تفاوت افراد مبتدی و حرفه ای در تولید محتوا سایت
0 (0)

تفاوت افراد مبتدی و حرفه ای در تولید محتوا سایت

شما روزانه چند بار در وب‌سایت‌های مختلف گشت می‌زنید و به دنبال مطلبی در گوگل می‌گردید؟ اصلا تابه‌حال متوجه شده‌اید که تا چه میزان محتوایی که در سایت‌ها با آن مواجه می‌شوید تغییر کرده است؟ محتوای وب‌ها روزبه‌روز بیشتر از گذشته پیشرفت می‌کنند و این تنها یک دلیل دارد. صاحبان مشاغل متوجه اهمیت تولید محتوا سایت شده‌اند.

صاحبان مشاغل این روزها به‌خوبی می‌دانند که این محتوا است که مانند چرخ‌دنده وب، آن را به حرکت درمی‌آورد. دلیل آن نیز اهمیتی است که این روزها دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی اینترنتی پیدا کرده است. تفاوت دیجیتال مارکتینگ با بازاریابی سنتی در آن است که صاحبان مشاغل می‌توانند با هزینه کم‌تری افراد بیشتری را تحت‌تأثیر قرار دهند و این حتی برای مشاغل کوچک و کسب‌وکاری نوپا نیز امکان‌پذیر است.

به همین دلیل، آنچه در این میان بیش از همه رشد کرده است، تولید محتوای سایت است. محتوای خوب و باکیفیت، راه خود را از میان رقبا پیدا کرده و دست مخاطبان را در دست صاحبان مشاغل می‌گذارد. اما اگر نتوانید محتوایی تولید کنید که از کیفیت لازم برخوردار است، همه هزینه‌ای که کرده‌اید به باد خواهد رفت. این تفاوت افرادی است که به‌خوبی می‌توانند محتوای باکیفیت تولید کنند و کسانی که هیچ دانشی در این راه ندارند!

تولید محتوا سایت و سئو

تولید محتوا به سئوی سایت نیز کمک می‌کند

تولید محتوا را بیشتر بشناسید

زمانی که سخن از تولید محتوا سایت به میان می‌آید، هر نوع مطلبی که در سایت به چشم می‌خورد می‌تواند در این حوزه جای گیرد. تفاوتی ندارد محتوایی که در سایت خود قرار داده‌اید یک مقاله باشد یا یک ویدیوی جذاب، حتی اینفوگرافیک‌ها، پادکست‌ها و کتاب‌های الکترونیک نیز می‌توانند در این حیطه جای داشته باشند. آنچه در این حوزه حرف اول را می‌زند، پایبندی شما به قوانینی است که وجه تمایز محتوای باکیفیت و محتوای بدون اعتبار خواهد بود.

با پیشرفت تکنولوژی، تجارت کاملاً به‌صورت آنلاین در اختیار صاحبان مشاغل قرار گرفته است. برندهای مختلف از تولید لوازم الکترونیک تا فروش مصالح ساختمانی و اسباب‌بازی‌ها سعی می‌کنند از این سفره بهره‌ای ببرند. به همین دلیل تلاش می‌کنند با رونق‌دادن به وب‌سایت خود، تکانی به کسب‌وکار خود بدهند. وب‌سایت‌هایی در این مسابقه برنده هستند که بتوانند اطلاعات جامعی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

اگر شما نتوانید اطلاعات را به مخاطبان خود بدهید، نگران نباشید. فضای تحت وب پر از سایت‌هایی است که این کار را برای شما انجام می‌دهند. تنها تفاوت این است که شما می‌توانید یکی از مشتریان بالقوه خود را از دست بدهید. اگر با کمک ابزارها بتوانید تولید محتوا سایت خود را رونق دهید، می‌توانید جلب‌توجه کنید و بدرخشید. این دقیقاً همان کاری است که محتوای سایت برای شما انجام می‌دهد. این کار همان بازاریابی محتوا است.

فرآیند تولید محتوا سایت

فرآیند تولید محتوا چیست؟

اهمیتی تا آسمان!

اگر قرار است کسب‌وکار خود را رونق دهید، در واقع باید ابتدا از دریچه تولید محتوا سایت وارد شوید. هر اقدامی که در این مسیر می‌کنید، به رشد و رونق برند شما کمک می‌کند. همه فعالیت‌هایی که در حیطه بازاریابی وجود دارد، هر اقدامی که در زمینه ایجاد محتوا می‌کنید یا هر ترفندی که استفاده می‌کنید تا با مخاطبان ارتباط داشته باشید می‌تواند در این مسیر شما را یاری کند.

فروش بیشتر یا ارائه خدمات بهتر، از نتایج این روش خواهد بود. بااین‌حال مهم است بدانید که تولید محتوا سایت به‌سادگی آنچه می‌خوانید نیست. شما به‌تنهایی نمی‌توانید این کار را انجام دهید. در واقع باید با کمک سایت تولید محتوا همه جوانب را برنامه‌ریزی کنید و بهترین راه را انتخاب کنید. برای این که بیشتر متوجه منظور ما شوید، این مقاله را باید تا انتها بخوانید.

تولید محتوا برای سایت تغییرات گسترده‌ای را در دهه اخیر پشت سر گذاشته است. نه‌تنها محتوای نوشتاری، بلکه انواع دیگری از محتوا نیز توانسته‌اند پابه‌پای پیشرفت تکنولوژی خود را تکان دهند. پادکست‌ها یا محتوای ویدیویی بسیار میان مخاطبان محبوب هستند و می‌توانند مخاطبان را به سمت شما جذب کنند. 85 درصد از کاربران، تمایل دارند تا ویدیوها را تماشا کنند و به عقیده متخصصان، 88 درصد از این محتوا با بازگشت سرمایه همراه است

هر آنچه باید درباره تولید محتوا سایت بدانید

همه آنچه باید درباره محتوا بدانید

از محتوا چه چیزی می‌خواهید؟

زمانی که بدانید قرار است محتوا مانند چوب جادو، چه خرگوشی از کلاه بیرون بیاورد، کمی ساده‌تر می‌توانید متوجه آن شوید. در واقع شما باید بدانید که قرار است با تولید محتوا سایت دقیقاً به چه هدفی دست پیدا کنید. هدف شما فروش محصول بدون واسطه و مستقیم به خود مشتریان است؟

پس هدف شما از داشتن یک وب‌سایت باهدف یک هلدینگ بزرگ، بسیار متفاوت‌تر خواهد بود. محتوای شما قرار است معاملات خرد بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد، اما یک هلدینگ بسیار بزرگ قرار است مشتریان کلانی را از سراسر جهان پیدا کند و آن‌ها را راضی کند تا کنارشان بمانند.

شما لازم است تا روی محصولاتتان به‌صورت تک‌به‌تک تمرکز کنید عکس‌های دقیق، ویژگی محصول یا حتی یک ویدیو از نحوه استفاده، مناسب شما است. باید به هر طریقی می‌توانید مشتریان را جذب و اعتماد را در میان آنان ایجاد کنید.

محتوا وظیفه دارد تا شما را از مسیر درست، کوتاه و مؤثر به هدفتان برساند. تعیین کنید هدفتان چیست، سپس با کمک محتوا باید بتوانید به مسیر درست برسید. به عبارت ساده‌تر، محتوای شما باید باهدف اصلی شما مطابقت کامل داشته باشد.

تولید محتوا سایت با داشتن استراتژی

بدون داشتن استراتژی شروع نکنید

تیری در روشنایی بیندازید نه در تاریکی

تولید محتوا سایت برخلاف تصور شما مسیری دقیق و روشن را می‌طلبد که بدانید قرار است چه انجام دهید، از کدام مسیر بروید و به چه هدفی باید برسید. هرگز نمی‌‌توانید با حدس و گمان پیروز شوید. گام اول این است که ببینید کدام بخش تجارتتان بیشتر مورد استقبال عموم قرار می‌گیرد تا به این وسیله بتوانید سایت خود را در آن بخش جذاب‌تر کنید. در همین نقطه است که کلمات کلیدی به فریادتان خواهد رسید.

گاه بخشی از کسب‌وکار شما برای شما بسیار ارزشمند و تمام تمرکزتان بر آن بخش است. اما باید بدانید که آیا مخاطبان شما هم همین نظر را دارند؟ کلمات کلیدی، یعنی دقیقاً وجه اشتراک شما و مخاطبانتان. روزانه ترافیک سایت شما چقدر است؟ چند نفر برای بازدید از محتوایی که بارگذاری کرده‌اید به شما سر می‌زنند؟ اگر این تعداد کم است یعنی محتوای سایتی که دارید اصلا مناسب نیست.

تصور کنید قرار است محصولات و لوازم آشپزخانه بفروشید و کسب‌وکارتان در این حیطه است. قطعاً همه برندها یا همه لوازم‌خانگی برای مشتریان شما جذاب نیست. حتی شاید برخی از برندها دافعه نیز داشته باشند. اگر قرار است ماشین لباسشویی بفروشید، باید بدانید کدام ویژگی اکنون مدنظر مشتریان است تا بیشتر در محتوای خود به آن بپردازید.

مصرف برق، امکان افزودن لباس در حین کار یا هر چیزی که بتواند مخاطب را جذب خود کند، برگ برنده شما است. عدم توجه به نکات مدنظر مشتری، باعث می‌شود همه فروش شما تحت‌الشعاع قرار گیرد و مشتریان زیادی را از این طریق از دست بدهید. مشتری، مهم‌ترین هدف تولید محتوا سایت است.

تولید محتوا سایت به کار شما ارزش می دهد

محتوا باید به کار شما ارزش بدهد

از محتوا ارزش بخواهید

درست است که متوجه شدید کدام نوع از محتوا مناسب وب‌سایت شما است، اما این شاید حتی نیمی از مسیر هم نباشد. نحوه‌ای که آن را ارائه می‌کنید هم بسیار مهم است. درست است که شما قرار است یکی از مهم‌ترین محصولات خود را در وب‌سایتتان معرفی کنید، اما تنها گذاشتن چند عکس، کفایت نمی‌کند. مشتریان این روزها به دنبال چیزی بیشتر از تصاویر هستند.

زمانی که صحبت از تولید محتوا سایت به میان می‌آید به این معنی است که شما باید جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات ممکن را در مورد محصول ارائه دهید. البته تأکید بیشتر بر روی ویژگی‌های مثبت و مزایا است. تفاوتی ندارد مخاطبان به دنبال خرید تلفن همراه هستند یا تنها یک عدد پاک کن مرغوب می‌خواهند، در هر صورت باید بدانید مخاطبان به دنبال مزایای محصول هستند.

در واقع می‌توان گفت محتوایی که در وب‌سایت می‌گذارید بیشتر از توضیح هدفی که دارید، برای آن ارزش ایجاد می‌کند. برجسته‌کردن مزایای یک محصول، ارزش‌های آن را دوچندان می‌کند. مشتریان نیز به دنبال همین اطلاعات هستند. آن‌ها سعی می‌کنند تا محتوایی را بیابند که اطلاعات جامعی در اختیار آنان قرار دهد. همین امر نیز اساس کار الگوریتم گوگل را انجام می‌دهد.

انواع مختلف تولید محتوا سایت

محتوا انواع مختلفی دارد

چند نوع محتوا که به کارتان خواهد آمد

زمانی که قرار است تولید محتوا سایت خود را آغاز کنید، باید بدانید چند نوع محتوا وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید و در وب‌سایت خود آن‌ها را بارگذاری کنید. هرکدام هدف خاصی دارند که برای نوع خاصی از بازاریابی مناسب هستند.

اگر از یک سایت تولید محتوا کمک بخواهید، قطعاً آنان بهتر می‌توانند به شما کمک کنند. آن‌ها با برنامه‌ریزی درست می‌توانند از بهترین نوع محتوا و بهترین وقت استفاده کنند. بااین‌حال، ۵ نوع محتوا وجود دارد که در این راه به شما کمک خواهند کرد.

پادکست یکی از انواع تولید محتوا سایت

یکی از انواع محتوا پادکست است

پادکست‌های شنیدنی

در واقع شکل جدید همان نمایش‌های رادیویی که شما درگذشته می‌شناختید، همین پادکست‌ها هستند. شاید در گذشته لازم بود تا پیچ رادیو را در زمان خاصی می‌چرخاندید تا بتوانید نمایش رادیویی خود را بشنوید، اما این روزها هر زمان که تمایل داشته باشید و هرجا که بخواهید می‌توانید پادکست‌ها را گوش دهید.

در این نوع از محتوای صوتی که مناسب وب‌سایت‌ها نیز هست، می‌توانید هم اطلاعات مفیدی را به دست آورید و هم می‌توانید به‌صورت رسمی یا غیررسمی آموزش و سرگرمی داشته باشید. اگر قرار است برند خود را هم معرفی کنید می‌توانید در این میان یک یا دو جا از خودتان نام ببرید. یا سعی کنید ویژگی‌های محصول و وجه تمایزتان را به مخاطبان متذکر شوید.

کتاب های الکترونیک یکی از انواع تولید محتوا سایت

کتاب‌های الکترونیک هم محتوا محسوب می‌شوند

 • کتاب‌های الکترونیک هم محتوا هستند

 • این نوع از تولید محتوا سایت یکی از گسترده‌ترین نوع تولید محتوا هستند که برندها بسیار از آن‌ استفاده می‌کنند. این محتوا غنی‌ترین، گسترده‌ترین و عمیق‌ترین محتوایی است که می‌شناسید.
 • اینفوگرافیک، برای آنان که اطلاعات را لقمه‌ای دوست دارند

 • اینفوگرافیک مناسب مشاغلی است که نیاز دارند تا مخاطبان را در جریان اعداد و ارقام گسترده محصولات، اطلاعات آماری سازمان یا هر اطلاعات دیگری از این دست قرار دهند. اینفوگرافیک مناسب آماری با ارقام پیچیده یا خیلی بزرگ، با متغیرهای بسیار زیاد است. در این روش، تصاویر، آمار و ریاضی با هم دست‌به‌دست هم می‌دهند تا بتوانید نگاهی سریع به مهم‌ترین نکات بیندازید و بتوانید تصمیم بگیرید. از انواع محتواهایی که به‌سرعت ویروسی می‌شوند، همین اینفوگرافیک‌ها هستند.
 • پست وبلاگ، اولین محتوایی که به ذهن می‌رسد

 • محتوای متنی که در قالب پست وبلاگ در وب‌سایت‌ها بارگذاری می‌شود، اولین گزینه‌ای است که به ذهنتان می‌رسد. همین محتواها هستند که به شما در افزایش ارگانیک ترافیک وب‌سایت کمک می‌کنند. با کمک این نوع از تولید محتوا سایت می‌توانید اعتبار صفحه را نیز ارتقا دهید و مشتریان را از لحظه‌ای که سایت شما را می‌بینند تا لحظه‌ خرید همراهی کنید. محتوای متنی یا همان پست وبلاگ، می‌تواند هم‌زمان چندین هدف را با هم به سرانجام برساند. از مزایای آن این است که برای هر صنعت و کسب‌وکاری هم می‌توانید از آن بهره ببرید.

ویدئوها یکی دیگر از انواع محتوا

ویدیوها انواع محتوا هستند

ویدیوها را فراموش نکنیم

قبل از اینکه به نقطه پایان برسیم، فراموش نکنید که پرمخاطب‌ترین نوع محتوا، ویدیوها هستند. این روش تنها چند سال است که به‌عنوان محتوا شناخته شده است، اما پیشرفت آن گوی سبقت را از همگان ربوده است. ویدیوها فرصت‌هایی عالی هستند که در مسیر تولید محتوای وب‌ها به کسب‌وکارها کمک می‌کنند. اما از آنجا که نیاز به فناوری و ابزار خاص و البته دانش دارند، اغلب بسیار موردتوجه قرار نمی‌گیرند.

اما باید بدانید اگر از یک پلتفرم تولید محتوا بخواهید که شما را در تولید این نوع از محتوا کمک کند، برگ برنده را در دستان خود خواهید داشت. بااین‌حال باید بدانید تولید محتوای ویدیویی بیشتر از اینکه نیاز به فناوری و تجهیزات داشته باشد، نیازمند برنامه‌ریزی است و کیفیت آن منوط به موضوعی است که ویدیو حول آن می‌گردد.

این نکات را هم گوشه چمدان دانش خود بگذارید

درست است که اطلاعات زیادی را در مورد تولید محتوا سایت آموخته‌اید، اما بدون دانستن این چند نکته، همیشه یک جای کار خواهد لنگید. همیشه به شما گفته‌اند که انجام کدام کار به نفع شما است، این بار ما به شما خواهیم گفت کدام کار را نباید انجام دهید.

در حین تولید محتوا سایت این کارها را نکنید

در حین تولید محتوا این کارها را نکنید

نه کمتر سخن بگویید نه زیاده‌گویی کنید

البته همه شما شنیده‌اید که کم‌گوی و گزیده گوی چون در، اما این همیشه درست نیست. طول محتوایی که تولید می‌کنید نه به محتوا ارزش می‌بخشد نه آن را از ارزش می‌اندازد. محتوایی که ۳۰۰۰ کلمه است، اگر اطلاعات مفیدی را به مخاطب ارائه دهد و البته هم‌زمان بتواند او را تا پایان محتوا میخکوب نگه دارد، نمی‌تواند اعتراض مخاطب را به همراه داشته باشد.

محتوا باید به‌اندازه‌ای باشد که در عین رساندن پیام به طور کامل، مخاطب را نیز خسته نکند. در هیچ کجا نمی‌توانید قانونی پیدا کنید که در مورد طول محتوا سخن گفته باشد. خودتان و تیم تولید محتوا باید این را تشخیص دهد. البته قیمت تولید محتوا که قرار است بپردازید نیز گاه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

یکباره به عمق شیرجه نزنید

محتوایی که تولید می‌کنید باید این قابلیت را داشته باشد که مخاطب ابتدا بتواند به‌صورت گذرا نگاهی به کل محتوا داشته باشد. اگر این خلاصه جذاب باشد، مخاطب ترغیب می‌شود تا همه محتوا را ببیند، بخواند یا گوش دهد.

اگر قرار است محتوایی که تولید می‌کنید متنی باشد، بد نیست آن را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید تا مخاطب آن را راحت‌تر و سریع‌تر بخواند. یک متن یکپارچه بدون عناوین، خسته‌کننده و غیرقابل‌نفوذ است. می‌توانید از عناوین و زیرمجموعه‌ها یا بخش‌های بولت‌گذاری شده استفاده کنید. ‌بهترین حالت این است که مخاطب بتواند در لحظه اول، کل متن را از نظر بگذراند. مقدمه محتوای متنی اغلب به همین دلیل است.

عدم استفاده از محتوای کپی در تولید محتوا سایت

از کپی کردن محتوای دیگران خودداری کنید

کپی‌برداری ممنوع

البته منظور نظر ما، سرقت ادبی نیست‌. هیچ وب‌سایتی حاضر نیست با سرقت ادبی خود را به دردسر بیندازد. آنچه منظور است، محتوای تکراری با قالب تکراری‌تر است. باید دقت کنید که همه چیز منحصربه‌فرد باقی‌مانده است. این نکته را باید در زمینه همه نوع محتوایی مانند بصری، صوتی، متنی و ویدئویی در نظر داشته باشید. بهتر است حتی تصاویری که استفاده می‌کنید تا حد توان نو و بدیع باشد. استفاده از تصاویر سایت رقیب یا هر سایتی که مخاطب زیادی دارد، بیشتر آنها را از شما دل‌زده می‌کند.

فقط خودتان را در نظر نگیرید

درست است که شما تلاش می‌کنید محتوایی ارائه دهید که اطلاعات جامعی در اختیار مخاطبان قرار دهد، اما باید قبل از خودتان نظر مخاطب را هم بدانید. خواندن حتی ۴۰۰ کلمه که پر از اصطلاحات تخصصی است یا موضوع مبهمی دارد، اصلا برای مخاطب جذاب نیست.

اما می‌توانید ۴۰۰۰ کلمه تولید کنید که نه‌تنها همان اطلاعات را ارائه می‌دهد بلکه به‌قدری جذاب است که مخاطب را وادار می‌کند تا انتها با شما باشد. به عبارت ساده‌تر سعی کنید به محتوا از دید کاربر نگاه کنید نه خودتان. بسته به این‌که مخاطب شما مبتدی است یا فردی حرفه‌ای است باید محتوای خود را تنظیم کنید. کاربران لزوماً اطلاعات شما را ندارند.

با ظاهر نامناسب در جمع وارد نشوید

شاید زمانی که با دوستتان چت می‌کنید یا وقتی با چند نفر در گروه مکالمات متنی دارید، غلط املایی ملاک اصلی نباشد، اما این درباره تولید محتوا سایت صدق نمی‌کند. مخاطب اگر با محتوای متنی مواجه شود که غلط املایی دارد یا دستور زبان را نادیده گرفته است، دیگر به شما اعتماد نمی‌کند.

تفاوتی ندارد چقدر محتوایتان علمی است، ظاهر آن ‌همه چیز را خراب خواهد کرد. بارگذاری تصاویری با وضوح و کیفیت بد نیز دقیقاً مشابه همین نتیجه را در پی خواهد داشت. بازدیدکننده‌ای که این تصاویر را ببیند تصور می‌کند یا فعالیت شما غیرقانونی است یا اصلا در کار خود حرفه‌ای نیستید.

تولید محتوای مفید

محتوایی تولید کنید که مفید باشد

از محتوای خوب چه می‌دانید؟

محتوای خوب در واقع عبارتی کلی است که با کسب و کار و هدفی که در سر می‌پروراند، مستقیما در ارتباط است. بسته به برند، کسب‌وکار، محصول، هدف و استراتژی محتوا می‌توان محتوا را درجه‌بندی کرد. اما به‌صورت کلی برخی قوانین دیگر نیز در این راستا وجود دارد که با هم آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اعتبار، اعتبار، اعتبار

حال که به فکر تولید محتوا در وب‌سایت افتاده‌اید باید سعی کنید خود را رهبر فکری در این مسیر کنید. نه‌تنها باید تسلط کامل بر کسب‌وکارتان داشته باشید، بلکه با شناخت مخاطب هدف و برآورده کردن نیاز او، عنان کار را در دست بگیرید. این به شما و محتوایتان اعتبار می‌بخشد. زمانی که بتوانید مخاطب را قانع کنید که حرفی برای گفتن دارید، قطعاً راضی کردن او به گرفتن خدمات از شما دیگر به‌سختی کاری که فکر می‌کردید نیست.

محتوای سایت‌ها را محک بزنید

تفاوتی ندارد که برای سایت خودتان محتوا تولید می‌کنید یا قرار است محتوای سایت‌های دیگر را محک بزنید‌. در هر حال باید بدانید که کدام ویژگی‌های یک محتوا نشان می‌دهد که سایت از کیفیت بالایی برخوردار است. هر وب‌سایت را به محتوای آن می‌شناسند. پس باید محتوا را بررسی کنید.

ویژگی های یک محتوای مفید

ویژگی‌های محتوا چه باید باشد

محتوا باید مفید باشد

محتوا را برای چه هدفی تولید می‌کنید. محتوای شما باید بتواند مفید باشد و مشکل حداقل یکی از مخاطبانتان را حل کند. باید بدانید مخاطب شما چه مشکلی دارد؟ آن را پیدا کنید و بر همان اساس راه حلی در اختیار او بگذارید.

از دقت محتوا مطمئن شوید

تولید محتوا سایت بسیار حساس‌تر از چیزی است که می‌اندیشید. نمی‌توانید هر اطلاعاتی را در اختیار خواننده بگذارید. باید اطلاعاتتان صحیح باشد. ارائه اطلاعات غلط به خواننده باعث می‌شود هرگز دیگر به سمت شما نیایند.

تولید محتوا سایت باید کوتاه و قابل درک باشد

محتوا کوتاه و قابل درک باشد

 • قابل‌درک بودن نیز مهم است

 • زمانی که محتوای شما کوتاه باشد و از کلمات مشخصی استفاده کند، همه آن را درک می‌کنند. این دقیقاً اصلی‌ترین معیاری است که باید محتوا داشته باشد. به عقیده متخصصان فرمتی که کاربران آن را می‌پسندند محتوای متنی آماده مصرف است. جملات کوتاه مانند لقمه‌های آماده در اختیار مخاطب باید باشد. جز موارد خاص همه وقتشان را صرف فهمیدن جملاتی حکیمانه و ادیبانه کنند.
 • تیر محتوا را به سمت هدف شلیک کنید

 • لزومی ندارد همه افرادی که قرار است حتی گذری به سایت شما هدایت می‌شوند مخاطب بالقوه شما شوند. شاید سایت شما در مورد فروش ملاط ساختمانی است. لازم نیست محتوای شما برای یک خانم خانه‌دار یا یک کارمند بانک هم جذاب باشد. تمرکز خود را بر روی مخاطبین هدف خود معطوف گنید.
 • سئو کاری، اصل تولید محتوا

 • درست است که مخاطب مهم است، اما الگوریتم گوگل نیز اهمیت دارد. علاوه‌برآن، رسانه‌های اجتماعی هم شما را به سمت مخاطب سوق می‌دهند‌. پس سعی کنید همه قوانین را در نظر بگیرید. بارها این مطلب را متذکر شده‌ایم، اما باز هم باید بدانید محتوایی برنده است که از خودتان ان را نوشته باشید.خلاقیت در موضوع محور بحث نیست، بلکه استفاده از جملات و قلم شما ملاک است.
 • ساعاتی مخاطب را سرگرم کنید

 • درست است که قرار نیست همه محتواها مخاطبان را سرگرم کنند، اما این بدان معنا هم نیست که باید خشک و جدی بنویسید. اگر بتوانید عنصر سرگرم‌کننده بودن را به محتوا بیفزایید خوانندگان بیشتری را جذب خود می‌کنید.

گام برداشتن در مسیر تولید محتوا سایت

برای گام برداشتن در مسیر تولید محتوا آماده باشید

برای گام برداشتن در مسیر تولید محتوا آماده باشید

اکنون می‌دانید که چه نوع محتوایی دارید، چه‌کارهایی را نباید انجام دهید و محتوای خوب را از بد تشخیص می‌دهید. حتماً دیگر می‌دانید وقت چه کاری است. بله! برای تولید محتوا سایت باید آماده شوید. آنچه در ادامه می‌خوانید تنها چند مرحله است که به شما کمک می‌کند به‌درستی گام بردارید تا بتوانید وب‌سایتتان را در سطح بین‌المللی ارتقا دهید. پس آماده باشید:

برای که می‌نویسید؟

درست است که تا حدودی به این مورد پرداخته‌ایم، اما اهمیت آن بیش از چیزی است که تصور می‌کنید. همه این تلاش‌های برای جذب مخاطب و رساندن او به مقصدی است که شما در نظر دارید. حتی قبل از اینکه اطلاعات و داده‌های خود را برای تولید محتوا سایت به خط کنید، لازم است تا با پرسونای کاربر موردنظر خود آشنا باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا بدانید کدام داده‌ها را باید در محتوا بگنجانید و کدام داده‌ها به کارتان نمی‌آید.

بهتر است یک گروه خاص را در نظر بگیرید تا بتوانید محتوای یکپارچه‌ای تولید کنید. نمی‌توانید محتوایی خلق کنید که دل همه را ببرد. اگر محتوایی گسترده و بسیار عمومی و کلی تولید کنید، در واقع هیچ کاربر و مخاطبی را جذب نخواهد کرد؛ زیرا هیچ نیازی از هیچ‌ گروه و قشری برآورده نخواهد شد. بهترین کار تمرکز تنها بر روی یک گروه خاص است.

داشتن تعداد کمی مشتری دائمی، پروپاقرص و وفادار بهتر از داشتن تعداد زیادی مخاطب است که هرگز از شما چیزی نمی‌خرند. اما اگر این روش شما را ارضا نمی‌کند، مخاطبان خود را به چند گروه تقسیم کنید و جداگانه برای هرکدام بنویسید.

شناخت مسیر در تولید محتوا سایت

مسیر خود را بشناسید

چگونه خود را مخاطبان برسانید؟

اگر روی پیشرفت وب‌سایت خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید، پس باید به هر طریقی شده است خود را به مخاطبانتان معرفی کنید. برای این کار لازم است تا سؤالاتی از خود کنید و با پاسخ‌دادن به آن‌ها تشخیص دهید که چه راهی برای شما مناسب است. بهتر است خودتان و تیمی که دارید به این سؤالات پاسخ دهید:

 • آن‌ها از چه طریقی وب‌سایت من را پیدا خواهند کرد؟
 • بهتر است تبلیغات پولی را انتخاب کنم یا بالابردن ترافیک ارگانیک راه‌حل نهایی است؟
 • ترجیح می‌دهید از طریق کنسول گوگل شما را پیدا کنند یا رسانه‌های اجتماعی را می‌پسندید
 • آیا مخاطبانتان با ایمیل مارکتینگ ترغیب می‌شوند؟

هرکدام از این روش‌ها که مفیدتر است را می‌توانید انتخاب کنید. البته ترکیب این روش‌ها نیز می‌تواند مفید باشد و به شما کمک کند از چند منبع مختلف ترافیک خود را دریافت کنید. باید بدانید که قرار است چه مشکلی را برطرف کنید. مزایا و ویژگی‌های محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید چیست و تلاش کنید خدماتی را برجسته کنید که بیشتر مخاطب را ترغیب می‌کند. همه آنچه تا به اینجا خواندید برای این است که تلاش کنید از دید مخاطب و مشتری خود به سازمانتان نگاه کنید.

پیشنهاد خود را تقدیم کنید

پیشنهاد خود را تقدیم کنید

پیشنهاد خود را تقدیم کنید

روی دوم سکه مرحله قبل، این مرحله است. اکنون که توانستید سؤالات مرحله قبل را پاسخ دهید، برای تولید محتوا سایت تقریباً آمادگی دارید، اما باید بتوانید بر روی عنصر رقابت، تمرکز کنید. همیشه یک یا چند رقیب در کنار شما هستند که تلاش می‌کنند شما را از میدان به در کنند. باید بتوانید راهی پیدا کنید که شما را از سایر مخاطبان متمایز کند. البته فراموش نکنید ویژگی مدنظر باید به نحوی باشد که بتوانید از عهده انجامش برآیید.

در این مرحله نیز چند سؤال از خود بپرسید و سپس با پاسخی که می‌دهید راه را برای خود هموار کنید.

 • چه محصول خاصی را قرار است به مشتریان و مخاطبان خود ارائه کنم؟
 • محصول یا خدمات من چه مشکلی را قرار است حل کند؟
 • رقبای من چه در چنته دارند؟ آیا آن‌ها نیز همین ویژگی را دارند و از همین روش استفاده می‌کنند؟
 • وجه متمایزکننده من از رقبا چیست؟

اگر به این سؤالات به‌خوبی پاسخ دهید، می‌توانید مطمئن باشید که پاسخ مناسبی دریافت خواهید کرد. گذر از این مرحله، اگر به‌سلامت باشد برای رسیدن به مرحله بعدی، بسیار مناسب است.

بازخورد مشتریان را پیش‌بینی کنید

اگر همه چیز به‌خوبی پیش برود و مشتریان محتوای سایت شما را بازدید کنند، باید منتظر باشید که سؤالات یا اعتراضاتی به سمت شما سرازیر شود. برخی از مشتریان نمی‌دانند چه باید بپرسند، برخی نیز سعی می‌کنند به‌هرحال با شما ارتباط برقرار کنند. پس مهم این است که زمانی که در حال تکمیل محتوای وب‌سایت خود هستید، این موارد را پیش‌بینی کنید و برای پاسخ‌دادن به این سؤالات هم آماده باشید.

اولین اعتراض یا سؤالی که با آن مواجه می‌شوید این است که محصول شما تا چه حد ارزشمند است. قیمتی که برای آن در نظر گرفته‌اید، ارزش آن را دارد؟

هرچه محتوایی که می‌نویسید بیشتر بر ارزش محصول شما تأکید کند، مشتریان بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد. از طرف دیگر باید پیش‌بینی کنید مخاطبان با دیدن صفحه شما برای اولین‌بار، چه واکنشی خواهند داشت؟ اگر نتوانید پاسخ درستی به این سؤال دهید آن‌ها را از دست می‌دهید.

در تولید محتوا سایت، صفحات فرود یا لندینگ‌پیج‌ها بسیار حائز اهمیت هستند. در این صفحات اطلاعات به‌سرعت به افراد منتقل می‌شوند. بر اساس آمار به‌دست‌آمده، کاربران تنها ۳ ثانیه به هر سایت فرصت دفاع از خود را می‌دهند. اگر سایت نتواند آن‌ها را ارضا کند، بلافاصله آن را ترک می‌کنند.

نونوار کردن قالب سایت

قالب سایت خود را نونوار کنید

قالب سایت خود را نونوار کنید

همیشه برخورد اول می‌تواند بسیار مهم باشد و باعث شود تا افراد جذب شوند. در صفحات وب‌سایت هم شما باید بلافاصله پس از ورود کاربر به سایت تلاش کنید او را جذب کنید. همیشه تولید محتوا سایت نمی‌تواند به‌تنهایی از پس آن برآید. در این مواقع باید محتوا را به نحوی ارائه دهید که توجه مخاطب را جلب کند.

بر اساس تحقیقات وقتی کاربری وارد سایتی می‌شود اولین نقطه‌ای که به آن می‌نگرد، سمت چپ و بالای صفحه است. درصورتی‌که کاربر مجبور باشد در سایت شما به دنبال اطلاعات موردنظر خود بگردد، وقت زیادی را در سایت نمی‌گذراند. اما این بدان معنا نیست که حتماً از یک الگوی ثابت برای سایت خود استفاده کنید اما بهتر است اینجا نیز به برخی از سؤالات پاسخ دهید.

 • چه عاملی باید ابتدا توجه کاربر را جلب کند؟
 • این عامل بهتر است یک تیتر باشد یا یک عکس؟
 • می‌توان از یک ویدیو استفاده کرد که به‌صورت خودکار پخش می‌شود؟
 • پاپ‌آپ‌ها چه جایگاهی در وب‌سایت شما دارند؟

از زاویه‌ای به صفحه خود نگاه کنید که دیگران نگاه می‌کنند. آن‌ها نقشه سایت شما را نمی‌شناسند. با این کار می‌توانید عناصر و عوامل جذابی را شناسایی و در سایت استفاده کنید. در واقع باید کاری کنید که آن‌ها ترغیب شوند صفحه را به پایین اسکرول کنند.

اگر بتوانید برای پایین صفحه خود نیز محتوایی تولید کنید، بیشتر می‌توانید مخاطبان را در سایت خود نگه دارید. اما هر محتوایی هم مناسب این بخش نیست. محتوایی مرتبط با دلایلی قانع‌کننده برای این بخش مناسب است. البته برای رفتن به انتهای صفحه باید محتوای اصلی جذاب باشد. در غیر این صورت هرچقدر محتوای پایین صفحه نیز جالب باشد، باز هم به چشم نخواهد آمد.

به فکر کاربران موبایلی هم باید باشید

یکی از دلایلی که گوگل بیشتر به شما ارتقا می‌دهد این است که سایت خود را به نحوی تنظیم کنید که هم بتوانید در رایانه آن را ببینید هم آن را با گوشی هوشمند بررسی کنید. زمانی که قرار است سایت شما با گوشی هوشمند سازگار باشد، کمی طراحی و تولید محتوا سایت برای شما متفاوت است.

بهترین کار در اغلب موارد این است که از تیم تولید محتوای خبره کمک بگیرید. آن‌ها اغلب موارد به‌صورت جداگانه یک صفحه برای گوشی هوشمند طراحی خواهند کرد. اما فراموش نکنید، حتی اگر صفحه شما ظاهر خوبی برای موبایل داشته باشد، اما محتوای شما مناسب نباشد، باز هم زحماتی بی‌نتیجه را متحمل شده‌اید.

ویراستاری، گام نهایی تولید محتوا سایت

ویراستاری، گام نهایی تولید محتوا

ویراستاری، گام نهایی تولید محتوا

همه کارها را هم حتی اگر تا بدین جا به نحو احسن پیش برده‌اید، اما هنوز به انتها نرسیده‌اید. هرچقدر محتوای شما جذاب باشد، باز هم باید شخص ثالثی آن را بررسی کند. شما هرچقدر هم که خودتان بارها محتوا را بخوانید نمی‌توانید نظری دقیق ارائه دهید. حتی شاید به نظر شما یک تصویر یا یک فایل صوتی به محتوای شما ارتباط کاملی داشته باشد، اما برای دیگران این‌گونه نباشد. همین ارتباط کامل را بیشتر توسط فردی از بیرون باید تأمین کنید.

حتی شاید گاهی نحوه چیدمان مطالب برای شما منطقی باشد، اما به وضوح دیگران را سردرگم کند. باید محتوای متنی، و ترکیب آن با سایر محتوا را به نحوی ترتیب دهید که هم رابطه منطقی داشته باشد هم بتواند باعث شود آن‌ها تا انتهای صفحه شما را همراهی کنند. ما پیشنهاد می‌کنیم اگر بخواهید نتیجه بهتری بگیرید، دو نسخه از مطالب را تهیه کنید و در دو نسخه A و B به مخاطبان ارائه دهید.

برای برخی از مخاطبان نسخه اول و برای دیگران نسخه دوم را نمایش دهید و نتایج به‌دست‌آمده را تجزیه‌وتحلیل کنید. مخاطبان شما با کدام صفحه تعامل بیشتری داشته‌اند؟ با این کار می‌توانید تشخیص دهید کدام نوع محتوا بیشتر مناسب شما خواهد بود.

همه را برای خود نگه دارید

محتوایی که تولید می‌کنید نباید تنها بر مشتریان جدید تمرکز کند، بلکه باید تلاش کنید مخاطبان قدیمی را نیز حفظ کنید. سعی کنید یک تقویم محتوایی ایجاد کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید. در این تقویم تعیین می‌کنید هرچند وقت یکبار محتوای تازه تولید کنید و حتی تصمیم می‌گیرید که چگونه مخاطبان را از این محتوا مطلع کنید. از کدام پلتفرم باید استفاده کنید و مواردی ازاین‌دست را باید مدنظر قرار دهید. اما فراموش نکنید که نباید کیفیت محتوا را فدای کمیت آن کنید.

پلتفرم تولید محتوا سایت

پلتفرم تولید محتوا، همان که به دنبالش بودید

پلتفرم تولید محتوا، همان که به دنبالش بودید

شاید شما هم واژه سایت یا پلتفرم تولید محتوا را شنیده باشید، اما دقیقاً نمی‌دانید چیست. این سایت‌ها متشکل از تیمی خبره و حرفه‌ای هستند که عمده فعالیت آن‌ها بازاریابی محتوا و مدرن است. آن‌ها با دریافت هزینه‌ای اندک‌تر نسبت به بازاریابی مدرن، به‌صورت آنلاین شما را به مخاطبانی که دارید معرفی می‌کنند و سعی می‌کنند به‌جای شما نظر مخاطبان و مشتریان بالقوه را به سمت شما جلب کنند.

هرکدام از اعضای این گروه دارای تخصصی منحصربه‌فرد هستند که می‌توانند باتوجه‌به اصول سئو و قوانین الگوریتم گوگل، برای سایت شما تولید محتوا انجام دهند و رتبه‌بندی سایت شما را ارتقا دهند. با این کار به‌صورت ارگانیک ترافیک سایتتان افزایش پیدا می‌کند و مخاطبان زیادی که هدفی مانند خدمات شما دارند، به‌سادگی شما را پیدا می‌کنند. برای کمک‌گرفتن از این سایت‌ها، شک نکنید! همیشه هزینه برای بازاریابی در کوتاه‌مدت منجر به بازگشت سرمایه شما خواهد شد!

کلام پایانی

بازاریابی، داشتن وب‌سایت یا تولید محتوا سایت، یکی از هزاران شیوه‌ای است که این روزها کسب‌وکارها تلاش می‌کنند به واسطه آن خود را به دیگران معرفی کنند. پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا دیگر لزومی نداشته باشد هزینه‌ زیادی متحمل شوید و تبلیغات را انجام دهید. با هزینه کم هم می‌توانید خودی نشان دهید.

جالب است ولی قیمت تولید محتوا تقریباً حتی کمتر از نیمی از بازاریابی سنتی است. تنها کافی است درست و اصولی پیش بروید. لازم است برای رسیدن به محتوای مناسب سایتی که دارید، مراحل را به ترتیب طی کنید. بایدها و نبایدها را بشناسید و بدانید که داشتن استراتژی و برنامه‌ریزی در این راه حرف اول را می‌زند. از همه مهم‌تر این است که بدانید قطعاً به‌تنهایی نمی‌توانید از عهده این امر برآیید. مشورت کردن با تیمی که بتواند شما را هدفی که دارید نزدیک کند، یکی از اصولی‌ترین امور است.

پلتفرم تولید محتوا، در واقع خدمات آنلاینی هستند که در این راه به شما کمک شایانی خواهند کرد. آن‌ها بر اساس نیازی که دارید، صفر تا صد تولید محتوا سایت شما را بر عهده خواهند گرفت. برنامه‌ریز، استراتژی، تعیین نوع محتوا و سپس تولید محتوا همه‌وهمه بر عهده این افراد خواهد بود. می‌توانید با اعتماد به این پلتفرم‌ها، با قیمتی مناسب از رقبای خود پیشی بگیرید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما