سیر تا پیاز تولید محتوا اینستاگرام
0 (0)

سیر تا پیاز تولید محتوا اینستاگرام

تقریباً هر کسی را که می‌شناسید، یک صفحه اینستاگرام برای خود یا کسب‌وکاری که راه انداخته است، دارد. این پلتفرم یکی از محبوب‌ترین اکوسیستم‌ها برای روابط اجتماعی در سراسر جهان است که روزانه تعداد زیادی از کاربران را به خود مشغول نگه می‌دارد. این روزها افراد زیادی از این راه کسب درآمد می‌کنند و تولید محتوا اینستاگرام یکی از دغدغه‌هایی است که نمی‌توان به ‌سادگی از کنار آن رد شد.

برندها، کسب‌وکارها، سلبریتی‌ها، اینفلوئنسرها و حتی افراد سرشناس سیاسی از این تریبون استفاده می‌کنند تا با دیگران ارتباط مستقیم و دوطرفه برقرار کنند. برندها محصولات خود را معرفی کرده و بازخورد را از مشتریان خود دریافت می‌کنند. کسب‌وکارها خدمات خود را در این رسانه اجتماعی به مخاطبان عرضه می‌کنند و در این بین، برد با کسی است که تولید محتوای اینستاگرام باکیفیت‌تری داشته باشد.

تولید محتوا در این پلتفرم، راه‌ و رسم خودش را دارد و کسی می‌تواند مخاطبان بیشتری جلب کند که بتواند از راه درست وارد شود. اینستاگرام و الگوریتم‌هایی که همه چیز را رصد می‌کنند، مدام در حال پیشرفت هستند و تولید محتوا هر لحظه شیوه جدیدی را می‌طلبد. جالب‌توجه این است که 90 درصد از کاربران این پلتفرم در لیست افرادی که دنبال کرده‌اند حداقل یک برند، اینفلوئنسر، سلبریتی یا فرد سرشناس وجود دارد. این نشان می‌دهد برندهایی برنده هستند که از چالش تولید محتوا سربلند بیرون بیایند.

اگر شما دارای کسب‌وکاری هستید که نوپا است و تمایل دارید راه ترقی را هر چه سریع‌تر بپیمایید، این مقاله دقیقاً مربوط به شما است. باید تا انتها بادقت بخوانید تا بتوانید بهترین محتوای ممکن را تولید کرده و مخاطبان خود را حفظ و افراد جدید را جذب کنید.

تولید محتوای بصری در اینستاگرام

محتوای بصری حرف اول اینستاگرام را می‌زند

چرا محتوای اینستاگرام تا این حد مهم است؟

هر روز که می‌گذرد، افراد بیشتری غرق در دنیای اینستاگرام می‌شوند. افراد بیشتری جذب جذابیت‌های آن می‌شوند و برندهای بیشتری تلاش می‌کنند تا خود را بالا بکشند. تولید محتوا اینستاگرام تبدیل به رقابتی شده است که افراد زیادی همه دارایی خود را پای آن می‌گذارند. بااین‌حال، سؤال این است: چرا تا این اندازه اینستاگرام و محتوای بارگذاری شده در آن مهم است؟

همه به‌خوبی می‌دانند که رقابت تا چه حد در این پلتفرم زیاد است، اما تنها رقابت دلیل اصلی نیست. یکی از اصلی‌ترین دلایل، الگوریتم اینستاگرام است که می‌تواند اکوسیستم این پلتفرم را به سمتی بچرخاند که تمایل دارد. این تنها یک معنی می‌تواند برای شما و برندتان داشته باشد: برای دیده‌شدن باید الگوریتم اینستاگرام را بشناسید، به آن احترام بگذارید و در مسیر آن گام بردارید.

استراتژی که شما تدوین می‌کنید تا در این مسیر حرکت کنید، باید هم مسیر با الگوریتمی باشد که هنوز کسی به‌درستی سر از کار آن درنیاورده است. از طرف دیگر، باید مدام حرکت خود را تغییر دهید و با تغییرات روزبه‌روز این الگوریتم حرکت کنید.

برنامه ریزی برای تولید محتوا اینستاگرام توسط افراد و کسب و کارها

کسب‌وکار یا فرد باید در اینستاگرام برنامه‌ریزی داشته باشند

الگوریتم و انتخاب محتوای برتر

قبل از اینکه بتوانید استراتژی خود را تدوین کنید و تولید محتوا اینستاگرام با کیفیتی داشته باشید، باید دقیقاً بدانید که الگوریتم چیست و چه خواسته‌ای از شما دارد؟ الگوریتم اینستاگرام حکم موتور جستجوی گوگل را دارد که به مطلب شما اجازه می‌دهد تعداد بازدید بیشتری داشته باشید. کسب‌وکارهایی که نتوانند خود را در این مسیر هماهنگ کنند، از گردونه رقابت خارج می‌شوند.

البته باید بدانید الگوریتم سدی در برابر پیشرفت برندها نیست، بلکه تنها تعیین‌کننده مسیری است که باید هرکدام از برندها در آن حرکت کنند تا به سرمنزل مقصود برسند. کمی به چند سال پیش بازگردید، حتی عکس‌های باکیفیت هم می‌توانستند فالوور شما را افزایش دهند، اما این روزها این روش دیگر یک افسانه قدیمی است. امروزه باید بتوانید هر روز و به طور منظم محتوایی را بارگذاری کنید که به مذاق الگوریتم و مخاطب خوش بیاید. داشتن یک تقویم محتوایی اینستاگرام مانند آنتی‌بیوتیک شما را نجات خواهد داد.

زمانی که توانستید الگوریتم اینستاگرام را متقاعد کنید که محتوای شما نظر مخاطبان را جلب کرده است، پست‌هایتان در فید اینستاگرام رتبه بهتری کسب می‌کنند و مخاطبان بیشتری را به تماشا فرا می‌خوانند. از طرف دیگر، زمانی که مخاطبان بیشتری شما را دیدند، به‌صورت بالقوه مشتری برند یا کسب‌وکار شما افزایش می‌یابد و راه برای ارتقای شغلی‌تان نیز باز می‌شود.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود برندها از اینفلوئنسرها در این زمینه کمک بخواهند، پیروزی این افراد در تولید محتوا اینستاگرام است. آن‌ها با تولید محتوای جذاب مخاطبان خود را مجذوب کرده‌اند و الگوریتم اینستاگرام به پاداش این ارتباط آن‌ها را بیشتر به سایر کاربران معرفی می‌کند. دلیل سوم این است که می‌توانید راز تولید موفق محتوا را دریابید، مخاطبان جدید جذب کنید و به‌این‌ترتیب، بتوانید هزینه تبلیغ برای سایر برندها را نیز بپردازید.

آپلود پست ها به صورت خودکار طبق زمان بندی خاص

می‌توانید برنامه‌ریزی کنید پست‌ها طبق برنامه خودبه‌خود آپلود شوند

محتوای برنده در اینستاگرام

محتوایی که در اینستاگرام تولید می‌شود، محتوایی بصری است که در اثر ترکیب با محتوای متنی، مخاطب را پای میز مذاکره بر سر ماندن یا رفتن نگه می‌دارد؛ به همین دلیل، باید بدانید نه‌تنها تولید محتوای بصری مانند ویدئو یا عکس بسیار مهم بوده، بلکه کپشن ‌نویسی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

درست است که برای تولید محتوا اینستاگرام باید مراحلی را طی کنید، اما قبل از آن بد نیست بدانید که چند نوع محتوا در این پلتفرم وجود دارند، هرکدام چه مزایایی دارند و کدام را باید برای ادامه مسیری که در پیش گرفته‌اید، انتخاب کنید.

محبوبیت پلتفرم اینستاگرام در بین کاربران فضای مجازی

اینستاگرام پلتفرم محبوب کاربران

محتوایی از جنس کاربران

آیا می‌دانید منظور از این محتوا چیست؟ بسیاری از برندها تلاش می‌کنند تا برای نشان ‌دادن محصولات و خدمات خود، عکسی را که یکی از مشتریانشان در صفحه خود به اشتراک گذاشته است، بازنشر کنند. GoPro، Starbucks، Trek Bikes India از محتوایی در صفحات خود استفاده می‌کنند که به‌ عنوان محتوای تولید شده توسط کاربر یا (UG) معروف است. موفقیت شما در گرو این است که بتوانید مخاطبان خود را تشویق کنید، عکسی از کسب‌وکار شما در صفحه خود بارگذاری کنند.

حتی می‌توانید برای کسب‌وکار خود از روش معروف هشتگ ‌گذاری استفاده کنید. سپس به دنبال عکس‌هایی باشید که از این هشتگ‌ها استفاده کرده‌اند. البته لازم است تا به طریقی استفاده از هشتگ را به مشتریان خود اعلام کنید. استفاده از بیو یا استوری از انواع این شیوه‌ها است.

استفاده از محتوای کاربر در تولید محتوا اینستاگرام

از محتوای کاربر استفاده کنید

داستان تعریف کنید

صفحات زیادی هستند که سعی می‌کنند با کمک‌گرفتن از داستان‌سرایی مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کنند. داستان‌ها باید به نحوی باشند که مخاطب را جذب کنند و باعث شوند تا با شما همراه شوند. این نوع تولید محتوا اینستاگرام جزء معدود روش‌هایی است که در این پلتفرم کاربرد بسیاری دارد.

می‌توانید موضوعی را انتخاب کرده و داستان‌هایی را تعریف کنید که حول این موضوع در جریان هستند. استفاده از یک محصول یا حتی یک رویداد مشترک هیجان‌انگیز در داستان‌ها جزء گزینه‌هایی بسیار مخاطب‌پسند است. بهترین شیوه در این روش این است که اول مخاطبان فعلی خود را میخکوب کنید و بعد به دنبال مخاطبان جدید باشید. از طرف دیگر، می‌توانید به‌جای استفاده از عکس‌های بسیار حرفه‌ای، داستان و محتوای متنی خود را ارتقا دهید.

این میم‌های پرطرف‌دار!

ترکیب طنز و جدی همیشه طرف‌دار دارد. یک واقعه سیاسی، تاریخی، علمی یا هر مسئله جدی دیگر را در نظر بگیرید و در خلال آن به دنبال نکات خنده‌داری باشید که بتواند چند ثانیه فضای استرس را دور کند. بعد از چند پست متوجه خیل عظیمی از طرف‌داران و فالوورهایی می‌شوید که از همه‌جا برای دیدن شما خودشان را می‌رسانند. محتوای طنز از پرطرف‌دارترین انواع محتوا در اینستاگرام است.

بین خودمان بماند!

تابه‌حال پستی دیده‌اید که یک بازیگر یا خواننده از پشت‌صحنه ضبط کار خود بارگذاری کرده باشد؟ این دقیقاً همان محتوایی است که مدنظر ما است. سر مگوی برند و کسب‌وکار خود را با مخاطبانتان در میان بگذارید و به آن‌ها القا کنید که از خودتان هستند. آن‌ها نیز این‌گونه تصور می‌کنند که شما را به‌خوبی می‌شناسند؛ به همین دلیل، خیلی زود مخاطب سرسخت شما می‌شوند.

محتوای آموزشی

اینستاگرام پر از معلم‌هایی است که تلاش می‌کنند تا با آموزش یک مطلب به دیگران به تولید محتوا اینستاگرام بپردازند و مخاطب جذب کنند. تنها نکته این است که مطلبی را آموزش دهید که نوآورانه است یا ساده کردن کاری است که همیشه همه از انجام ‌دادنش می‌نالند. مراحل را به‌خوبی نشان دهید و سعی کنید همه چیز شفاف و دقیق باشد.

اهمیت ارتباطات شما برای الگوریتم اینستاگرام

ارتباطات شما برای الگوریتم اینستاگرام مهم است

محتوایی برای عاشقان تجربه

وقتی کسی با شما برخی از تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارد، یعنی بخشی از خودش را با شما سهیم شده است. همین مسئله به شما کمک می‌کند تا با او همدل‌تر شوید و در نتیجه زمانی به خود می‌آیید که متوجه می‌شوید، مدت‌ها است او را دنبال کرده‌اید.

البته قرار نیست تجربیات همیشه تلخ و آموزنده باشند. تجربیات جذاب و هیجان‌انگیز مثل چتربازی یا دوچرخه‌سواری هم می‌تواند مخاطبان زیادی را به شما مشتاق کند. باید تجربه بصری جذابی را به اشتراک بگذارید که طرف‌داران زیادی دارد.

به سبک اینفلوئنسرها

این روزها دور، دور اینفلوئنسرها و سلبریتی‌ها است. آن‌ها برندی را تبلیغ کرده، جلوی دوربین از محصولات آن‌ها استفاده می‌کنند و نتیجه را به مشتاقان آن برند می‌گویند. بسیاری از اینفلوئنسرها از همین راه معروف شده‌اند و سلبریتی‌های زیادی از این شیوه کسب درآمد می‌کنند.

همین مطلب باعث شده است که بسیاری از افراد به بخش اکسپلور اینستاگرام بروند و سعی کنند که از همین طریق در زمینه موردعلاقه خود مانند پوشاک، رستوران، هتل یا هر چیز دیگری، برندهای مختلف را کشف کرده و محصول موردنظر خود را پیدا کنند.

انتخاب طول محتوای متنی بر اساس برند شما

طول محتوای متنی بسته به برند شما متفاوت است

از بزرگان بگویید

افراد همیشه نیاز دارند تا جمله‌ای بشنوند و با تلنگری از جا برخیزند. آن‌ها به دنبال نقل‌قول‌های الهام‌بخش و سخن بزرگان هستند تا بتوانند مسیر پیش رو را طی کنند. این جملات باعث می‌شوند که افراد زیادی مخاطب شما شوند و تلاش کرده تا با شما ارتباط برقرار کنند. می‌توانید یک موضوع ثابت مانند بدنسازی، اراده یا هر مطلب دیگری را انتخاب کنید و مطالب مختلفی را حول محور آن موضوع به مخاطبان خود ارائه دهید. در میان این مطالب می‌توانید با گفتن جملات انگیزشی آن‌ها را میخکوب خود کنید.

برای کسب درآمد، برندهایی که در زمینه موضوع شما خدمات یا محصولاتی را ارائه می‌دهند، به سمت خود بکشانید و آن‌ها را تشویق کنید تا با تبلیغ محصولاتی که به مشتریان ارائه می‎‌دهند، کسب‌وکار خود را رونق ببخشید. این کار با کمک نقل‌قول‌های انگیزشی و جملات الهام‌بخش سرعتی بیشتری پیدا می‌کند.

معرفی خود به جهانیان از طریق اینستاگرام

با این آپ خود را به جهانیان معرفی کنید

سرگرمی از جنس واقعیت

حقایقی را به مخاطبان خود ارائه دهید که برایشان جالب باشد یا لحظاتی آن‌ها را به فکر وادارد. آماری بدهید که از شنیدن آن خوشحال یا غمگین شوند. اطلاعاتی بدهید که جز در صفحه شما در هیچ صفحه یا منبع خبری دیگری به دست نمی‌آورند. تفاوتی ندارد که این اطلاعات چه باشد. می‌توانید از حقایق احساسی یا حتی احمقانه استفاده کنید. مهم این است که با کمک تولید محتوا اینستاگرام بتوانید آن را جذاب و سرگرم‌کننده کنید.

ویدئوهای جذاب جایشان همین‌جا است

حتماً شما هم به‌خوبی می‌دانید که عکس تنها نوع محتوای بصری نیست که می‌توانید در صفحه خود بارگذاری کنید. می‌توانید از پادکست ویدئویی نیز استفاده کنید و برای دقایقی هم که شده، مخاطب را در صفحه خود نگه دارید. اگر ویدئویی که منتشر می‌کنید، بسیار جذاب باشد، مخاطب را بخنداند یا او را به فکر فروببرد؛ امکان دارد که مخاطب ترغیب شود تا باقی پست‌های شما را هم ببیند یا حتی شما را دنبال کند تا پستی از شما را از دست ندهد.

حرف بزنید، مخاطب جذب کنید

بسیاری از افراد از نظر روان‌شناسی به افراد سمعی معروف هستند. آن‌ها تمایل دارند بیش از آن که ببینند، بشنوند و با شنیدن بیشتر مفاهیم را متوجه می‌شوند. می‌توانید با بارگذاری چند پادکست صوتی در میان پست‌هایتان، دل آن‌ها را هم به دست آورید و آنان را نیز در زمره مخاطبان خود نگه دارید.

گام‌به‌گام، با استراتژی تولید محتوا اینستاگرام

کدام نوع محتوا را انتخاب کردید؟ به نظر خودتان با کمک کدام یک از محتواها بیشتر می‌توانید به هدفی که از تولید محتوا اینستاگرام دارید، برسید؟ بااین‌حال، هنوز راه زیادی مانده است تا بتوانید محتوایی تولید کنید که مخاطبان و الگوریتم اینستاگرام را غافلگیر کند.

بهترین کار این است که یک استراتژی دقیق داشته باشید، به‌گونه‌ای که مسیر را برای شما ترسیم کرده و به شما کمک کند تا بتوانید به سمتی که می‌خواهید، بروید. برای این کار باید 5 مرحله را طی کنید. این 5 مرحله که در تولید محتوا اینستاگرام باکیفیت به شما کمک می‌کند، به شرح زیر است:

 • مرحله اول: چشمان خود را باز کنید

 • قبل از هر اقدامی لازم است بفهمید که کدام پست‌ها تحت عنوان پست ویروسی یا پست محبوب شناسایی می‌شوند. این مهم‌ترین گام در تولید محتوا اینستاگرام است. ابزارهای زیادی مانند وایرال فایندر (ViralFinder) وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. می‌توانید با کمک این ابزار یا هر روش دیگری متوجه شوید که کدام پست وایرال شده است و طرف‌دار دارد.
 • سپس می‌توانید به بخش اکسپلور بروید و نگاهی به آن صفحه بیندازید. با یک نیم‌نگاه می‌توانید متوجه ‌شوید که اقبال عمومی به کدام سمت است. البته باید برند خود را نیز در نظر بگیرید. آنچه باید از این صفحه استخراج کنید، موضوع نیست، بلکه الگوی محبوب است. دقیقاً کاری که انجام می‌دهید، این است که با خلاقیت و نوآوری پست ویروسی را بازتولید کنید. البته توجه کنید که کپی‌برداری بیشتر باعث فرار مخاطب می‌شود.
 • مرحله دوم: درست برنامه‌ریزی کنید

 • برای پایه‌ریزی یک تولید محتوا اینستاگرام خوب، اولین کار این است که برنامه‌ریزی کنید و برای این کار باید از خودتان بپرسید که مخاطب شما کیست و چه محتوایی مناسب برند شما است؟ اگر بتوانید دقیقاً به این دو مسئله پاسخ دهید، مهم‌ترین گام را برداشته‌اید. برند شما حول چه محوری می‌چرخد و مخاطبان شما دوست دارند، در این زمینه چه نوع محتوایی را ببینند؟ پاسخ دهید، پیروز شوید!
 • بسیاری از برندهایی که مسیرشان به ناکجاآباد ختم می‌شود، یک مشکل بزرگ دارند و آن این است که محتوایی تولید می‌کنند که هیچ ارتباطی با برند و کسب‌وکارشان ندارد. همین امر باعث می‌شود که پله‌های نردبان ترقی بشکند و آن‌ها سقوط کنند. زمانی که دارای برندی در زمینه تولید مواد غذایی هستید، تولید محتوا در زمینه حیوانات و نجات آن‌ها یا حتی تجربه‌های هیجان‌انگیز، درست مانند نوشیدن زهر خطرناک است.
 • زمانی که پاسخ سؤال خود را به‌درستی پیدا کردید، می‌توانید برای تهیه تقویم محتوایی اینستاگرام خود اقدام کنید. تنها نکته این است که تنوع در پست‌ها را فراموش نکنید تا مخاطب از صفحه شما دل‌زده نشود. اگر اینفلوئنسر هستید، همه هفته از پوشاک حرف نزنید، کمی هم چاشنی غذایی به آن اضافه کنید.

حضور میلیون ها نفر به صورت روزانه در اینستاگرام

روزانه میلیون‌ها نفر وقت خود را صرف اینستاگرام می‌کنند

 • گام سوم: خودتان عکس بگیرید

 • بهترین کار برای اینکه دیده شوید، این است که عکس‌های باکیفیت و جذاب بگذارید، اما مهم‌تر این است که عکس‌ها را خودتان بگیرید و از عکسی که دیگران گرفته‌اند، استفاده نکنید. برای این کار دوربین در دست بگیرید و سعی کنید برای محتوای خود به دنبال سوژه جذاب بگردید. در این بین، اگر توان استفاده و خرید دوربین‎‌های گران‌قیمت را ندارید، نگران نشوید.
 • بسیاری از صفحات موجود در اینستاگرام هستند که عکس‌های زیبا و بکر خود را با گوشی تلفن همراه گرفته‌اند. بکر و جذاب بودن عکس‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند مخاطب را جذب خود کنند و این به‌خاطر دوربینی نیست که استفاده می‌کنند. مهم‌تر از دوربین، محتوا، سوژه و البته ترکیب به‌موقع و درست این دو گزینه است که مانند آهن‌ربا همه را به سمت آن‌ها جذب می‌کند.
 • برنامه‌ریزی کنید. زوایای درست را پیدا کرده و سعی کنید، عکس‌های متنوعی بگیرید. سپس از بین آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. از تمرکز روی نور، ترکیب‌بندی، سوژه خلاقانه و زاویه دید درست غافل نشوید. سعی کنید در این زمینه عکس‌های زیادی ببینید و ایده بگیرید. این‌گونه وقت خود را برای جذب مخاطب صرف کنید.

میانگین صرف وقت در اینستاگرام

میانگین صرف کردن وقت در اینستاگرام 8 ثانیه است

یک نکته مهم!

زمانی که قرار است عکس بگیرید، اولین کار این است که از سوژه موردنظر عکس‌های متعددی در زوایای مختلف بگیرید. ترکیب‌بندی‌های مختلف را امتحان کنید، سوژه را در فواصل مختلفی از دوربین قرار دهید و زوایای مختلفی را بررسی کنید. سپس با خیال راحت بنشینید و عکس‌هایی را که گرفته‌اید، بررسی کنید.

حتی می‌توانید یک روز هفته را به تولید محتوا اینستاگرام اختصاص دهید و باقی روزها آن‌ها دسته‌بندی و سپس بارگذاری کنید. با این کار زمان کافی دارید که بهترین‌های خود را بارگذاری کنید و دل مخاطب را با این کار ببرید. به طور مثال، می‌توانید این هفته یک دستور غذایی را امتحان کرده و چند هفته بعد، با یک عکس جذاب آن را دوباره برای مخاطبان یادآوری کنید. با این حساب، داشتن چند عکس مختلف به شما کمک می‌کند تا همیشه حرفی برای گفتن داشته باشید.

اهمیت داشتن استراتژی برای تولید محتوا اینستاگرام

داشتن استراتژی برای تولید محتوا مهم است

 • گام چهارم: ویرایش کردن را فراموش نکنید

 • همیشه اولین نگاه می‌تواند تأثیرگذارترین نگاه باشد. زمانی که مخاطبی برای اولین‌بار به سمت صفحه شما کشیده می‌شود، اولین عکسی که می‌بیند باعث می‌شود که یکی از فالوورهای شما باشد یا برای همیشه صفحه شما را ترک کند. این کار تنها در 3 ثانیه اتفاق می‌افتد.
 • به همین خاطر، همیشه باید نکته مهمی را در نظر بگیرید. عکس‌های خود را ویرایش کرده و بعد در اینستاگرام بارگذاری کنید. این کاری است که همه برای تولید محتوا اینستاگرام انجام می‌دهند. قطعاً شما هم باید کاری کنید که در نگاه اول تأثیر مثبتی روی بیننده داشته باشید.
 • برای این کار می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلفی استفاده کنید که در اختیارتان قرار داده شده است. نرم‌افزارهایی مانند ادوب لایت روم (Adobe Lightroom) یا سایر نرم‌افزارهایی که برای ویرایش تولید شده‌اند، می‌توانند به شما کمک کنند که تنها با یک کلیک ساده، عکس‌های خود را ویرایش کنید. اکثر ابزارهای موجود در این نرم‌افزارها مشترک هستند و در بسته‌هایی جذاب در اختیار شما قرار گرفته‌اند. این ابزارها به شما در تولید محتوا اینستاگرام قوی و باکیفیت کمک فراوانی می‌کنند.

عدم تشابه تولید محتوا بصری اینستاگرام با سایر اپ ها

محتوای بصری در اینستاگرام با سایر اپ‌ها مشابهت ندارد

 • گام پنجم: ارسال و تمام!

 • با استراتژی ما پیش رفته‌اید؟ پس حتماً تولید محتوا اینستاگرام را برنامه‌ریزی کرده‌اید، عکس‌ گرفته‌اید و آن را به بهترین شکل ویرایش کرده‌اید. اکنون زمان آن است که از میوه آن بچشید و آن را به دیگران نیز ‌نشان دهید، اما این کار به همین سادگی نیست.
 • باید استراتژی دقیقی داشته باشید و استراتژیک گام بردارید. می‌توانید یک عکس بسیار زیبا را بی‌موقع پست کنید و همه زحماتتان را هدر بدهید. سعی کنید، تصاویر و ویدئوهایی را که از نظر محتوایی یا ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر هستند، با فواصل زمانی بیشتری در صفحه خود قرار دهید و نگذارید که این تکرار مخاطبانتان را خسته و دل‌زده کند. البته نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند در تنظیم این تقویم محتوایی به شما کمک کنند، اما گاهی بد نیست از کسی کمک بگیرید که در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
 • البته گاهی می‌توانید از این فناوری استفاده کرده و پست‌هایتان را تنظیم کنید تا در وقت مقرر خودبه‌خود ارسال شوند. در این صورت، حتی اگر به اینترنت متصل هم نباشید، باز هم این پست‌ در زمانی که از قبل تعیین کرده‌اید، ارسال خواهد شد. اما توصیه می‌کنیم که این کار را انجام ندهید. بهترین کار این است که خودتان پست را بارگذاری کنید و با مخاطبانتان ارتباط متقابل داشته باشید. لایک کنید و کامنت بگذارید. با این روش می‌توانید مخاطبانتان را طرف‌دار وفادار خود کنید.

گرفتن تصاویر با گوشی خود برای تولید محتوا اینستاگرام

تصاویر را با گوشی خود می‌توانید بگیرید

این کار چه فایده‌ای دارد؟

زمانی که پس از تولید محتوا اینستاگرام تلاش می‌کنید با فالوورهای خود ارتباط دوسویه برقرار کنید، دو هدف را به طور ناخودآگاه دنبال کرده‌اید. اولین کاری که انجام داده‌اید، این است که الگوریتم متوجه می‌شود، با فالوورهای خود ارتباط دارید، با محتوای یکدیگر ارتباط برقرار کردید و تمایل دارید که موارد بیشتری را در این زمینه ببینید. با این کار محتوایی که تولید کرده‌اید، رتبه بالاتری را در صفحه فید مخاطبانتان به خود اختصاص می‌دهد.

از طرف دیگر، می‌توانید فالوورهای خود را بشناسید و نیازهای آنان را درک کنید. همچنین این امکان وجود دارد که نقاط قوت و ضعف خود را نیز شناسایی کنید و بدانید کدام موارد جذاب‌تر بودند و کدام یک بازخورد منفی دریافت کردند. اگر از این 5 مرحله به‌درستی استفاده کنید، می‌توانید شاهد رشد خود و برندتان در رسانه‌های اجتماعی باشید.

افراد، برندها و سلبریتی ها پای ثابت اینستاگرام

افراد، برندها و سلبریتی‌ها پای ثابت اینستاگرام هستند

این چند نکته را هرگز فراموش نکنید

بر اساس آمار، میانگین توجهی که کاربران در فضای تحت وب به مطالب یا پست‌ها دارند، بیشتر از 8 ثانیه نیست. آن‌ها هر پیام، ایمیل یا پست اینستاگرام را در چند ثانیه مرور کرده و تنها بر پستی تمرکز می‌کنند که توجهشان را به طرز چشمگیری به خود جلب کند.

سؤالی که مطرح می‌شود این است: افرادی که در زمینه بازاریابی محتوای اینستاگرامی فعالیت دارند، چطور محتوایی را تولید می‌کنند که می‌تواند نه‌تنها یک مخاطب را حفظ کند، بلکه مخاطب جدیدی را هم به جمع آنان بیفزاید؟ باید بدانید که تولید محتوا اینستاگرام باکیفیت که بتواند مخاطب را میخکوب کند، راه‌ و رسم خاص خودش را دارد.

تا اینجا با انواع محتوا آشنا شدید و اکنون به‌خوبی می‌توانید استراتژی دقیقی برای تولید محتوا داشته باشید. اما باید در زمینه تولید محتوا اینستاگرام از نکات، استانداردها یا معیارهایی مطلع باشید تا بتوانید با رعایت آن‌ها محتوایی تولید کنید که جامع باشد و همه حتی الگوریتم اینستاگرام را انگشت‌به‌دهان نگه دارد. برای اینکه بتوانید همه مخاطبان را حفظ کنید، باید چند نکته بسیار مهم را نیز در نظر داشته باشید. این نکات به شرح زیر هستند:

استوری یکی از خدمات اینستاگرام

استوری از خدماتی است که اینستاگرام قرار داده است

سبک بصری را فراموش نکنید

کاربری اصلی اینستاگرام بارگذاری انواع عکس و ویدئو است و به‌عنوان یک اکوسیستم برای محتوای بصری شناخته می‌شود. شما بدون هیچ عکس یا ویدئویی نمی‌توانید پست جدیدی را منتشر کنید. پس مهم‌ترین نکته این است که برای خود سبک بصری دست‌وپا کرده و به این وسیله به مخاطبانتان کمک کنید تا بدانند از صفحه شما چه انتظاری باید داشته باشند. در واقع باید کمک کنید تا بتوانند تکلیف خودشان را با صفحه شما مشخص کنند.

همه آنچه خواندید به این معنی است که نباید اجازه دهید، به‌صورت ناخواسته یا شانسی پست‌هایی که می‌گذارید، جذب مخاطب کنند. باید بدانید چه ظاهری قرار است، به صفحه خود بدهید تا بتوانید حتی تعداد کمی فالوور اما وفادار داشته باشید. این دقیقاً راز اصلی و نکته‌ مهمی است که باید مدنظر قرار دهید. برای این کار می‌توانید از این عناصر در تولید محتوا اینستاگرام کمک بگیرید:

 • رنگ:

 • بسته به برند، لوگوی برندتان و محصولی که تولید می‌کنید، می‌توانید از طیف رنگ‌های سرد یا گرم استفاده کنید. می‌توانید رنگ غالب پست‌هایتان را رنگی انتخاب کنید که در لوگوی شما آمده است. با این کار مخاطبانتان هروقت آن رنگ را دیدند، یاد شما و لوگوی برندتان می‌افتند.
 • گرید:

 • اینستاگرام این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که یا پستی را به‌تنهایی ارسال کرده یا چندین پست را در قالب یک مضمون با یکدیگر بارگذاری کنید. شما کدام نوع را انتخاب می‌کنید؟
 • متن:

 • برای پستی که بارگذاری می‌کنید، تنها عکس بیانگر همه چیز است یا باید از کپشن ‌نویسی و محتوای متنی هم بهره ببرید؟

برای تولید محتوا اینستاگرام از زوایای مختلف عکس بگیرید

از زوایای مختلف عکس بیندازید

محتوای متنی را جدی بگیرید

اگرچه این امکان را دارید که تنها از محتوای بصری در اینستاگرام کمک بگیرید، اما این دلیل نمی‌شود که فرصت دیگری را که اینستاگرام در اختیارتان گذاشته است، نادیده بگیرید. کپشن ‌نویسی درست همان راهی است که به شما کمک می‌کند تا هرآنچه را که در قالب محتوای بصری نتوانستید ارائه دهید، با محتوای متنی به سمع و نظر مخاطبان خود برسانید. نوشتن محتوای متنی در اینستاگرام همان قدر مهم و دقیق است که محتوای وب‌سایت‌ها مهم هستند. پس باید همه جزئیات را برای دیده شدن در نظر بگیرید.

البته این بستگی به سبک تولید محتوا اینستاگرام دارد که اتخاذ کرده‌اید. اگر قرار است که بیننده فقط نگاه اجمالی به محتوای شما داشته باشد، دیگر نیازی به محتوای متنی ندارید، اما اگر قرار است که چند ثانیه او را در صفحه نگه دارید، باید کپشن جذابی بنویسید. محتوای متنی خود را بنویسید و در آن از سبکی که انتخاب کرده‌اید، استفاده کنید. هشتگ بگذارید و حتی با یک سؤال مخاطب را برای پست‌های بعدی آماده نگه دارید. می‌توانید با جملات زیر به مخاطبان خود فراخوان بدهید:

 • برای خرید ضربه بزنید.
 • نظر خود را به ما بگویید.
 • برای اطلاعات بیشتر به بیو مراجعه کنید.
 • و غیره

البته نمی‌توان به طور دقیق گفت که طول محتوای متنی شما چقدر باید باشد. این بسته به مخاطب و برندی است که دارید. بهتر است که همه گزینه‌ها را امتحان کرده و باتوجه‌به بازخورد مخاطبانتان، بهترین گزینه را انتخاب کنید. فقط توجه کنید که مخاطبان فضای مجازی دوست دارند که همه محتوا مانند یک لقمه حاضر و آماده در اختیارشان باشد.

ویرایش عکس ها برای تولید محتوا اینستاگرام

بهتر است عکس‌ها را ویرایش کنید

هشتگ، هشتگ، هشتگ!

هنوز یک قطعه اصلی از محتوایی که تولید کرده‌اید، باقی ‌مانده است. یک نکته خیلی مهم به نام هشتگ را نباید فراموش کنید. زمانی که در پایان پست خود از هشتگ استفاده می‌کنید، در واقع، به مخاطبانی که شما را نمی‌شناسند، اما در پی یافتن مطالبی مرتبط با پست شما هستند، اجازه می‌دهید تا شما را با سهولت بیشتری پیدا کنند. در انتهای پست خود می‌توانید حداکثر از 30 هشتگ استفاده کنید. همچنین اجازه استفاده از 10 هشتگ را در استوری‌های خودتان دارید.

انتخاب تعداد هشتگ نیز بسته به شما و مخاطبانتان می‌تواند متفاوت باشد. در واقع، هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد. پس باید از روش آزمون‌وخطا تعداد مناسب را انتخاب کنید. مهم‌تر از تعداد، استفاده از هشتگ‌های متنوع و یا ترکیبی از چند مدل هشتگ است. هشتگ‌ها انواع مختلف دارند:

 • هشتگ مارک‌دار:

  این هشتگ شامل نام برند یا شعار برند شما خواهد بود.

 • هشتگ کمپینی:

  عبارتی که برای کمپین بازاریابی خود انتخاب کرده‌اید، در این نوع قرار می‌گیرد.

 • هشتگ رویداد:

  رویدادهای فصلی برند خود را ذکر کنید.

 • هشتگ کلمه کلیدی:

  این هشتگ توصیفگر پست شما خواهد بود.

 • هشتگ موقعیت مکانی:

  محل کار شما کجا است؟ آن را هشتگ کنید.

 • هشتگ ویروسی:

  اصطلاحات محبوبی که در کوچه و بازار می‌شنوید و در اینستاگرام پیدا می‌کنید، به ‌شرطی که ارتباط داشته باشند، بسیار مفید است.

ارسال مطالب در زمان مناسب در اینستاگرام

در زمان مناسب مطلبی را که تهیه کرده‌اید، ارسال کنید

تبلیغات در تبلیغات

از راه‌های زیادی می‌توانید برای خودتان تبلیغ کنید. می‌توانید در فید اصلی یک ویدئو یا تصویر را انتخاب کنید که باقی تصاویر در ضمیمه آن قرار بگیرند. از طرف دیگر، می‌توانید از استوری هم استفاده کنید. اگر گزینه اول را انتخاب کردید، باید به این نکته توجه کنید که مشتری تمایل دارد چه مطلبی را ببیند.

از پلتفرم‌های دیگر هم می‌توانید برای تبلیغات استفاده کنید، اما این نکته را در نظر بگیرید که تبلیغات در پلتفرم‌های دیگر باید جذاب و حتی شاید متحیرکننده باشند. تبلیغات در سایر رسانه‌های اجتماعی به آنچه در اینستاگرام انجام می‌دهید، هیچ شباهتی ندارند. مردم تجربه‌ بصری خود را در اینستاگرام متمایز از تجربه خود در سایر رسانه‌ها تنظیم می‌کنند؛ به همین دلیل، باید تصاویر مناسب اینستاگرام باشند و اسکرول شوند.

استوری نیز نیازمند این است که در آن از تصاویر بدون روتوش با متنی ساده و حتی توضیح صوتی چندثانیه‌ای استفاده شود. این روش یکی از اصلی‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند بازخورد بسیار مناسبی را برای شما به ارمغان آورد.

ارتقا بر اساس تعداد فیدبک توسط الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام بر اساس تعداد فیدبک شما را ارتقا می‌دهد

خودتان تبلیغ نکنید. کار را به کاردان بسپارید

اگرچه این مطلب می‌تواند زیرمجموعه مطلب قبلی باشد، اما به دلیل اهمیتی که دارد آن را جداگانه ذکر کردیم. شاید خودتان بتوانید محصولاتتان را در قالب تبلیغ معرفی کنید، اما همیشه “مشک آن است که خود ببوید”. به همین دلیل، بهتر است از صفحاتی کمک بخواهید که در حالت کلی پول دریافت می‌کنند و تبلیغ صفحه، خدمات یا محصولات شما را انجام می‌دهند.

بهتر است که از خود این صفحات کمک بخواهید تا بهترین شیوه برای تبلیغ محصولات را با شما در میان بگذارند. استفاده از هشتگ، استوری، پست دائم یا موقت، همه‌وهمه بسته به هزینه و تناسب برند شما می‌تواند انتخاب شود. می‌توانید محتوا را خودتان تولید کنید یا از آن‌ها بخواهید خودشان آن را تولید کنند.

البته راه دیگری نیز وجود دارد و آن این است که از افراد تأثیرگذار یا نمایندگان برندها کمک بخواهید. از سلبریتی‌ها بخواهید تا محصول شما را به طرف‌دارانشان معرفی کنند. فالوورهای این صفحات به آن‌ها اطمینان دارند و اگر آن‌ها از محصولی استفاده کنند، ناخودآگاه فالوور هم از آن استفاده خواهد کرد. همه به‌خوبی می‌دانند که اینفلوئنسر در قبال پولی که دریافت می‌کند، این برند را معرفی می‌کند؛ بااین‌حال، عقیده دارند که این محصول قابل‌استفاده است.

حتی می‌توانید از یک یا چند فرد پرطرف‌دار و سرشناس بخواهید که نماینده برند شما باشند. محصولات شما را بپوشند و به دورهمی‌ها بروند یا در گوشه عکس خود، محصول شما را استفاده کنند و هرازگاهی نیز از شما نام ببرند. شما نیز باید محصول یا خدمات را رایگان یا با تخفیف ویژه در اختیارشان قرار دهید.

اینستاگرام یک اپلیکیشن محبوب

اینستاگرام یکی از اپلیکیشن‌های محبوب است

اینستاگرام و دیگر هیچ!

شاید شنیده باشید که مشتری پادشاه است، اما در بازاریابی مدرن، این محتوا بوده که پادشاه است. محتوای درست و البته عشق بی‌بدیل جوامع امروزی به پلتفرم‌ها و رسانه‌های اجتماعی، دقیقاً همان سکوی پرتابی است که به برند و کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا به اوج قله‌ها بروید.

اینستاگرام یکی از پرمخاطب‌ترین پلتفرم‌هایی است که همه را از سراسر دنیا گرد هم جمع می‌کند و اجازه می‌دهد تا هر کس هر چه در چنته دارد، رو کند. روزانه 1 میلیون کاربر فعال وقت خود را صرف گشت‌وگذار در این پلتفرم می‌کنند و همین به شما اجازه می‌دهد که از این دریای بی‌کران برای برند خود ماهی بگیرید.

برندها، کسب‌وکارها، سلبریتی‌ها، اینفلوئنسرها و افراد سرشناس مسیری را که قرار است شما طی کنید و مواردی را که قرار است ببینید، برای شما تدارک می‌بینند و خوراک روزانه شما را سر سفره اینستاگرام پهن می‌کنند. این در حالی است که خودشان هم نمی‌دانند، این الگوریتم اینستاگرام است که آن‌ها را هدایت می‌کند. آن‌ها تصور می‌کنند که خودشان و خلاقیتی که دارند، باعث جلب‌توجه می‌شود، اما نمی‌دانند تنها محتوایی دیده می‌شود که هم مسیر با الگوریتم اینستاگرام است.

اینستاگرام با بخش‌های متفاوت مانند استوری یا Reels محیط را برای شما فراهم کرده است. این شما هستید که باید از این فرصت به نحو درست استفاده کنید و با تولید محتوا اینستاگرام خود، برند و کسب‌وکارتان را به جهان معرفی کنید.

کلام پایانی

آنچه در این مقاله خواندید، نه‌تنها شما را با انواع محتوا آشنا کرد، بلکه 5 گام مؤثر را به شما نشان داد تا بتوانید برای ایجاد محتوای خود از آن‌ها استفاده کنید. قطعاً تولید محتوا اینستاگرام بدون داشتن استراتژی، چرخیدن دور خود است. البته اگر تا انتهای مقاله را خوانده باشید، نکات ضروری برای داشتن محتوای مناسب و روش ارائه آن به سایر مخاطبان را نیز درک کرده‌اید. بااین‌حال فراموش نکنید، همیشه نمی‌توانید از پس این کار به‌تنهایی برآیید.

بهتر است از کسانی کمک بگیرید که خبره تولید محتوا اینستاگرام در اشکال گوناگون بصری و متنی هستند. آن‌ها تمام‌ وقت خود را صرف کسب این دانش کرده‌اند و به‌خوبی می‌دانند، بازاریابی محتوای اینستاگرام از چه شیوه‌ای برای برند شما مفیدتر خواهد بود. شاید ابتدا ناچار به‌صرف هزینه شوید، اما امروزه همه می‌دانند که هزینه برای بازاریابی مانند سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت، سود کلانی برای شما خواهد داشت. انتخاب با شما است. با صرف کمی هزینه مخاطبان خود را برای همیشه جذب کنید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما