چگونه تولید کننده محتوا شویم؟ برای شروع به چه مهارت هایی نیاز داریم؟
0 (0)

چگونه تولید کننده محتوا شویم؟ برای شروع به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

زمانی که با یک محتوای بازاریابی مدرن روبه‌رو می‌شوید، کمتر اتفاق می‌افتد به فردی بیندیشید که این محتوا به پشتیبانی خلاقیتش قد ایجاد شده است. اغلب به برند یا محصول توجه می‌کنید و سپس به‌ سادگی از کنار محتوا عبور می‌کنید، اما کسی که از پشت این خطوط با شما سخن می‌گوید، کسی جز تولید کننده محتوا نیست.

هرجا سخن از بازاریابی مدرن به میان می‌آید، تولیدکنندگان محتوا در صف اول آن ایستاده‌اند. اما برای این‌ که به این جایگاه دست یابند، باید مهارت‌هایی داشته باشند تا بتوانند بر سختی‌ها پیروز شوند‌. آنچه در این مقاله می‌خوانید، مهارت‌هایی است که برای محتوا نویسی به آن نیاز دارید. با ما همراه باشید.

تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا چه کسی است

تولید کننده محتوا کیست؟

بازاریابی این روزها با آنچه چند سال پیش حرف اول را می‌زد، کمی تفاوت دارد. این روزها بازاریابی به صورت برخط یا آنلاین است و بیشتر با محتوا سروکار دارد. منظور از محتوا هر چیزی است که شما را به خرید محصول یا دریافت خدمات مستقیم یا غیرمستقیم ترغیب می‌کند.

تولید کننده محتوا فردی است که توانسته است به ‌واسطه مهارت‌هایی که دارد، کارفرمای خود را ترغیب کند تا بازاریابی محصولش را به دست او بسپارد. او مهارت‌های خاصی دارد و مهم‌ترین آن توانایی در مجاب کردن مخاطبان است. درست است که محتوا انواع مختلفی مانند پادکست، ویدیو یا تصاویر گرافیکی دارد؛ اما اغلب این محتوای متنی است که به نام محتوا شناخته می‌شود‌. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تمایل دارید از راه این شغل کسب درآمد کنید، باید مهارت‌های خود را برای کسب مشتری و نگهداری آنان حفظ کنید و ارتقا دهید.

مهارت های فراوان برای نوشتن محتوا

برای نوشتن محتوا مهارت‌های زیادی نیاز دارید

برای نوشتن محتوا به کدام مهارت‌ها نیاز دارید؟

آیا شما نیز تمایل دارید به جرگه افرادی بپیوندید که کارشناس تولید محتوا هستند؟ قبل از هر کاری باید خود را محک بزنید تا ببینید چقدر برای این مسئولیت آمادگی دارید. تولید کننده محتوا بودن کاری است که در ظاهر آسان است، اما عمق بسیار زیادی دارد. محتوایی که تولید می‌کنید، باید واضح، مرتبط و سازگار با مخاطب باشد تا تجربه لذت‌بخشی از خواندن یا دیدن محتوای شما برای او ایجاد شود. همین تجربه آن‌ها را به استفاده بیشتر از مهارت‌های شما ترغیب می‌کند. از میان مهارت‌های لازم برای این کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازگار باشید

 • اولین مهارتی که نیاز دارید، این است که سازگار باشید. باید بتوانید به عنوان یک نویسنده ماهر سبک، لحن و قلم خود را با هر نوع محتوایی که از شما انتظار می‌رود، تطبیق دهید. گاهی لازم است تا مخاطب را به خرید یک محصول ترغیب کنید و گاهی باید بتوانید اطلاعاتی علمی را به مخاطبان ارائه دهید. تنها هدف محتوا نیست که لحن شما را تعیین می‌کند، بلکه نوع صنعت یا کسب‌وکاری که از آن حرف می‌زنید نیز بی‌تأثیر نیست.
 • مطلبی که برای لندینگ ‌پیج یک سازمان خودروسازی می‌نویسید، با مطلبی که به ‌عنوان محصول‌نویسی در سایت فروشگاهی قرار می‌دهید، نه هدف یکسانی دارند نه جایگاهشان یکی است؛ بنابراین، نمی‌توانید تنها یک نوع از سفارش‌ها را قبول کنید. از وظایف تولید کننده محتوا این است که بتواند همه نوع محتوایی را پوشش دهد.
 • علم در کنار ثروت

 • وقتی قرار است محتوایی تولید کنید و در مقابل هزینه‌ای دریافت کنید، این مسئولیت شما است که اطلاعات درستی را به مخاطب ارائه دهید. زمانی که از مقالات علمی در محتوا استفاده می‌کنید یا وقتی اطلاعات و آمار دقیقی می‌دهید، نشان می‌دهید که مقاله شما از اعتبار کافی برخوردار است. با این کار برای مخاطب نیز ارزش قائل می‌شوید.
 • اگر بتوانید از منابع خبری، دولتی یا آموزشی شاهد مثال بیاورید، کیفیت نهایی کار خود را ارتقا داده‌اید. با این کار نشان می‌دهید که تا چه حد در کارتان مسئولیت‌پذیر هستید. منابع آنلاین همیشه و در هر زمانی حاضر به دادن اطلاعات به شما هستند، اما کمک‌ گرفتن از یک مصاحبه خوب مهر تأیید بر مطلبی است که نوشته‌اید.
 • با الگوریتم گوگل آشتی کنید

 • درست است که باید اطلاعات دقیق و درست باشد یا لحنتان جذاب باشد؛ اما فراموش نکنید که باید سئو را همیشه گوشه ذهن خود داشته باشید. درک شما به‌ عنوان یک تولید کننده محتوا کلید کار شما است. در واقع، تولید محتوا بدون در نظر گرفتن سئو کمی خنده‌دار است. این مهارت تولید محتوا است که تضمین می‌کند، سایت مشتری شما رتبه بالایی بیاورد و دیده شود. این دیده ‌شدن است که منجر به فروش بیشتر می‌شود.
 • البته باید بدانید که اگر مشتری شما دیده نشود، شما هم کم‌کم به باد فراموشی سپرده می‌شوید. بهترین محتوا اگر دیده نشود، ارزش نخواهد داشت و زحمت شما در یک آن به باد خواهد رفت. باید بدانید سئو از شما چه می‌خواهد. کدام عنوان، کدام کلمه کلیدی و کدام قانون گوگل شما را یاری خواهند کرد؟
 • زمان را از دست ندهید

 • در اغلب موارد، از زمانی که از شما خواسته می‌شود تا محتوایی را تولید کنید، نهایت یک یا دو روز فرصت تولید محتوا دارید. تولید کننده محتوا اگر حرفه‌ای باشد، این توانایی را دارد که زمان را در چنگال خود اسیر کند. او باید یک ‌چشم به زمان سررسید داشته باشد و چشم دیگرش کیفیت را زیر نظر بگیرد. تنها نوشتن در این پروسه جای ندارد. گاهی باید تحقیق، نوشتن و ویرایش تنها در ۲۴ ساعت انجام شود، بدون اینکه کیفیت از دست برود.
 • باید با توجه ‌به ضرب‌الاجل‌ها بتوانید پروژه‌ها را اولویت‌بندی کنید و سپس بر اساس اهمیت، آن‌ها را بنویسید و به دست مشتری برسانید. زمانی که در زمان کم محتوای باکیفیت ارائه دهید، هم حرفه‌ای بودن خود را اثبات کرده‌اید و هم‌ نشان داده‌اید که چقدر قابل‌ اعتماد هستید. در واقع، با شناخت از خود می‌توانید تعداد پروژه‌هایی را که قرار است در یک روز قبول یا رد کنید، محاسبه کنید. واقع‌بینی را سرلوحه خود قرار دهید.

اهمیت گذاشتن کلمات کنار هم

مهم این است چگونه کلمات را کنار هم بگذارید

اصل داستان، قلم شما است

قطعاً لازم به ذکر نیست که مهارت برقراری ارتباط از طریق محتوا اصلی‌ترین مهارتی است که باید داشته باشید. به عبارت ساده‌تر باید بتوانید واضح اطلاعات را انتقال دهید تا مخاطب کاملاً پیام شما را دریافت کند. این توانایی شما را به هدف بازاریابی که دارید، می‌رساند.

یکبار از دید مخاطب بخوانید

برای این‌ که کیفیت خود را به اوج برسانید، مهارت ویراستاری را نیز فرا بگیرید. می‌توانید محتوای خود را یکبار بلند بخوانید و به صدای خود گوش دهید. با این کار متوجه اشتباهات تایپی، دستور زبان، کلمات اضافه و موارد این‌ چنینی خواهید شد. این خصلت برای افرادی که تولید کننده محتوای انگلیسی هستند، بسیار اهمیت دارد.

البته نه نگران باشید و عجله نکنید. مهارت ویرایش با صبر و حوصله به دست می‌آید. محتواهایی که ابتدا تولید کرده‌اید، با محتواهای چند ماه و حتی چند سال بعد شما اصلاً قابل‌ مقایسه نیستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که ماه‌های اول زمان بیشتری را باید صرف ویرایش محتواهایی کنید که از شما خواسته شده است.

تأثیر حضور در رسانه های اجتماعی

حضور در رسانه اجتماعی تأثیر زیادی بر کارتان دارد

سه بار بنویسید: رسانه اجتماعی

یکی از مکان‌هایی که می‌تواند به تولید کننده محتوا ایده بدهد تا بتواند محتواهای خلاقانه تولید کند، رسانه‌های اجتماعی است. می‌توانید با نگاهی گذرا به نظرات مخاطبان مشتری خود متوجه شوید که چه قشری هستند و چه نوع تولید محتوایی می‌تواند بیشتر مشتری را به هدفش نزدیک کند‌. البته این داستان بعد دیگری هم دارد.

حتی اگر شما نویسنده‌ای عالی باشید؛ اما با پلتفرم‌های پرمخاطب در ارتباط نباشید، فرصت‌های شغلی زیادی را از دست خواهید داد. سعی کنید پروفایل‌های خود را کمی بهبود ببخشید و در انجمن‌ها و کمپین‌های مختلف شرکت کنید. این رسانه‌ها از جهات مختلف برای شما سودمند خواهند بود.

تکمیل اطلاعات

سعی کنید اطلاعات خود را تکمیل کنید

فنی بودن را فراموش نکنید

تولیدکنندگان محتوا زمانی موفق‌تر هستند که نه‌ تنها سواد رایانه داشته باشند، بلکه بتوانند با سیستم‌های پردازش متن یا سیستم مدیریت محتوا نیز کار کنند. ابزارهای تجزیه‌وتحلیل یا ابزارهایی برای همکاری بیشتر دیجیتال از مواردی هستند که به آن‌ها نیاز دارید.

سعی کنید تمرکز کنید

مهارتی که به ‌خوبی می‌تواند در زمان‌های خستگی و فشار کاری شما را یاری کند، تمرکز کردن است. برای نوشتن نیازمند تمرکز هستید. نمی‌توانید مهارت تولید محتوا را نادیده بگیرید. باید بتوانید بر خودتان پیروز شوید و عوامل حواس‌پرتی را از میان بردارید. گاهی بد نیست از پروژه‌های کوچک‌تر شروع کنید تا انرژی‌تان برگردد.

ندانستن عیب نیست

الزاماً همیشه همه پروژه‌ها در حیطه دانش شما نیست. اگر با پروژه‌ای روبه‌رو شدید که هیچ اطلاعاتی از آن نداشتید و منابع نیز نتوانستند به شما کمک شایانی کنند، از پرسیدن نهراسید. با کارفرمای خود تماس بگیرید و توضیح بخواهید. این نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیر بودن شما است. کارفرما شما نیز ترجیح می‌دهد یکبار همه ‌چیز را برای شما دقیق توضیح دهد و چند بار محتوای شما را برگشت نزند.

بهره گیری از انواع محتوا

از انواع محتوا بهره ببرید

از سایر محتواها بهره ببرید

تولید یک محتوای متنی هرچقدر هم که جذاب باشد، نمی‌تواند همه چیز باشد. بهتر است از تصاویر مرتبط نیز در متن خود استفاده کنید. مهارت جستجو در اینترنت و پیدا کردن تصاویر مرتبط باعث می‌شود تا مخاطب هر از گاهی خستگی مغز خود را با نگاه به آن‌ها کم کند و برخی از مواردی را که با خواندن متوجه نمی‌شود، با دیدن تصاویر درک کند.

کلام پایانی

بازاریابان برای انتقال پیام به مخاطبان خود و ترغیب آن‌ها به انجام کاری که مد نظر دارند، نیازمند محتوا هستند. این تولید کننده محتوا است که با مهارت‌های خود می‌تواند آنان را به هدف اصلی خود برساند. اما تولیدکنندگان محتوا نیازمند داشتن مهارت‌هایی هستند که شاید به نظر شما ارزشمند نیست، اما همین مهارت‌ها است که شما را مجاب می‌کند محصولی را بخرید، بدون آن که متوجه شوید.

اگر به دنبال پرورش مهارت‌های خود هستید، تنها دانستن راه چاره نیست. بهتر است این مهارت‌ها را در خود پرورش دهید و سپس با کمک آن‌ها راه خود را به سمت مخاطبان و مشتریان پیدا کنید. برای اولین شدن، عجله نکنید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما