نکات مهم برای حرفه‌ای شدن در تولید محتوای صوتی
0 (0)

نکات مهم برای حرفه‌ای شدن در تولید محتوای صوتی

کافی است تنها ساعاتی را در فضای دیجیتال وقت بگذرانید تا از تنوع بی‌نظیر محتواهای دیجیتال شگفت‌زده شوید. هرکدام از این محتواها می‌تواند سکوی پرتابی باشد که کسب‌وکار شما را به سرزمین موفقیت‌ها پرتاب کند. تولید محتوای صوتی یکی از همین محتواهایی است که می‌تواند میان شما و مخاطبانتان پلی محکم برقرار کند.
منظور از تولید محتوا صوتی صدایی نیست که شما بر روی ویدئوها با آن روبرو هستید. این حوزه، حوزه‌ای کاملاً مجزا است که روزبه‌روز بر تنوع آن نیز افزوده می‌شود و یکی از پایه‌های اصلی بازاریابی نوین می‌توان آن را محسوب کرد. آنچه ما از محتوای صوتی می‌شناسیم، در قالب پادکست یا سمینار تلویزیونی بیشتر نمود پیدا می‌کند. آن‌ها بر صدایی واضح و قابل‌فهم متکی هستند و تنها این فناوری نیست که در این حوزه حرف اول را می‌زند.
اگر قرار است با کمک محتوای صوتی تکانی به شیوه بازاریابی خود دهید، با ما باشید. در این مقاله ابتدا با محتوای صوتی و انواع آن آشنا خواهید شد و پس از آن می‌توانید تا با کمک چند نکته کلیدی، به دریای تولید محتوا، شیرجه بزنید. با ما همراه باشید.

تولید محتوای صوتی و نکات آن کدامند؟

تولید محتوای صوتی و نکات آن کدامند؟

تنها این صدا است که می‌ماند

همه شما بارها با محتوای صوتی روبه‌رو شده‌اید. حتی اگر ندانید که آنچه می‌شنوید محتوایی از قبل برنامه‌ریزی شده است اما باز هم بی‌آنکه بخواهید در معرض یک محتوای صوتی قرار گرفته‌اید. محتوای صوتی با آنچه در مورد محتوای تصویری می‌شناسید، کاملاً متفاوت است. شاید تولید محتوای تصویری آسان باشد یا هرکدام از شما ایده‌ای در مورد آن داشته باشید، اما تولید محتوای صوتی کمی با آنچه می‌دانید متمایز است.
همه چیز در مورد محتوای صوتی با محتوای تصویری متفاوت است. مخاطبان محتوای صوتی، منفعل‌تر عمل می‌کنند و حتی اگر لازم باشد می‌توانند در هر موقعیتی، از محتوای صوتی استفاده ببرند. شما می‌توانید این محتوا را در هر حالی گوش کنید. در تاریکی و با چشمان بسته، در مترو یا حتی وقتی مشغول انجام کاری هستید. اما برای ارتباط با محتوای تصویری، باید گوشه‌ای بنشینید و بر آنچه می‌بینید تمرکز کنید.
فناوری نیز علاقه‌مندان به این حوزه را تنها نگذاشته است. بلندگوهای هوشمندی که از جستجوی خودکار صوتی برخوردار هستند، می‌توانند تجربه شنیدن محتوای صوتی را دوچندان لذت‌بخش کنند. اما مهم‌تر از آن، همه‌گیری این نوع از محتوا است که مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. همین توانسته آن را به یکی از پایه‌های استراتژی تبدیل کند. پس بهتر است آن را جدی بگیرید.

محتوای صوتی را در پلتفرم‌های مختلف بگذارید

محتوای صوتی را در پلتفرم‌های مختلف بگذارید

کدام محتوا بیشتر با شما سخن می‌گوید

زمانی که قرار است با تولید محتوای صوتی مسیر جدیدی را انتخاب کنید که هدف را دست‌یافتنی‌تر از گذشته کند، اولین گام آشنایی با انواع محتوای صوتی است. بازاریابی زمانی موفق است که بتوانید از بهترین نوع آن برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید. آنچه در ادامه می‌خوانید، انواعی از محتوای صوتی است:

 • پادکست

 • محبوب‌ترین نوع محتوایی که در حیطه تولید محتوای صوتی قرار می‌گیرد، همین پادکست‌ها هستند. پادکست‌ها از سال 2004 شناخته شدند و از همان زمان تا به امروز توانسته‌اند مخاطبان پروپاقرص خود را پیدا کنند. این نوع از محتوای صوتی گستردگی زیادی دارند و می‌توانند طیف وسیعی از مخاطبان را به سمت خود جذب کنند.
  زمانی تولید پادکست می‌تواند استراتژی مناسبی برای کسب‌وکار شما باشد که بتواند زاویه‌ای جدید از شما و برندتان را به مخاطبانتان معرفی کند. می‌توانید از پادکست هفتگی با تاکتیک‌های بازاریابی مختلفی استفاده کنید و یا از ترکیب آن با بازاریابی سنتی مانند وبلاگ‌‌نویسی استفاده کنید. پادکست‌های کوتاه که بین 1 تا 5 دقیقه تولید شده باشد هم می‌تواند ایده‌ای عالی باشد. قسمت‌هایی جذاب و شیرین که غیرمستقیم به کسب‌وکار شما اشاره کند، جزو گزینه‌های عالی است.
  پادکست‌ها به مخاطبان شما اجازه می‌دهد تا هرکجا که هستند، در هر حالی که هستند و با هر ابزاری که در اختیار دارند، محتوای صوتی شما را گوش دهند و بدون آنکه خود متوجه شوند در معرض آشنایی با برند یا کسب‌وکار شما قرار گیرند.

کتاب‌هایی که خوانده نمی‌شوند

همه کسانی که با پادکست آشنایی دارند، کتاب‌های صوتی را نیز به‌خوبی می‌شناسند. کتاب‌های صوتی، یکی از ایده‌های ناب برای تولید محتوای صوتی است. بر اساس تحقیقات انجام شده، کتاب صوتی، یکی از انواع محتوای صوتی است که سریع‌تر از سایر رقبای خود رد حال پیشرفت است.
یکی از شیوه‌های موفق بازاریابی، کتاب‌هایی هستند که خوانده شده‌اند. کتاب‌های صوتی، در واقع شکل مدرن بازاریابی سنتی هستند. با این روش می‌توانید شما هم کمی خود را به‌روز کنید و از این‌همه مدرنیته سود زیادی به دست آورید.

مخاطبان محتوای صوتی را همه جا استفاده می‌کنند

مخاطبان محتوای صوتی را همه جا استفاده می‌کنند

با صدا خود را معرفی کنید

تبلیغات صوتی، یکی از انواع روش‌هایی است که در تولید محتوای صوتی می‌توان از آن بهره جست. اما نسبت به سایر روش‌ها کمی محدودیت بیشتری دارد. این تبلیغات اغلب نیازمند سرویس رادیویی استریم و البته حامی مالی است. اما گاه می‌توانید خودتان را در پادکست‌های دیگر هم جای دهید.
مخاطبان این نوع از محتواها، اغلب جوانانی هستند که پادکست‌ها را گوش می‌دهند و البته از پاندورا یا اسپاتیفای برخوردار هستند. اما باید نکته‌ای را در نظر بگیرید. از نظر گوگل، مخاطبان، زمانی که در معرض تبلیغات صوتی قرار بگیرند، واکنشی بسیار مثبت‌تر، فعال‌تر و قوی‌تر نسبت به سایر محتواها از خود نشان خواهد داد. اما فراموش نکنید بهترین گزینه ترکیبی از محتوای صوتی و تصویری با یکدیگر است.

برای شیرجه، آماده باشید

اکنون که دیگر به‌خوبی می‌دانید محتوای صوتی چیست و کدام نوع بهترین گزینه برای تولید محتوای صوتی است که متناسب باهدف شما باشد، وقت آن رسیده است که برای شیرجه زدن در این دریا خود را آماده کنید. اما باید بدانید که علاوه بر نکاتی که باید به آن پایبند باشید، 4 عامل مهم را نیز باید در نظر بگیرید:

 • ⦁ قبل از هر چیز باید بدانید کدام عوامل انسانی است که به شما کمک می‌کند پیامتان را بهتر به مخاطبانتان ارسال کنید.
  ⦁ فناوری صوتی که قرار است در ضبط صدا از آن استفاده کنید را بهبود ببخشید.
  ⦁ محیطی که قرار است گویندگان در آن قرار گیرند، کیفیت عالی داشته باشد.
  ⦁ تمرین و برنامه‌ریزی لجستیک را از یاد نبرید.

با توجه به عوامل انسانی، آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهید

با توجه به عوامل انسانی، آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهید

عوامل انسانی که باید در نظر بگیرید کدام هستند؟

محتوای صوتی که قرار است به دست مخاطبان برسد، اگر با عوامل انسانی همگام باشد، می‌تواند احساسات آن‌ها را تحریک کند و در نتیجه شما را به هدفی که دارید با سرعت بیشتری برساند. داستان‌سرایی یا همگام کردن صوت و تصاویر با یکدیگر می‌تواند یکی از موارد باشد.
بهترین شیوه این است که مخاطبان خود را سرگرم کنید و از آموزش‌دادن به آن‌ها بپرهیزید. تحریک عاطفی، درست معادل همین کار است. اگر بتواند عواطف آنان را برانگیزید بیش از گذشته در ذهن آنان جای خواهید گرفت. تلاش کنید تا گویندگان با احساس صحبت کنند، سرعت صحبت خود را تغییر دهند و گاه با استفاده از نقاط عطف مختلف، لحن خود را نیز تغییر دهند.

از همه فناوری‌ها استفاده کنید

همیشه این محتوا نیست که عامل منفی کار شما محسوب می‌شود. گاه محتوایی که تنظیم کرده‌‌اید بسیار مناسب است، اما عدم استفاده از فناوری مناسب در ضبط صدا می‌تواند باعث شود تا مخاطب متوجه آنچه گفته‌اید نشود. برای این کار می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید:

 • ⦁ سعی کنید از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که بیشترین فضای ابری یا حافظه را در اختیارتان قرار دهد و با سرعت رایانه شما همخوانی داشته باشد.
  ⦁ بهترین کار این است که از اینترنتی استفاده کنید که سرعت مناسبی داشته باشد. سرعت پایین می‌تواند تأثیر منفی در نتیجه نهایی کار داشته باشد. علی‌الخصوص اگر از تصویر و صوت هم‌زمان استفاده کنید، اخیر سیستم باعث می‌شود که به‌اصطلاح این دو گزینه با هم هماهنگ یا سینک نشوند. این عامل می‌تواند در تجربه مخاطب تأثیر بسزایی داشته باشد.
  ⦁ سعی کنید از دستگاه‌های صوتی برای ضبط صدای خود استفاده کنید که بتواند کیفیت مناسبی را به شما ارائه دهد. اگر امکانات شما قابل پیشرفت است سعی کنید از یک میکروفون یواس‌بی استفاده کنید.

سعی کنید در محیطی کاملا مناسب صدا ضبط کنید

سعی کنید در محیطی کاملا مناسب صدا ضبط کنید

تأثیر محیط را نادیده نگیرید

فراموش نکنید که یک قانون در تولید محتوای صوتی حرف اول را می‌زند. صدایی که برای شما قابل شنیدن است، برای میکروفون نیز این امکان وجود دارد که آن را بشنود و ضبط کند. پس سعی کنید در محیطی صدای خود را ضبط کنید که صدای بوق ماشین یا پارس سگ وجود نداشته باشد. محیطی که در آن صدای خود را ضبط می‌کنید نباید پژواک صدای شما را داشته باشد.

 گویندگان آماتور خود را حرفه‌ای کنید.

شاید نتوانید از گویندگان حرفه‌ای کمک بخواهید تا برای شما پشت میکروفون بنشینند و صدای خود را ضبط کنند. اما می‌توانید از آن‌ها بخواهید که با انجام چند ترفند ساده، خود را در حد افراد حرفه‌ای ارتقا دهند. به آن‌ها تذکر دهید در هنگام ضبط صدا مدام فاصله خود را با میکروفون تغییر ندهند. در میکروفون فوت نکنند یا بلند نفس نکشند.
قبل از ضبط نیز بهتر است کیفیت دستگاه خود را امتحان کنید تا از نتیجه مطمئن شوید. به گویندگان خود تذکر دهید که صحبت با لحن دوستانه همیشه برنده است. درست است که هیچ‌کس تصویر آنان را نمی‌بیند، اما بخواهید در حین صحبت‌کردن، لبخند بزنند. از طرف دیگر اگر می‌توانید از چند گوینده استفاده کنید. تحقیقات نشان داده محتوای صوتی متنوع با چند گوینده مخاطبان بیشتری را به خود جذب کرده است.

از ابزارهای مناسب استفاده کنید

از ابزارهای مناسب استفاده کنید

همه چیز را دوباره بررسی کنید.

برای اینکه مطمئن شوید همه چیز دقیقاً همان گونه است که شما می‌خواهید، باید در نهایت صدایی را که تولید شده است بررسی کنید. اگر قرار است محتوای صوتی که تولید می‌کنید به‌صورت زنده در اختیار مخاطبان قرار گیرد، این بررسی بسیار ضروری است. همیشه سعی کنید یک پلان B داشته باشید تا بتوانید در صورت بروز مشکل فنی، به‌سرعت آن را جایگزین کنید.
این بررسی را بهتر است چندین بار انجام دهید. یک‌بار در لحظه اولی که با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنید می‌توانید این کار را انجام دهید. با این کار مشکل پژواک و مواردی ازاین‌قبیل را باید از میان بردارید. سپس باید کیفیت صدا را بررسی کنید و با اطمینان از سرعت اینترنت مطمئن شوید که آپلود با موفقیت انجام خواهد شد. در نهایت هم یک‌بار محتوای تولید شده را گوش دهید. سپس هرکجا که ایراد داشت را از ابتدا ضبط کنید یا حذف کنید.

کارهایی که نباید انجام دهید

زمانی که در حال تولید محتوای صوتی هستید بهتر است از انجام چندین کار اجتناب کنید. با این روش می‌توانید مطمئن شوید که همه چیز درست انجام خواهد گرفت:

 • ⦁ هرگز برای ضبط یا بارگذاری مطلب خود در اینترنت از دستگاه تلفن همراه استفاده نکنید. این دستگاه‌ها دارای اتصالات غیرقابل‌اعتماد هستند و اغلب در میانه راه دچار قطع شدن تماس یا مواردی ازاین‌دست می‌شوند.
  ⦁ اگر قرار است با مخاطبان خود ارتباط مستقیم داشته باشید، از بلندگو استفاده نکنید؛ زیرا این کار باعث می‌شود ارتباط گرم و صمیمی نباشد.

یک بار دیگر همه چیز را بررسی کنید

یک بار دیگر همه چیز را بررسی کنید

فرایند تولید صدا را بشناسید

تولید محتوای صوتی و همه نکات آن را به‌خوبی آموختید. آنچه اکنون باید بیاموزید مراحلی است که باید طی کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. فرایندی که باید طی کنید به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • پیش‌تولید:

 • باید قبل از هر کار برنامه‌ریزی کنید که قرار است چه اتفاقاتی در طول ضبط برنامه رخ دهد. در واقع باید بدانید چه ابزاری نیاز دارید، قرار است کجا برنامه ضبط کنید، چه محتوایی را قرار است اجرا کنید. از چه عوامل دیگری مانند موسیقی یا مهمان استفاده کنید.
 • مرحله تولید:

 • در این مرحله باتوجه‌به همه نکاتی که به شما آموزش داده شد، هرآنچه قرار است رخ دهد را با کمک ابزار مناسب، ضبط خواهید کرد.
 • پس‌تولید:

 • در این مرحله ویراستاران فایل‌های صوتی خام را گوش می‌دهند و آن‌ها را قطعه‌قطعه کرده و در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. نکات تکمیلی را به آن می‌افزایند.

به جای تلفن همراه از میکروفون استفاده کنید

به جای تلفن همراه از میکروفون استفاده کنید

کلام پایانی

تولید محتوای صوتی شاید به نظر امری بسیار ساده باشد، اما پر از فراز و نشیب‌ها و ظریف‌کاری‌هایی است که اگر به آن توجه نکنید نتیجه خروجی مطلوبی برای شما نخواهد داشت. درست است که شاید خودتان هم بتوانید از پس این کار برآیید، اما مهم این است که از کمک‌های حرفه‌ای در این زمینه نیز برخوردار باشید.
کمک در نوشتن محتوایی که قرار است اجرا کنید، استراتژی مناسب با هدفی که دارید، استفاده از ابزار مناسب و در نهایت ویراستاری تا رسیدن به نتیجه مطلوب همه‌وهمه نیازمند افراد و تیمی است که در این زمینه به‌خوبی آموزش‌دیده باشند. توجه کنید که به دلیل زیاد بودن محتوای صوتی و استقبال گسترده مخاطبان، تولید این کار باید بادقت انجام شود تا بتوانید از میان رقبا جان سالم به در ببرید.
تلاش کنید تا با کمی دقت محتوایی تولید کنید که هم برای مخاطبانتان جذاب باشد هم بتواند برای کسب‌وکار شما مفید باشد. بتوانید با کمک بارگذاری محتوای صوتی مناسب، ترافیک ارگانیک سایت خود را افزایش دهید. محتوای صوتی را دست‌کم نگیرید. با این محتوا به هر نتیجه‌ای که بخواهید، می‌رسید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بوده است؟
0

دیدگاه شما