما را از بهشت به جهنم جریمه گوگل خواهد کشاند. پس سعی کنید چشمان خود را باز کنید و با دقت هرچه‌تمام‌تر به دنبال تیمی باشید که در این مسیر حرفه‌ای هستند‌. قطعاً با این روش می‌توانید نتایج مطلوبی کسب کنید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما