طراحی رابط کاربری اصولی تا چه میزان در افزایش نرخ کلیک و ماندگاری مخاطب در سایت موثر است؟
0 (0)

طراحی رابط کاربری اصولی تا چه میزان در افزایش نرخ کلیک و ماندگاری مخاطب در سایت موثر است؟

شما هر روز ساعات زیادی را صرف گشت زدن در فضای تحت وب می‌کنید؛ اما کدام سایت‌ها بیشتر در ذهنتان باقی می‌ماند؟ کدام سایت‌ها است که برای همیشه از رفتن به آن‌ها خودداری می‌کنید؟ شما بدون آنکه بدانید و بخواهید، باتوجه‌به رابط کاربری تصمیم گرفته‌اید که کدام سایت را بپسندید و کدام یک توجهتان را جلب نکرده است.

تنها شما نیستید که این اتفاقات در طول روز برایتان رخ می‌دهد. همه افراد این روزها با دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف وارد سایت‌های متفاوت می‌شوند و بر اساس تجربه کاری که از بودن در یک سایت داشته‌اند، آن سایت را در ذهن خود رتبه‌بندی می‌کنند. این قابلیت‌ها است که باعث می‌شود طراحی سایت بسیار حساس باشد و هرکسی نتواند به‌خوبی از عهده آن برآید.

صفحاتی که کند بارگذاری می‌شوند، طراحی ضعیفی داشته باشند یا کاربر نمی‌تواند آنچه را که نیاز است در آن پیدا کنند، باعث می‌شود کاربر با آن سایت ارتباط خوبی برقرار نکند. این سرنخ‌ها و اهمیت‌دادن به آن‌ها اساس کار این مقاله است. این مقاله برای شما است که به کار خود اهمیت می‌دهید و به دنبال ارتقا رتبه خود هستید.

رابط کاربری، عنصری برای تعامل کاربر با سایت

رابط کاربری، عنصری که باعث تعامل کاربر با سایت شود

رابط کاربری، UI و UX و همه آنچه که به آن‌ها نیاز دارید

اگر شما هم با کلمه UI روبه‌رو شده باشید، باید بدانید که این کلمه مخفف User Interface و دقیقاً به معنی رابط کاربری است. این کلمه به شما خواهد گفت که باید در طراحی سایت به ارتباط بین سایت و طراحی آن با کاربری که از آن استفاده می‌کند اهمیت بدهید تا پیروز شوید.

هر عنصر یا فاکتوری که بتواند به کاربر این امکان را بدهد که در سایت حرکت کند و اقداماتی را که نیاز است انجام دهد شامل این رابط خواهد شد. در واقع بیشتر ارتباط بین کاربر و سایت در زمانی که کاربر در حال استفاده از سایت است باید برای طراح اهمیت داشته باشد.

برای اینکه بیشتر متوجه شوید به این مثال توجه کنید. صفحه اصلی سایت شما مانند در اصلی سایت عمل می‌کند و کاربر از طریق آن پا به مغازه، کارگاه، فروشگاه یا کسب‌وکار شما می‌گذارد. در اغلب موارد کاربران بلافاصله به اطراف نگاه می‌کنند تا موردی که برایش به سمت شما آمده‌اند را پیدا کنند. مشکل اینجاست که شما آنجا نیستید که بتوانید کاربر را راهنمایی کنید؛ پس باید همه چیز به نحوی چیدمان شده باشد که خود کاربر آن را به‌سادگی پیدا کند.

رابط کاربری در واقع چیدمانی هوشمند است و کاربر را جذب می‌کند. هر چیزی که کاربر با آن تعامل داشته باشد در زیرمجموعه آن قرار خواهد گرفت. صفحه‌نمایش، صفحه‌نمایش لمسی، صفحه‌کلید، صدا، چراغ، محتوای متنی یا هر چیز دیگری که کاربر را در یافتن نیاز خود همراهی کند. به طور خلاصه باید بدانید طراحان سعی می‌کنند تا باتکیه‌بر زیبایی‌شناختی و سبکی که البته هدفی پشت آن است، تجربه کاربری عالی را افزایش دهند. رابط به‌صورت خلاصه UI و تجربه کاربری به‌صورت خلاصه UX است.

طراحی واکنش گرا از انواع نمونه های رابط کاربری

طراحی واکنش‌گرا از انواع نمونه‌های رابط کاربری است

رابط‌های متنوعی که کاربران باید تجربه کنند

اگر قرار باشد تا طراحی رابط کاربری بر اساس دسته‌های مختلفی انجام شود، بد نیست بدانید که آن‌ها را متخصصان به‌صورت کلی در سه طبقه متفاوت جای‌داده‌اند. این سه طبقه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • رابط کاربری گرافیکی مانند دسکتاپ یا صفحه‌نمایش تلفن. در واقع در طراحی سایت باید با کمک‌گرفتن از طراحی ریسپانسیو این مشکل را برای کاربران حل کنید.
 • رابط صوتی که به‌اختصار VUI خوانده می‌شوند، مواردی مانند دستیار هوشمند الکسا و سیری هستند. کاربران با صدا در این نوع رابط‌ها سروکار دارند.
 • رابط‌هایی که بر ژست مبتنی هستند. این نوع از روابط بسیار جدید هستند و شامل فضای سه‌بعدی، بازی واقعیت مجازی و مواردی ازاین‌دست می‌شود.

گذراندن وقت بیشتر در سایت توسط کاربران راضی

کاربران راضی وقت بیشتری در سایت شما می‌گذرانند

چرا باید برای رابط‌ها احترام قائل باشیم؟

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این امر شود که رابط کاربری سایت اولین و اصلی‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود سایت از ترافیک بالایی برخوردار باشد. اگر ترافیک سایت بالا باشد نشان می‌دهد طراح کار خود را به‌درستی انجام داده است.

زمانی که طراح بتواند رابط کاربر پسند را طراحی کند، کاربران از بودن در سایت خسته و دل‌زده نمی‌شوند و باعث می‌شود تا تعداد بازدید سایت بیشتر و بیشتر شود. همین نیز بر روی سئوی سایت اثر مستقیم گذاشته و گوگل را مجاب می‌کند که رتبه سایت را افزایش دهد. حتی در برخی از مواقع شاید شما فکر کنید که برخی از بخش‌های طراحی احمقانه است؛ اما در کل همین عناصر کوچک و جزئی هستند که کاربران را ترغیب می‌کنند وقت بیشتری را در سایت بگذرانند.

زمانی که شما در حال طراحی معماری سایت هستید باید به این توجه کنید که هر عنصر نقش واسط کاربر با سایت است. ساختاربندی، برچسب‌گذاری و سازماندهی محتوای وب اگر به‌درستی انجام شود هم بر تجربه کاربر تأثیر می‌گذارد و هم مستقیماً سئوی سایت شما را چند گام به جلو خواهد برد.

افزایش سئو

در نهایت این ترفند باعث افزایش سئو می‌شود

این اهمیت چقدر به نفع شما است؟

حال که دانستید که به‌صورت کلی رابط کاربری چیست و چه اهمیتی دارد باید بدانید چقدر می‌تواند باعث افزایش کلیک و جذب مشتری شود. ما برای شما 5 دلیل را ذکر می‌کنیم که شاید بتواند شما را متقاعد کند با درنظرگرفتن این استراتژی همه چیز به نفع شما خواهد بود:

 • جذب مشتریان جدید

 • زمانی که بتوانید به‌خوبی همه عوامل را در نظر بگیرید، حتماً می‌توانید باعث شوید تجربه کاربر در سایت شما افزایش پیدا کند. این کار می‌تواند به‌عنوان مزیتی بسیار زیاد به شما کمک کند تا در بازار رقابتی، جای خود را به‌خوبی در میان مخاطبان پیدا کنید. کیفیت رابط به شما کمک می‌کند تا بتوانید برندی متمایز داشته باشید. البته به طراحان نیز کمک می‌کند تا خیل عظیم مشتریان به سمت آنان جذب شود.
 • ماندگاری مشتری

 • البته جذب مشتری همیشه ملاک نیست. مهم این است که بتوانید مشتریان را برای خود حفظ کنید. با کمک بالابردن کیفیت رابط کاربری می‌توانید سرنخ بیشتری پیدا کنید و متوجه شوید مخاطبان شما به چه نیاز دارند. همین امر نیز می‌تواند به فروش بیشتر منجر شود. البته این تنها پله اول است. سئو بالاتر می‌رود، طراحی شما بیشتر به چشم می‌آید و اخبار کسب‌وکار شما همه‌جا پخش خواهد شد.
 • اگر کاربران از بودن در سایت شما لذت ببرند ترغیب می‌شوند تا دوباره به سمت شما بازگردند. به‌این‌ترتیب نرخ پرش کاهش‌یافته و نرخ تبدیل با افزایش بی‌نظیری مواجه خواهد بود. شما با این کار هر دو هدف را به دست آورده‌اید.

آسودگی کاربر در پیدا کردن محتوای لازم

کاربر باید بتواند به‌سادگی محتوای لازم را پیدا کند

 • هزینه‌های پشتیبانی کاهش می‌یابد

 • وقتی کاربر محتوای موردنظر خود را نیافت، سایت را ترک می‌کند یا تلاش می‌کند با بخش پشتیبانی تماس بگیرد. از طرف دیگر اگر کاربر از نظر بصری ارضا شود باعث می‌شود تا کمتر با پشتیبانی تماس بگیرد و در نهایت هم هزینه کمتری روی دست شما بگذارد. با کمک یک ترفند ساده می‌توانید هم شکایات را کاهش دهید و هم تبلیغات دهان‌به‌دهان را برای خود خریداری کنید.
 • سایت‌هایی با رابط کاربری ضعیف اغلب سؤالات و مشکلات زیادی برای کاربر به وجود می‌آورد و شما مدام باید تلاش کنید آنان را با شیوه‌های دیگری راضی نگه دارید.
 • هزینه کمتر توسعه

 • زمانی که طراحی شما از ابتدا مشکل داشته باشد لازم است تا مدام تلاش کنید سایت خود را توسعه و ارتقا دهید. به‌این‌ترتیب مدام لازم است تا هزینه اضافی بپردازید؛ اما اگر همه چیز درست پیش برود این هزینه‌ها نصف خواهد شد. با یک برنامه‌ریزی حساب شده می‌توانید ناوبری و نقشه سایت را بهینه کنید تا کاربران همان ابتدا به همه چیز دسترسی داشته باشند.
 • رضایت بیشتر مشتری

 • درست است که این آخرین دلیل است، اما اصلاً کم‌اهمیت نیست. اصلاً حرف اصلی برای رابط کاربری این است که مشتری شما رضایت بیشتری از بودن در سایت شما داشته باشد. یعنی به‌سادگی همه چیز را پیدا کند و زمان کمی را صرف گشتن به دنبال محتوای خود کند. این وظیفه طراح است تا مشتری را راضی نگه دارد و دسترسی را برای او آسان‎‌تر کند. با این کار هم وفاداری مشتری افزایش خواهد یافت و هم حجم فروش بیشتر خواهد شد.

وظیفه طراح، حفظ رابط کاربری باکیفیت

وظیفه طراح حفظ رابطه کاربری باکیفیت

کلام پایانی

رابط کاربری بااین‌حال که گاه ممکن است به چشم شما نیاید، اما تأثیر بسیار مستقیم و عمیقی بر تجربه کاربر از ماندن در سایت دارد. هرآنچه بتواند باعث شود کاربر در سایت احساس خوشایندی داشته باشد، می‌تواند بر روی طراحی این رابط تأثیر داشته باشد.

می‌توانید از انواع طراحی واکنش‌گرا استفاده کنید یا دستیار هوشمند صوتی در سایت خود قرار دهید. برچسب‌گذاری، منوها یا هرچه باعث شود کاربر در سایت شما سردرگم نشود، می‌تواند مؤثر باشد؛ اما این تأثیر فقط بر تجربه کاربر نیست. آنچه در نهایت بیشتر دستخوش تغییر این طراحی خواهد شد، سئوی سایت شما است. برای گوگل رضایت کاربران درجه اول اهمیت است؛ پس اگر احساس کند کاربران از بودن در کنار شما لذت می‌برند، شما را به کاربران بیشتری معرفی خواهد کرد.

برای اینکه سئوی سایت خود را ارتقا دهید و رابط کاربری بیشتری را پیدا کنید، می‌توانید روی عوامل مختلفی هرچند کوچک و جزئی سرمایه‌گذاری کنید. با این کار با یک تیر چندین نشان زده‌اید و توانسته‌اید از رقبای خود پیشی بگیرید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما