بررسی اهمیت آپدیت محتوا باتوجه‌به الگوریتم Freshness گوگل
0 (0)

بررسی اهمیت آپدیت محتوا باتوجه‌به الگوریتم Freshness گوگل

شرکت بزرگ گوگل همواره برای سئو و بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو آپدیت‌ها و دستورالعمل‌های مختلفی منتشر می‌کند که یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین آنها freshness نام دارد. در این الگوریتم که از پایه‌ای‌ترین الگوریتم‌های گوگل به‌حساب میاید بروز رسانی و آپدیت محتوا را در رأس موارد مؤثر بر کسب رتبه بالاتر قرار داده‌اند. در حقیقت گوگل از ما می‌خواهد که مطالب جدید و پرمخاطب که تعداد سرچ‌های روزانه یا ماهانه بالایی دارند را باتوجه‌به محور اصلی سایت آپلود کنیم. اما سؤال پیش می‌آید که چرا؟

تازه سازی محتوا

تازه‌سازی محتوا و الگوریتم freshness

بررسی پیشینه الگوریتم freshness

الگوریتم freshness یا تازگی یکی از الگوریتم‌هایی بوده که حدود 10 سال پیش در جهت پیش برد اهداف الگوریتم‌های قبلی خود یعنی ایندکس و کافئین معرفی شد. در اطلاعیه‌ای که شرکت گوگل در مورد این الگوریتم منتشر کرده بود این نکته ذکر شد که آپدیت محتوایی می‌تواند برای شما رتبه بهتر و مخاطبان بیشتری را به همراه داشته باشد. از آن زمان سئوکاران روی اهمیت درج محتواهای تازه، ترند و داغ و اخبار بیشتر متمرکز شدند.

چرا گوگل روی این الگوریتم تأکید داشت؟

همان‌طور که می‌دانید بشر از ابتدای قرن 21 وارد عصر دیجیتال شد و بسیاری از ابزار و وسایل در دسترس انسان دگرگونی‌های فراوانی داشتند. در نتیجه عصر دیجیتال، اینترنت و وسایل ارتباطی به‌شدت فراگیر شد و بعد از آن ما وارد عصر ارتباطات و اطلاعات شدیم. وقتی که هر شخص در دست خود یک تلفن همراه دارد و در عرض چند ثانیه می‌تواند وارد دنیای اطلاعات بشود، آنگاه آپدیت محتوا اهمیت پیدا می‌کند. در حقیقت آن سایتی برنده است که بتواند اطلاعات جدیدتر و دست‌اول‌تر را زودتر به مخاطب برساند.

گوگل قصد داشت که کاری کند تا مخاطبان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به مؤثرترین و دقیق‌ترین جواب برسند. برای همین از الگوریتم تازگی بهره برد تا اولاً اخبار داغ و موارد پر جست‌وجو به حالت رقابتی در بیایند و دوم تشخیص محتواهای پرمخاطب راحت‌تر شود. همچنین در کنار این موارد می‌توان به شناسایی راحت‌تر سایت‌های زنده و منتشرکننده محتوا نیز اشاره کرد. محتوا سایت و بروزرسانی آن نیز یکی از ملاک‌های اصلی رتبه دادن گوگل است. همه این موارد سبب شد که گوگل بخواهد این الگوریتم را در سطح گسترده اعمال کند.

اهمیت انتشار محتوای جدید

اهمیت انتشار محتوای جدید

کدام وب‌سایت‌ها باید محتوای خود را بروزرسانی کنند؟

یکی از موارد مهمی که در همین قسمت مطرح می‌شود این بوده که باتوجه‌به فراگیر بوده الگوریتم تازگی یا همان freshness کدام وب‌سایت‌ها باید به‌صورت جدی روی آن تمرکز کنند؟ ما برای شما سایت‌های اصلی مورد هدف این الگوریتم و علت اهمیت این موضوع برای آنها را شرح خواهیم داد.

 • سایت‌های خبرگزاری و رویدادها

 • اولین گروهی از سایت‌ها که بیشترین شدت الگوریتم رویشان اعمال می‌شود آنهایی هستند که ماهیت خبرگزاری دارند. این‌گونه از سایت‌ها باید لحظه‌به‌لحظه همه اتفاقات جهان را رصد کرده و آن را بازتاب دهند. اگر نرخ سرچ کردن یک موضوع بالا رفت اما بروزرسانی محتوا روی سایت شما انجام نشد از رقبایتان خیلی عقب می‌افتید. بهترین راه برای استفاده مفید از الگوریتم تازگی این بوده که علاوه بر آپدیت لحظه‌ای، تمام کلمات کلیدی محتمل برای سرچ که به همین موضوع ختم می‌شوند را درون محتوا قرار دهید.
 • سایت‌های اقتصادی و مربوط به بورس و ارزهای بین‌المللی

 • سایت‌های بورسی، بازتاب‌کننده اخبار اقتصادی و رویدادهای تأثیرگذار بر اقتصاد جهان، سایت‌های دربرگیرنده قیمت ارزهای بین‌المللی و ارزهای دیجیتال و قیمت طلا و فلزات نیز باید به‌صورت لحظه‌ای به‌روزرسانی شوند. همچنین پیشنهاد ما این است که علاوه بر محتوای اصلی، روی آپدیت محتوا در قسمت بلاگ نیز باید توجه کنند. بسیاری از افراد روزانه می‌خواهند اطلاعات جانبی درمورد معاملات و ارزش سهم‌ها و فلزات کسب کنند و به سراغ بلاگ چنین سایت‌هایی می‌روند.
 • سایت‌های فروشگاهی و آنلاین شاپ‌ها

 • یکی دیگر از بزرگ‌ترین مخاطبان الگوریتم freshness کسانی هستند که فروشگاه اینترنتی دارند و می‌خواهند به‌صورت مجازی چیزی به شما بفروشند. در این‌گونه سایت‌ها آپدیت محتوای قدیمی ازآن‌جهت اهمیت دارد که شما برای فروش باید رقابت داشته باشید و سریع‌تر باید بتوانید محصول را به فروش برسانید. هرچه نرخ درج محصول جدید روی سایتتان بالاتر باشد و زودتر آپدیت شوید در زمان سرچ کردن مخاطب برای پیداکردن آنلاین شاپ شانس دریافت ورودی بیشتری خواهید داشت.

به روزرسانی مطالب برای جذب مخاطب

به‌روزرسانی مطالب برای جذب مخاطب

سایت‌های علمی و نقد و بررسی‌ها

بسیاری از سایت‌ها به شما اطلاعاتی درمورد فیلم‌ها و سریال‌ها، دستاوردهای علمی، خودروها، وسایل دیجیتالی و… می‌دهند. این نوع سایت‌ها نیز باید با علم روز دنیا حرکت‌ کنند و هرگاه مقاله جدیدی در دنیا منتشر شد یا وسیله جدیدی راهی بازار شد برای آپدیت محتوا اقدام کنند. بهترین توصیه برای این دست از سایت‌ها این بوده که مطالب را با همه اطلاعاتی که می‌تواند برای مخاطب مفید باشد منتشر کنند تا از جهات مختلف بتوانند ورودی بگیرند.

سایر سایت‌ها

بسیاری از سایت‌ها مانند سایت‌های آشپزی نیازی به جدید کردن اطلاعات مانند دستور پخت یک غذا را ندارند چون این دستور همواره ثابت است. ولی باید به‌خاطر داشته باشید که این به معنای بی‌نیازی از اضافه‌کردن محتوا نیست! در حقیقت هر سایتی که محتوایی غیر از موارد بالا را داشت باید به‌صورت مرتب مقاله‌های جدید آپلود کند تا بتواند نشان دهد که زنده است و مرتب فعالیت می‌کند. درج محتواهای مربوط به موضوع اصلی سایت در این‌گونه موارد می‌تواند بسیار مفید باشد.

گام‌های استفاده صحیح از الگوریتم freshness

در این قسمت مراحل اصلی کار با این الگوریتم را می‌آموزید. گام‌ها به شرح زیر هستند:

 • همه محتواهای قدیمی را بررسی کنید.
 • محتواهایی که پتانسیل افزودن مطلب را دارند تشخیص دهید.
 • مقاله و محتوای جدید بنویسید.
 • محتوا را در پلتفرم‌های مختلف نشر دهید.
 • به بازه‌های زمانی انتشار محتوا دقت کنید. (هرچه سریع‌تر بهتر)
 • محتواهای یونیک و به‌دوراز کپی منتشر کنید.
 • محتواهایی که همیشه کاربردی و موردپسند هستند نشر دهید.

جستجو برای یافتن موضوعات تازه

جست‌وجو برای یافتن موضوعات تازه

کلام آخر

ما در این مقاله برای شما الگوریتمی به نام freshness را معرفی کردیم که در آن آپدیت کردن مقاله حرف اول را می‌زند. اگر شما بتوانید اتفاقات روز جهان را سریع تشخیص داده و باتوجه‌به رویکرد سایت خود آن را منتشر کنید می‌توانید از گوگل رتبه بسیار خوبی بگیرید. بروزرسانی کردن محتواها ازآن‌جهت اهمیت زیادی دارند که مخاطب می‌تواند به اطلاعات دست‌اول دسترسی داشته باشد. درصورتی‌که شما نیز وب‌سایت دارید بهتر است به فکر آپدیت محتوا در فواصل زمانی معین باشید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما