چرا سایت های با طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا) یک سر و گردن از رقبا بالاترند؟!
0 (0)

چرا سایت های با طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا) یک سر و گردن از رقبا بالاترند؟!

همه به ‌خوبی می‌دانیم که استفاده از تلفن همراه همه جنبه‌های زندگی ما را در بر گرفته است. نمی‌توانید منکر این شوید که بسیاری از اوقات نه ‌تنها شما، بلکه افراد بسیاری که می‌شناسید، از تلفن همراه، تبلت یا انواع مرورگرهای مختلف برای گشتن در اینترنت استفاده می‌کنند. این دلیل کافی است تا بدانید که سایت شما باید ریسپانسیو یا واکنش‌گرا باشد.

استفاده روزافزون از موبایل باعث می‌شود، افرادی که درصدد معرفی سایت خود از طریق سئو به مخاطبان بیشتری هستند، تلاش کنند تا افراد از هر دستگاهی و با هر مرورگری بتواند از سایت آن‌ها استفاده کنند. بر اساس آمار 67 درصد کاربران ادعا کرده‌اند، مایل به خرید از سایت‌هایی هستند که قابلیت اسکرول کردن آن‌ها با موبایل وجود دارد. از این رو، ریسپانسیو بودن سایت قبل از گوگل برای این کاربران بسیار لذت‌بخش است.

سؤالی که در این زمینه مطرح می‎شود این است که آیا باید از یک سایت واکنش ‌گرا استفاده کرد یا بهتر است سایت خود را با دو نسخه بارگذاری کنیم؟ اگر نظر گوگل برایتان ارجحیت دارد، پس باید برای کسب‌وکار خود از سایت ریسپانسیو استفاده کنید. برای فهمیدن ابعاد دقیق‌تر این موضوع تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سایت ریسپانسیو

سایت ریسپانسیو چه نوع سایتی است

سایت واکنش گرا از دید گوگل

وقتی در مورد واکنش گرایی سایت صحبت می‌کنیم، دقیقاً منظور ما و گوگل این است که سایت خود را به نحوی طراحی کنید که وب‌سایت بتواند به‌ صورت خودکار محتوا و عناصری را که در صفحه سایت موجود است، با توجه‌ به صفحه نمایشگر کاربر تنظیم کند. با این کار بازدیدکننده تجربه بهتری از بودن در سایت شما خواهد داشت. در واقع، این روش به تصاویر صفحه کمک می‌کند تا از عرض صفحه ‌نمایش بزرگ‌تر نباشد و اگر کاربر با گوشی موبایل خود سایت را بازبینی می‌کند، مدام مجبور نباشد صفحه را بزرگ یا کوچک کند یا آن را بچرخاند.

هدف اصلی طراحی سایت ریسپانسیو این است که اجازه ندهد اندازه‌ها در صفحه ‌نمایش تغییر کنند، به عنوان مثال، برخی تصاویر بزرگ شده یا به ‌صورت غیرضروری جابه‌جا شوند. این امر بیشتر در سایت‌هایی اتفاق می‌افتد که برای دستگاه‌های مختلف بهینه نشده‌اند. گاهی دیده می‌شود که حتی مشتریان بالقوه برخی از برندها تنها به این دلیل که نتوانسته‌اند سایت را در موبایل خود باز کنند، از خرید منصرف می‌شوند.

با کمک طراحی ریسپانسیو دیگر نیازی نیست تا چندین سایت طراحی کنید و هزینه زیادی را متحمل شوید. همین‌ که آن را به نحوی طراحی کنید که خودبه‌خود کوچک یا بزرگ شود، کافی است و نیاز چندین نوع کاربر را برطرف می‌کنید.

سایت های ریسپانسیو برای تبلت

این سایت‌ها حتی برای تبلت نیز مناسب هستند

وقت دانستن مزایا است

اکنون که دانستید سایت ریسپانسیو به کدام نوع سایت گفته می‌شود، باید بدانید که با responsive کردن سایت خود چه مزایای نصیبتان میشود. برخی از مهم‌ترین این مزایا عبارت‌اند از:

همیشه گوگل حرف اول را می‌زند

67 درصد از کاربران برای جستجو از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنند. همین امر باعث می‌شود که نظر گوگل مهم‌تر از نظر سایر موتورهای جستجو باشد. گوگل نیز عقیده دارد، طراحی مناسب است که برای کاربران با گوشی هوشمند نیز مناسب باشد و همین فصل‌الخطاب برای کسانی است که هنوز فکر می‌کنند، این نوع سایت اهمیت چندانی ندارد.

البته درست است که گوگل به ‌ظاهر به خاطر کاربران این نظر را دارد، اما اگر سایت خود را سازگار با همه دستگاه‌ها کنید، هر رابط کاربری با آن سازگار است و این بیشتر برای گوگل و خزندگانی که دارد، جالب توجه است. همین امر باعث می‌شود که گوگل سایت شما را راحت‌تر رتبه‌بندی کند و در نتیجه، این عقیده را داشته باشد که این نوع سایت بهترین روش برای صنایع است!

البته گوگل چون به سایت‌ها هم اهمیت می‌دهد، عقیده دارد که این نوع از طراحی واکنش گرا باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان راحت‌تر محتوای شما را به اشتراک بگذارند. به این ترتیب، با طراحی این نوع سایت، یک تیر و چند نشان را هدف قرار می‌دهید.

امتحان با همه دستگاه ها

با همه دستگاه‌ها امتحان کنید

  • با همه دستگاه‌ها امتحان کنید

  • این بخش جذاب شامل استفاده از سایت ریسپانسیو موبایل است که باعث می‌شود کاربر با هر دستگاهی که وارد سایت شما شود، تجربه جالبی داشته باشد. در واقع، این جذابیت بیشتر مربوط به وب‌مسترها است؛ زیرا شما نمی‌توانید همه دستگاه‌ها و صفحه‌نمایش‌ها را در نظر بگیرید و طراحی چندگانه برای همه نوع صفحات داشته باشید. زمانی که از این روش استفاده کنید، به‌ صورت خودکار همه چیز سر جای خود قرار می‌گیرد.
  • تصور کنید که در حال خوردن ناهار هستید و با گوشی هوشمند خود وارد سایتی می‌شوید. تصمیم دارید که وقتی با دوستانتان هم هستید، این سایت را به آن‌ها نشان دهید. پس با تبلت دوستانتان این سایت را پیدا می‌کنید، اما برای خرید باید تصویر محصول را دقیق ببینید. پس در منزل با صفحه رایانه تصویر موجود در سایت را باز کرده و آن را به ‌دقت بررسی می‌کنید. به این صورت، همان سایت را در دستگاه‌های مختلف بررسی کرده‌اید.
  • اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد، در هر کدام از این مراحل ممکن است مشتری منصرف شود و در نهایت، پشیمانی از دست ‌دادن یک مشتری پروپاقرص برایتان باقی بماند. تنها کمی صرف هزینه برای طراحی سایت ریسپانسیو می‌تواند فروشتان را چند برابر کند.
  • خودتان هم راحت‌تر هستید

  • اگر قرار باشد که سایت خود را برای موبایل و دسکتاپ تنظیم کنید، لازم است تا خودتان هم آن‌ها را جداگانه سئو کنید. این کار به معنای سئوی دو سایت است. اما اگر آن را یک‌بار سئو کرده و دو بار از آن استفاده کنید، قطعاً برای خودتان نیز جذاب‌تر خواهد بود. اگر به فکر کاربر و گوگل نیستید، برای خودتان اهمیت قائل شوید.
  • اغلب افراد وقتی از موبایل استفاده می‌کنند، بیشتر در گوگل به جستجو می‌پردازند و به دنبال کلمات کلیدی هستند. پس سازگار کردن سایت با موبایل این مزیت را داشته که تأثیر بیشتری بر سئو دارد و بیشتر سایت شما برای مخاطبان نمایش داده می‌شود. در نتیجه، مخاطبان بیشتری وارد سایتتان می‌شوند، ترافیکتان افزایش می‌یابد و ناخودآگاه بر فروشتان نیز تأثیر می‌گذارد.

استفاده 67 درصد کاربران از اینترنت با موبایل

67 درصد کاربران با موبایل به اینترنت می‌روند

کلام پایانی

اگر به دنبال سئو هستید و سعی دارید همه قوانین و نکات آن را اجرا کنید تا راحت‌تر دیده شوید، پس باید الگوریتم گوگل نیز برایتان اهمیت داشته باشد. گوگل توصیه می‌کند که سایت خود را ریسپانسیو کنید. با طراحی این سایت تجربه کاربری را افزایش می‌دهید، خودتان آن را راحت‌تر مدیریت می‌کنید. در نتیجه، از ارتقای رتبه سئوی سایت خود لذت می‌برید.

انجام این کار سخت و دشوار نیست. کافی است تا از وب‌مستر خود بخواهید شما را در این مسیر همراهی کند. کمی بیشتر هزینه کنید. فراموش نکنید که این هزینه‌ها در کوتاه‌مدت جبران خواهند شد و به سمت شما باز خواهند گشت. احترام گذاشتن به همه کاربران و در نظر گرفتن همه آن‌ها نتیجه مطلوبی برای خودتان خواهد داشت.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما