همه چیز پیرامون تولید محتوا و انواع آن

تولید محتوا

این روزها دیگر همه صاحبان کسب‌وکارها به‌خوبی می‌دانند که بازاریابی، نقطه عطفی است که به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به قله‌های موفقیت پرواز کنند؛ اما نکته مهم اینجا است که بازاریابی، چه سنتی و چه مدرن، نیاز به محتوایی دارد که بتواند بر مدار آن بچرخد و مخاطبان را به خود جذب کند. در واقع می‌توان ادعا کرد تولید محتوا مرکز اصلی بازاریابی بوده و بازاریابی بدون محتوا، غیرقابل‌تصور است.

تفاوتی ندارد شما از کدام نوع بازاریابی استفاده می‌کنید تا محصول خود را به مشتریان معرفی کنید یا آن‌ها را برای ارائه خدمات به سمت خود هدایت کنید، درهرحال باید بدانید که آنچه مشتری را ترغیب می‌کند تا با شما، برند، کسب‌وکار، استارت‌آپ یا هر فعالیت دیگری که دارید آشنا شود، محتوا است. محتوا، پادشاه بازاریابی مدرن است.

اما آنچه در زمینه بازاریابی و محتوا می‌تواند وجه تمایز شما و سازمانتان با سایر رقبا باشد، محتوایی است که در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهید. این دریچه محتوا است که باید به‌قدری درست طراحی شده باشد تا مخاطب را مجاب کند از درون آن نگاهی به شما و خدماتی که ارائه می‌دهید بیندازد. بله! محتوایی که تولید می‌کنید باید جذاب، اصولی و بر پایه قوانین مختلفی باشد تا نه‌تنها سئوی سایتتان را تضمین کند و بتواند در مسیر قوانین الگوریتم گوگل پیش برود، بلکه مشتری را نیز مدنظر قرار دهد.

محتوا می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، توسط افراد مختلفی تولید شود و آن را از راه‌های مختلفی به مخاطبان ارائه کرد. اگر شما قرار است برای کسب‌وکار خود محتوا تولید کنید یا تولید محتوای خود را به فرد حرفه‌ای بسپارید، باید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید. قلم و کاغذهایتان را آماده کنید تا با هم به سرزمین محتوا سفر کنیم!

تولید محتوای ویدئویی با ابزار مناسب

تولید محتوای ویدئویی با ابزار مناسب

تولید محتوا را از ذره‌بین ما ببینید!

یکی از زمان‌برترین و حساس‌ترین بخش‌های هر بازاریابی، تولید محتوا است. درواقع شما از این راه با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار می‌کنید؛ به همین دلیل می‌توان گفت مسئولیت اصلی هر بازاریاب، فرایندی است که طی آن محتوا تولید می‌شود. تولید محتوا، فرایندی است که در مسیر آن شما موضوع جدیدی را که قرار است در مورد آن با مخاطبان خود گفتگو کنید شناسایی می‌کنید. این تنها همه مسیر نیست، در این راه باید تصمیم بگیرید که قرار است محتوایی که تولید می‌کنید چه شکل و قالبی داشته باشد.

کلمات کلیدی و حجم محتوا را تعیین می‌کنید و سپس بر اساس آن، دست به قلم می‌شوید. در این مسیر شما تنها نیستید، باید بتوانید با صاحب کسب‌وکار و تیمی که در این زمینه آماده هستند نیز همکاری کنید. محتوا را هرگز نمی‌توانید به‌تنهایی تولید کنید.

محتوا، تنها همان متنی که می‌خوانید نیست. اشکال مختلفی دارد و تولید آن نیازمند دانش و اطلاعاتی است که بتواند همه جوانب را به‌خوبی و درستی در نظر بگیرد. البته باید استراتژی و برنامه‌ریزی برای تولید را هم در نظر بگیرید. بیایید با هم از انواع محتوا شروع کنیم. برای تولید باید پله‌ها را یکی‌یکی طی کنید!

یک تیم در تولید محتوا شرکت می‌کنند

یک تیم در تولید محتوا شرکت می‌کند

تولیدکنندگان محتوا، مشاغلی از پشت پرده!

تولید محتوا، از آن دست مشاغل جدیدی است که با ظهور اینترنت شروع شد و با گسترش رسانه‌های اجتماعی و فراگیر شدن استفاده از نت، تقریباً جای خود را به‌خوبی باز کرد. شاید شما ندانید این‌همه مفهوم و محتوایی که می‌بینید چه مسیری را طی کرده‌اند. درست است که محتوا انواع مختلفی دارد و بسته به نوع آن، مشاغل مختلفی ایجاد می‌شود، اما درست‌تر آن است قبل از هر اطلاعاتی بدانید که تولیدکنندگان محتوا به چه کسانی اطلاق می‌شود.
خالق یا تولیدکننده فردی است به برندها کمک می‌کند تا ایده‌پردازی، ایجاد و توزیع محتوا را هرچه اصولی‌تر انجام دهد و به این شیوه به هدف خود برسد.

آن‌ها در تلاش هستند تا محتوایی جذاب تولید کنند تا به این شیوه توجه کاربران را به خود جذب کنند. با این کار هم ترافیک سایت را بالا می‌برند، هم سئوی سایت را ارتقا می‌بخشند و هم برند را به بهترین شیوه به مخاطبان معرفی می‌کنند.

این مشاغل، محدودیتی در محیط کاری ندارند. می‌توانند در منزل باشند یا افراد هرکجا که تمایل دارند رایانه خود را باز کنند و مشغول به کار شوند. برایشان تفاوتی ندارد که شما قرار است در کدام پلتفرم بازاریابی کنید. آن‌ها آماده هستند تا بهترین و باکیفیت‌ترین محتوا را در انواع پلتفرم‌ها بارگذاری کنند و به شما کمک کنند تا با دنیا آشتی کنید. آن‌ها پل مشاغل و مخاطبان با یکدیگر هستند، بی‌آنکه کسی آن‌ها را ببیند و بداند که برای تولید یک محتوا چه مسیری را طی خواهند کرد!

برای تولید محتوا باید استراتژی داشت

برای تولید محتوا باید استراتژی داشت

کاری به اهمیت تولید محتوا!

تولید محتوا، یکی از مشاغلی است که این روزها برای خیلی از سازمان‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ اما آیا می‌دانید دلیل این اهمیت چیست؟ باید بدانید دریچه ورود به بازاریابی، محتوایی است که تولید می‌کنید. شما با محتوایی که تولید می‌کنید می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی را کاملاً رایگان در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

با این کار بسیاری از مخاطبانی که شاید تابه‌حال مشتری شما نبوده‌اند، به شما متصل می‌شوند و با ورود به وب‌سایت شما ممکن است مشتری شما شوند. از طرف دیگر با این کار مشتریان سابق خود را نیز برای خود حفظ کرده‌اید.

آمارها نشان می‌دهند که چرا این روش بازاریابی برای شما از اهمیت بسزایی برخوردار است. بر اساس آمار، شاید نزدیک به 40 درصد از بازاریابان معتقد هستند که محتوا، اصلی‌ترین بخش یک بازاریابی و استراتژی بازاریابی را نشان می‌دهد. حتی نزدیک به 80 درصد آنان نیز محتوا را محور کار فعالیت تجاری خود می‌دانند.

محتوا اگر درست تولید شود می‌تواند تا 60 درصد به مخاطبان سرنخ‌هایی را از برندها بدهد و تا 51 درصد نیز به کسب درآمد مشاغل کمک خواهد کرد. البته به‌دست‌آوردن مخاطبان جدید نیز با این روش تا 47 درصد ثابت شده است. آنان که از راه وبلاگ‌نویسی محتوا ایجاد می‌کنند معتقدند این روش، تا 10 درصد باعث بازگشت سرمایه خواهد شد.

زمانی که محتوای خود را رشد می‌دهید، در واقع در حال پرورش کسب‌وکار خود هستید. محتوایی که باکیفیت و اصولی تولید شده باشد می‌تواند راه خود را از میان میلیون‌ها محتوایی که روزانه تولید می‌شود پیدا کند و درست در دستان مخاطب اصلی‌ خود جای گیرد. محتوا زمانی می‌تواند اهمیت خود را نشان دهد که هم به نیاز مخاطب توجه کرده باشد و هم به‌درستی طراحی و تولید شده باشد.

تولید محتوای صوتی مانند پادکست

تولید محتوای صوتی مانند پادکست

تولید محتوا چه مزایایی برای شما دارد؟

محتوای باکیفیت و بی‌کیفیت، زمین تا آسمان با یکدیگر متفاوت هستند. شما می‌توانید از نحوه بازخورد مخاطبان متوجه این تفاوت شوید. محتوای عالی، ماندگار است و محتوای بی‌کیفیت حتی در چند روز اولیه هم نمی‌تواند کسی را به سمت خود فرابخواند. اگر بتوانید محتوایی تولید کنید که از کیفیت عالی برخوردار باشد، تنها جلب مشتری نتیجه آن نیست، مزایای دیگری نیز در انتظار شما هستند؛ از جمله:

 • محتوای برجسته از شما یک رهبر فکری تمام‌عیار خواهد ساخت که بسیاری از افراد چشم به دهان شما دوخته‌اند.
 • می‌توانید دوستان زیادی را برای خود کسب کنید.
 • وب‌سایت خود شما نیز پابه‌پای وب‌سایت مشتریانتان ترافیک بالا را تجربه خواهد کرد.
 • مشتریانی که دارید به شما وفادار خواهند ماند.
 • کسب درآمد، اولین و مهم‎ترین مزیتی است که به دست می‌آورید.

از تولید محتوا تا سئو چقدر راه است؟

از تولید محتوا تا سئو چقدر راه است؟

از تولید محتوا تا سئو چقدر راه است؟

زمانی که به تولید محتوا می‌اندیشید، سئوی سایت شما یکی از عواملی است که محتوا می‌تواند از آن بهره‌مند شود. آنگاه که در حال خلق یک محتوا برای برند خود هستید، دو مخاطب و دو هدف را باید به‌صورت هم‌زمان دنبال کنید: مشتریانی که قرار است پیام شما را دریافت کنند و البته، الگوریتم گوگل! الگوریتم گوگل فناوری بسیاری پیچیده‌ای است که تصمیم می‌گیرد وقتی مخاطبان کلمه‌ای را جستجو می‌کنند، کدام سایت‌ها برای آنان نمایش داده شود.

این فناوری اطلاعاتی که در وب‌سایت شما قرار دارد بازیابی می‌کند و سپس آن‌ها را با الگوهای خود تطبیق می‌دهد. روزهای اولی که کنسول گوگل کار خود را آغاز کرده بود، کلمات کلیدی حرف اصلی را می‌زدند، اما این قوانین روزبه‌روز بیشتر تغییر می‌کنند. به‌دست‌آوردن رتبه بالا در کنسول جستجوی گوگل چندان کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. این امر زمانی بیشتر پیچیده می‌شود که مخاطب قصد خرید محصولی را داشته باشد. در این زمان گوگل سخت‌گیری بیشتری را خواهد کرد.

زمانی که پای مخاطب به میان می‌آید، الگوریتم گوگل ذره‌بین خود را به دست می‌گیرد و از بین محتواهایی که در فضای بی‌کران تحت وب وجود دارد، تلاش می‌کند نزدیک‌ترین گزینه را به موضوع موردنظر مخاطب پیدا کند. اینجا است که اهمیت تولید محتوا دو چندان می‌شود.

چگونه گوگل را اغفال کنیم؟

چگونه گوگل را اغفال کنیم؟

چگونه گوگل را اغفال کنیم؟

البته سئوی سایت کار ساده‌ای نیست و تنها با تولید محتوا کار شما راه نمی‌افتد؛ اما گوگل اولین عاملی را که در نظر می‌گیرد، محتوا است؛ به همین دلیل زمانی که محتوایی را تولید می‌کنید باید از خود بپرسید:

 • مخاطب من به دنبال چه اطلاعاتی است؟
 • کدام ویژگی وجه تمایز من و رقبایم از یکدیگر است؟
 • کدام ویژگی باعث می‌شود مخاطبان من برای خرید محصولات من قانع شوند؟
 • چه اطلاعاتی را باید به مخاطبان خود بدهم تا بتوانم با آن‌ها به مرحله بعدی صعود کنم؟

البته بهتر است در کنار تولید محتوا سئو شده تلاش کنید ویژگی‌های دیگر سایت خود را نیز ارتقا دهید. با این کار تضمین می‌کنید که همه چیز بر وفق مراد است.

تولید محتوا چه مواردی را شامل می‌شود

تولید محتوا چه مواردی را شامل می‌شود

به‌عنوان‌مثال …

اگر دوست دارید در این حیطه فعالیت کنید، بد نیست با یک مثال از اهمیت و نحوه کار تولید محتوا مطلع شوید. درصورتی که بتوانید به‌درستی محتوای خوب را از بد تشخیص دهید، می‌توانید هدف اصلی خود یعنی خلق محتوا را به‌خوبی متوجه شوید.

اگر در سایت خود محصولی را می‌فروشید، یکی از اهدافتان می‌تواند این باشد افراد برای کسب اطلاعات در زمینه آن محصول شما را به‌عنوان مرجع قبول داشته باشند. این پذیرش می‌تواند شما را به‌عنوان یک فروشنده برتر نیز متمایز کند. می‌توانید صفحات مختلفی از سایت خود را به زوایای مختلف بررسی آن محصول اختصاص دهید.

تراکتور می‌فروشید؟ مقالاتی بنویسید که در مورد ویژگی‌های تراکتورهای جدید، تراکتورهای مستعمل یا هر اطلاعات دیگری باشد که در زمینه تراکتور می‌توانید به مخاطبان خود بدهید. حتی یک صفحه برای پرسش‌وپاسخ تهیه کنید تا بتوانند به‌سهولت با شما ارتباط برقرار کنند.

اگر یکی از مخاطبانتان به دنبال خرید تراکتور مستعمل یا کارکرده یا دست‌دوم است، این کلمه کلیدی می‌تواند راهگشای شما برای تولید یک مقاله در زمینه تراکتورهای مستعمل باشد. آن‌ها این عبارت را در گوگل جستجو می‌کنند، سپس گوگل شما را خواهد یافت و به مخاطب معرفی خواهد کرد. مقاله شما اطلاعات جامعی به مخاطبتان خواهد داد و او شاید از شما یک تراکتور مستعمل خریداری کند. یک مقاله نوشتید و یک تراکتور فروختید!

انواع محتوا را با هم ترکیب کنید

انواع محتوا را با هم ترکیب کنید

تنوعی که نمی‌شناختید!

به هر شکلی از مفهوم که تولید می‌شود و سعی می‌کند در خفا و آشکار به شما القا کند که باید از خدماتی بهره ببرید یا محصولی را خریداری کنید، محتوا می‌گویند. شاید این تعریف خیلی قابل‌درک نباشد؛ به همین دلیل باید با طبقه‌بندی و دسته‌های مختلف محتوا آشنا شوید تا بتوانید متوجه شوید که منظور از محتوا چه محتوایی است.

محتواهایی که تولید می‌شوند اشکال گوناگونی دارند. هر قطعه‌ای که در وب با آن روبرو می‌شوید می‌تواند یک محتوای تولید شده برای بازاریابی باشد. نوشته، صدا، ویدئو یا حتی یک تصویر از انواع این محتوا هستند؛ اما به‌صورت کلی این تقسیم‌بندی به این شرح است:

 • محتوای متنی: وبلاگ، وب‌سایت، مقالات سفید یا وایت پیپرها، کتاب الکترونیک، ایمیل، پست‌های رسانه‌های اجتماعی.
 • محتوای تصویری: اینفوگرافیک، گیف.
 • محتوای صوتی: پادکست، کتاب صوتی.
 • محتوای ویدیویی: انیمیشن، وبینار و مواردی ازاین‌دست.

البته یکی از اصلی‌ترین دسته‌بندی‌ها محتوا را به محتوای بصری، متنی و صوتی تقسیم می‌کند و اما دسته‌بندی که در ادامه می‌خوانید در واقع شامل همه این طبقات نیز می‌شود. شاید این دسته‌بندی‌ها نیز به‌اندازه‌ای که تمایل دارید کامل نباشد، اما رایج‌ترین نوع برای تولید محتوا همین دسته‌بندی است.

محتوای سایت از انواع تولید محتوا است

محتوای سایت از انواع تولید محتوا است

آنچه در سایت‌ها می‌بینید!

درست است که رسانه‌های اجتماعی این روزها بسیار فعالیت گسترده‌ای دارند، اما هنوز هم وبلاگ‌ها و سایت‌ها حرف اول را در فضای تحت وب می‌زنند. شاید باور نکنید اگر بدانید 86 درصد از بازاریابی‌ها هنوز از طریق وب‌سایت‌ها انجام می‌شود؛ شاید همین دلیل است که باعث شده تولید محتوا سایت اولین گزینه در انواع محتوایی باشد که قرار است با آن آشنا شوید.

کسب‌وکارها هنوز هم برای اینکه بتوانند رخی نشان دهند و با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار کنند، برای خود وب‌سایتی دست‌وپا می‌کنند. ویترین هر کسب‌وکار، همان وب‌سایتی است که شما به آن مراجعه می‌کنید، پس بی‌دلیل نیست اگر بدانید که هرچه در سایت خود بارگذاری می‌کنید، اعم از متن، تصویر و صوت، محتوا محسوب می‌شود.

بسیاری از کسب‌وکارها تنها محصولات خود را در سایت قرار نمی‌دهند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا با توضیحاتی جامع درباره کلیت محصول یا هر موردی که به خدمات آن‌ها ارتباط دارد، با مشتری ارتباط برقرار کنند. شاید دیگر تنها نمایش محصولات نتواند مشتری شما را وادار کند که در وب‌سایت شما چرخی بزند. تولید محتوا برای سایت باید به نحوی باشد که بتواند همه نیازهای مخاطب شما را در بر بگیرد. به‌عبارت‌دیگر باید این‌قدر جامع باشید که مخاطب با محتوای شما دیگر نیازی به سایر سایت‌ها نداشته باشد.

دوست جدیدی به نام اینفوگرافیک

دوست جدیدی به نام اینفوگرافیک

دوست جدیدی به نام اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یکی از انواع تولید محتوا است که می‌تواند اطلاعات کامل، جامع و مفیدی را تنها در یک قالب به مخاطبان ارائه دهد. آیا می‌دانستید یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایی که می‌تواند همه توجهات را به سمت خود جلب کند همین اینفوگرافیک است؟ تنها نقطه‌ضعفی که اینفوگرافیک دارد این است که قابلیت استفاده برای هر موضوعی را ندارد؛ اما اگر بتوانید در موضوع درست و در زمان مناسب از آن استفاده کنید، می‌توانید خود را چند گام بیشتر به جلو بکشید.

اینفوگرافیک‌ها یکی از محتواهایی بوده که در عین سادگی، بسیار تأثیرگذار هم هستند. آن‌ها اطلاعات زیاد و پیچیده را که پر از عدد و رقم است به شکلی بسیار ساده و قابل‌فهم در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. همین رمز موفقیت آن‌ها است. از دیگر مزایای این نوع از محتوا این است که هم می‌توانید آن‌ها را در ترکیب با سایر انواع محتوا مانند محتوای متنی یا تصویری در سایت بارگذاری کنید، هم می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان یک محتوای مستقل برای پلتفرم‌های مختلف اجتماعی استفاده کنید.

پادکست‌ها هم محتوا هستند؟

پادکست‌ها هم محتوا هستند؟

پادکست‌ها هم محتوا هستند؟

بله! پادکست‌هایی که با کیفیت بالا تولید شوند، می‌توانند یکی از سودآورترین انواع تولید محتوا برای بازاریاب‌ها باشند. این نوع از محتوا، البته همان‌طور که می‌دانید، نمونه‌ای از محتوای صوتی محسوب می‌شوند؛ اما تولید آن‌ها نیز نیازمند درنظرگرفتن نکات بسیاری است. این محتوا نه‌تنها نیاز به محتوای متنی بسیار قوی، باکیفیت و جذاب دارد، بلکه باید ابزار مناسبی هم داشته باشید تا بتوانید کیفیت را تضمین کنید.

پادکستی که باکیفیت تولید نشده باشد، بیشتر برای مخاطبان شما می‌تواند ایجاد دافعه داشته باشد. می‌توانید با پادکست‌های کوتاه، برند خود را معرفی کنید یا در میان یک پادکست طولانی چند باری از خود نام ببرید. مزیت پادکست این است که همه‌جا می‌تواند مخاطب شما را همراهی کند. پادکست‌ها محتواهای سبزی هستند که برد را در دستان شما قرار می‌دهند.

تولید محتوای ویدیویی یکی از انواع محتوا است

تولید محتوای ویدیویی یکی از انواع محتوا است

ویدئوها و پیامی که منتقل می‌کنند نوعی تولید محتوا است

تولید محتوای ویدئویی یکی دیگر از انواع محتوایی است که می‌توانید در اختیار مخاطب خود قرار دهید. این نوع از محتوا، برای تولید هم نیازمند زمان زیادی است هم هزینه زیادی را می‌طلبد؛ اما یکی از پرمخاطب‌ترین نوع محتوا، همین محتوای ویدیویی است.

شما با کمک یک ویدیوی باکیفیت می‌توانید بخش‌های دیده نشده از برند خود را مخاطبان نشان دهید. می‌توانید مراحل تولید را در آن بگنجانید، با این کار آن‌ها را یکی از خود کرده‌اید. این یکی از روش‌ها برای وفادار شدن مشتری به برند شما است. تنها کافی است در کنار تولید ویدیو، با تولید محتوای متنی همه چیز را در جای خود تثبیت کنید. اکنون وقت بازنشر ویدیوی شما است.

در هر پلتفرمی می‌توانید کار کنید

در هر پلتفرمی می‌توانید کار کنید

رسانه‌هایی برای اجتماع

دیگر صحبت‌کردن از برد تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی، کاری بسیار تکراری است. همه به‌خوبی می‌دانند که این روزها گوی سبقت دست این رسانه‌های اجتماعی است. شما در این رسانه‌ها می‌توانید مخاطب را وادار کنید تا شما را نگاه کند، نظر بدهد و با شما ارتباط دوسویه برقرار کند.

اینستاگرام یکی از انواع این رسانه‌ها و البته محبوب‌ترین آن‌ها نیز هست. تولید محتوا اینستاگرام می‌تواند شامل انواع محتوا مانند محتوای متنی و محتوای ویدئویی باشد. البته گاه ترکیب این دو نیز یکی از برگ‌های برنده‌ای است که می‌توانید رو کنید. شما می‌توانید محتوایی که برای سایر موارد بازاریابی خود تولید می‌کنید، در این پلتفرم‌ها نیز به اشتراک بگذارید. این حسن استفاده از این رسانه‌ها است.

اگر تحقیقات انجام شده بر رسانه‌های اجتماعی را بادقت بررسی کنید متوجه می‌شوید که مخاطبان شما به کدام نوع از پست‌ها علاقه بیشتری دارند. محتوای طنزآمیز یا جدی؟ ویدیو یا تنها تصویر؟ این به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود و مخاطبانتان انتخاب کنید. انتخاب نوع درست محتوا به شما کمک می‌کند تا بتوانید ترافیک مخاطبان خود را به‌صورت ارگانیک افزایش دهید؛ پس با کمک افراد حرفه‌ای و بازاریابان کاربلد، نوع محتوای خود را تعیین کنید.

روزنامه‌نگاری نوعی از تولید محتوا است

روزنامه‌نگاری نوعی از تولید محتوا است

روزنامه‌نگاری هم نوعی تولید محتوا است

یکی دیگر از انواع تولید محتوا، روزنامه‌نگاری است. این نوع از محتوا بیشتر مناسب سازمان‌هایی است که تمایل دارند اخبار سازمان، محصولات جدید یا تغییراتی که در ساختار شرکت ایجاد شده است را به سمع و نظر مخاطبان خود برساند. در واقع آن‌ها با کمک‌گرفتن از این نوع محتوانویسی، اخباری را با مخاطبان هدف خود به اشتراک می‌گذارند.

زمانی مخاطبان شما بیشتر با شما حس همذات‌پنداری دارند که احساس کنند از اعضای خانه و سازمان شما هستند. اگر آن‌ها ندانند شما چه محصول جدیدی را تولید کرده‌اید، چگونه می‌توانند آن را خریداری کنند؟ گاه برای شرکت‌های خدماتی نیز لازم است تا تغییرات را به مخاطبان اطلاع دهید تا بدانند شما درحال‌رشد و پیشرفت هستید. با این نوع محتوا، شما مخاطبان را به درون خانه خود دعوت خواهید کرد و با آن‌ها بر سر سفره محتوا خواهید نشست!

البته باید بدانید اگر قرار است از این روش تنها به این دلیل استفاده کنید که بتوانید کلمات کلیدی را در آن جای دهید، قطعاً باخته‌اید. این روش سال‌ها است که نه می‌تواند گوگل را اغفال کند نه برای مخاطبان جذابیت دارد. اما از این شیوه تولید محتوا زمانی می‌توانید به‌عنوان یک پله به سمت موفقیت استفاده کنید که اخبار ارزشمندی داشته باشید و بدانید که مخاطبان برای شنیدن آن لحظه‌شماری می‌کنند.

خلاقانه باید بنویسید تا مخاطب شما را بخواند

خلاقانه باید بنویسید تا مخاطب شما را بخواند

تولید محتوا خلاقانه

نوشتن خلاق از آن دست محتواهایی است که به‌تازگی جای خود را پیدا کرده است و مخاطبان زیادی دارد. این نوع از محتوا می‌تواند شامل همه انواع قبلی باشد. می‌توانید نوشتن خلاق را برای رسانه‌های اجتماعی یا برای تولید محتوای وب‌سایت خود استفاده کنید. با این روش شما پروژه‌های فوق‌العاده خلاقانه را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهید.

در این نوع از نوشتن شما می‌توانید از همه استعداد خود استفاده کنید. به واقع باید بتوانید نکات طنزآمیز یا داستان‌سرایی را با هم یک جا جمع کنید و در قالب یک محتوای واحد به مخاطبان خود ارائه دهید. در واقع امروزه اغلب محتواها و افرادی که به دنبال محتوا هستند، خواهان محتوای منحصربه‌فرد و خلاقانه هستند که از هرگونه کپی‌برداری دور باشد.

در واقع این نوع از محتوا درست نقطه مقابل محتوای کپی است. مخاطبان شما باهوش هستند. اگر محتوایتان کپی باشد، تنها دو جمله اول آن‌ها را نگه خواهد داشت. چند نمونه دیگر از انواع محتوا هستند که در ادامه به‌صورت خلاصه به شما معرفی خواهیم کرد:

 • مطالعه موردی: محتواهایی که از افراد و اشخاص ثالث نمونه‌هایی را درج می‌کنند تا بتوانند بر اساس آن اطلاعات مفیدی را به خواننده بدهند ازاین‌دست هستند.
 • وبینار: محتوای بصری که اطلاعات بسیار دقیقی را به مخاطبان می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند مستقیماً با گوینده در ارتباط باشند، بگویند، بپرسند و پاسخ خود را دریافت کنند.
 • وایت پیپر یا مقالات سفید: نوعی از محتوای متنی است که مقالات و تحقیقات و اطلاعات اساسی و بنیادین را به مخاطبان ارائه می‌دهد. این روزها ارزهای دیجیتال از این نوع محتوا بسیار سود می‌برند.

پیلار کلاستر یا ستون و خوشه در محتوای وب چیست

پیلار کلاستر یا ستون و خوشه در محتوای وب چیست

ستون‌نویسی، دیده‌اید ولی نمی‌دانید چیست!

بازاریابی یا محتوای ستونی یکی از انواع تولید محتوا است که هم مؤثرترین، هم جدیدترین نوع آن را تشکیل می‌دهد؛ به همین دلیل ما این نوع از محتوا را در قسمتی جداگانه برای شما شرح خواهیم داد. در این نوع از محتوا و بازاریابی، شبکه‌ای از موضوعات در نظر گرفته شده و تمام تلاش پیرامون این شبکه انجام می‌شود.

در این روش شما ابتدا مشخص می‌کنید که کدام‌یک از موضوعات بیشتر برای مخاطب اهمیت دارد، سپس محتوایی را در این حوزه تولید می‌کنید. این محتوا، نقشه راه شما است و سایر محتواها به‌عنوان خوشه‌های فرعی یا ستون‌های فرعی از این محتوا پشتیبانی می‌کنند.

اغلب این ستون‌ها یا خوشه‌ها محتواهایی با حجم بین 2500 تا 3000 کلمه را تشکیل می‌دهند و اطلاعات زیادی را به مخاطب ارائه می‌دهد. ستون‌های فرعی یا خوشه‌ها نیز اغلب با حجمی بین 1500 تا 2000 کلمه تولید خواهند شد. ستون اصلی به سؤالات اصلی پاسخ می‌دهد و ستون‌های دیگر موضوعات فرعی را پشتیبانی می‌کنند. البته ستون‌ها و خوشه‌های کوچک‌تری با حجم 750 الی 900 کلمه نیز وجود دارند که به موضوعات بسیار ظریف و جزئی می‌پردازند.

هر خوشه را برنامه‌ریزی کنید

هر خوشه را برنامه‌ریزی کنید

ستون‌ها و خوشه‌ها را پی‌ریزی کنید

برای اینکه بتوانید از موضوعات خوشه‌ای بهره ببرید می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید؛ اما اگر تیم تولید محتوا شما بسیار قوی باشد، دیگر نیازی به این ابزار ندارد. به خاطر پی‌ریزی این موضوعات، باید از موارد زیر اطلاع دقیقی داشته باشید:

 • باید بدانید چه موضوعی قرار است به چند شاخه تقسیم شود؟
 • چگونه آن را باید به موارد فرعی و اصلی تقسیم‌بندی کنید؟
 • چگونه باید این موضوعات را به یکدیگر پیوند دهید؟
 • خوشه‌های خود را چگونه و چه زمانی باید انتشار دهید؟

برای خلق محتوا همه جوانب را بسنجید

برای خلق محتوا همه جوانب را بسنجید

یک نمونه بیشتر!

اگر فراموش نکرده باشید، ما در چند پاراگراف قبل در زمینه یک وب‌سایت فروش تراکتور با یکدیگر صحبت کردیم. تصور کنید شما قرار است تراکتورهای مستعمل خود را به مشتریان خود بفروشید. این می‌تواند ستون اصلی باشد و محتوایی که برای آن در نظر می‌گیرید نزدیک به 300 کلمه را در خود جای‌داده باشد. در این محتوا می‌توانید از موارد مختلفی مثل مزایای خرید تراکتور مستعمل یا قیمت آن صحبت کنید.

اکنون زمان ایجاد خوشه‌های فرعی شما است. بهترین تعداد برای خوشه‌های فرعی، سه ستون است. می‌توانید سه ستون تولید کنید و در آن به چرایی خرید تراکتور دست دو، بهترین نوع تراکتوری که می‌توان کارکرده آن را تهیه کرد و البته ارزان‌ترین نوع آن بپردازید.

در مورد هر یک از موضوعات فرعی لازم است تا محتوایی با حجم بین 1500 تا 2000 کلمه تولید کنید و البته در این محتواها از لینکی استفاده کنید که مخاطب را به موضوع اصلی برساند. اکنون وقت آن است که با موضوعات دیگری از خوشه‌های فرعی حمایت کنید و آن‌ها را تکمیل کنید.

این موضوعات می‌تواند بررسی موضوعاتی ازاین‌قبیل باشد: آیا تراکتور دست‌دوم خوب است؟ آیا به‌راحتی می‌توان تراکتور دست‌دوم را برای خرید پیدا کرد؟ آیا تراکتور مستعمل ارزان‌تر است؟ سپس برای حمایت از این موضوعات باید خوشه‌های سه‌گانه دیگری را تولید کنید. نیاز است برای هر بخش محتوای 750 کلمه‌ای تولید کنید. البته هرکدام از موضوعات به‌خودی‌خود بسیار اهمیت دارند و باید اصولی و بر اساس قوانین مقاله‌نویسی آن‌ها را نگارش کنید.

شما چه وظیفه‌ای در تیم دارید

شما چه وظیفه‌ای در تیم دارید

از همین ابتدا راه خود را انتخاب کنید

تولیدکنندگان محتوا بر اساس فعالیتی که انجام می‌دهند، به چهار دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر قرار است این مسیر را برای کسب درآمد انتخاب کنید، باید تعیین کنید شما کدام یک هستید؛ اما اگر قرار است تولید محتوا برای بازاریابی خود را به دست فرد دیگری بسپارید، باید مشخص کنید که قرار است کدام یک از این تولیدکنندگان ناجی شما باشند؟

درصورتی که بدانید که قرار است از چه روشی محتوا تولید کنید، متوجه می‌شوید حیطه کاری شما کدام است. اگر بدانید که قرار است از کدام حیطه وارد عمل شوید، دیگر همه چیز تمام است و وقت آن است که وارد عمل شوید. با داشتن این اطلاعات می‎‌توانید هر جنبه‌ای از بازاریابی را که مدنظر دارید توسعه دهید و تکانی به تجارت خود بدهید. البته حتماً مدنظر داشته باشید که انتخاب حوزه کاری شما، بیشتر منوط به توانایی شما است. این شما و این چهار تولیدکننده محتوا!

وظیفه نتورکر چیست

وظیفه نتورکر چیست

نتورکرها را بشناسید

زمانی که حرف از بازاریابی و تولید محتوا به میان می‌آید در واقع این نتورکرها هستند که در خط مقدم فعالیت می‌کنند. آن‌ها مسئول برقراری ارتباط بین صاحبان مشاغل و مخاطبان هستند و تلاش می‌کنند تا این ارتباط پایدار و خوب برقرار شود.

وظیفه اصلی آن‌ها این است که بتوانند تضمین کنند شرکت‌ها و سازمان‌ها به موفقیت دست پیدا می‌کنند و چهره عمومی شرکت را به مشتریان نشان می‌دهند. تفاوتی ندارد که از راه آنلاین بازاریابی می‌کنید و یا با شیوه سنتی پیش می‌روید، اما درهرحال تعیین‌کننده محتوا، پایه‌ریزی استراتژی و پیش برد آن، وظیفه نتورکر است.

گوینده محتوا هم در تیم شما خواهد بود

درست است که خط مقدم بازاریابی محتوا نتورکرها هستند، اما آن‌کسی که شما مستقیماً او را می‌بینید یا بهتر است بگوییم ویترین تیم تولید محتوا سخنران و گوینده آن تیم است. آن‌ها با مخاطبان یا صاحبان کسب‌وکار ارتباط کلامی برقرار می‌کنند و اطلاعاتی که تنظیم و تدوین شده است را از صاحبان مشاغل به مشتری‌ها مخابره می‌کنند.

مهارت اصلی آن‌ها در ارتباطات کلامی است که می‌توانند برقرار کنند. این افراد اغلب مناسب برای تولید محتوای ویدیویی هستند و می‌توانند با کلام رسا و شیوای خود، مخاطبان را جذب کرده و آن‌ها را قانع کنند که باید از این خدمات استفاده یا محصول موردنظر را خریداری کنند.

نویسنده‌ای که پشت سنگر ایستاده است

نویسنده‌ای که پشت سنگر ایستاده است

نویسنده‌ای که پشت سنگر ایستاده است

تولید محتوا بیشتر به نظر می‌رسد وظیفه این گروه است. اما باید بدانید این گروه تنها بخشی از تیم بزرگی هستند که با همکاری هم محتوایی مناسب با برند و مشاغل را تولید می‌کنند. آن‌ها اطلاعات را از نتورکرها دریافت می‌کنند و با قلم خود آن را تبدیل به محتوای متنی می‌کنند. تولید محتوای متنی برعهده این گروه است.

نویسنده‌ها باید توانایی قلمی خوبی داشته باشند. برای آن‌ها تفاوتی ندارد که قرار است 500 کلمه بنویسند یا باید در قالب متن 5000 کلمه‌ای مطلبی را توضیح دهند. درهرصورت وظیفه آنها این است که مشتری را راضی کنند تا پایان محتوا با آنها همراه باشند و البته قانع شوند که جای درستی آمده‌اند. اگر شما جزو افرادی هستید که این توانایی را دارید که ساعت‌ها بنشینید و تایپ کنید، خبر خوب این است که می‌توانید جای خود را در تیم پیدا کنید.

ویژوالایزرها چه کسانی هستند؟

ویژوالایزرها چه کسانی هستند؟

ویژوالایزرها چه کسانی هستند؟

این گروه افرادی هستند که همه آنچه تیم جمع‌آوری کرده است، به نحوی در کنار هم می‌چیند که بیننده به‌وضوح متوجه پیام خواهد شد. استفاده از ابزارهای دیجیتال مختلف و ترکیب انواع محتوا در کنار یکدیگر در واقع وظیفه این گروه است. آن‌ها با کمک انواع ابزاری که دارند، بهترین گزینه را انتخاب و خروجی محتوایی که مدنظر است را تکمیل می‌کنند.

این افراد بیشتر خالق محتوای بصری هستند. هم می‌توانند از روش‌های سنتی استفاده کنند و هم دانش استفاده از روش مدرن را دارند. آن‌ها تجسم خود و تیمی که دارند را از محتوای نهایی به تصویر می‌کشند و آن را در قالبی به مشتری ارائه می‌دهند که او نیز بتواند با آن‌ها هم مسیر شود. داشتن دانش دیجیتال مهارتی است که حرف اول را برای این گروه می‌زند.

کار تیمی برای تولید محتوا نیاز است

کار تیمی برای تولید محتوا نیاز است

تیمی برای خلق محتوای شما

درست است که تا به اینجا با اعضای تیم به‌خوبی آشنا شدید، اما لازم است بدانید که به‌صورت کلی چه افراد با چه مهارت‌هایی برای تکمیل تیم شما لازم است:

 • استراتژیست: این افراد همان نتورکرها هستند که بازاریابی را با اهداف تجاری همسو می‌کنند.
 • نویسندگان و ویراستاران: تولید محتوا بر عهده این افراد است. به آن‌ها ایده بدهید، متن تحویل بگیرید.
 • طراحان گرافیک: تصاویری که قرار است تکمیل‌کننده متن باشد باید در این قسمت قرار بگیرد.
 • مدیر رسانه اجتماعی: آن‌ها پست‌ها را برنامه‌ریزی و زمان‌بندی می‌کنند و بر نتایج به‌دست‌آمده نظارت دارند.
 • فیلم‌برداران: برای اینکه بتوانید محتوای ویدیویی مطلوب تهیه کنید حضور این افراد در کادر حرفه‌ای شما ضروری است.
 • مدیر پروژه: تیم شما باید با اهداف کاملاً هماهنگ عمل کند. این وظیفه بر عهده مدیر پروژه است.
 • اینفلوئنسر: اگر قرار است بتوانید تبلیغات مؤثری داشته باشید بهتر است با یک اینفلوئنسر در تماس باشید تا به شما در تبلیغ برند کمک کند.

استراتژی تولید محتوا کدام است

استراتژی تولید محتوا کدام است

بدون استراتژی تولید محتوا راه شما، بیشتر شبیه چاه است!

اکنون که به‌خوبی با انواع محتوا آشنا شدید و می‌دانید که کدام یک از مهارت‌هایی که دارید را می‌توانید در این زمینه خرج کنید، باید بدانید که هرگز بدون استراتژی نمی‌توانید به جایی برسید. درست است. داشتن استراتژی اصلی‌ترین کاری است که باید انجام دهید. این استراتژی تولید محتوا است که به شما می‌گوید کدام نوع محتوا مناسب است و اکنون باید چه کاری انجام دهید.

اولین کار ایده‌پردازی است

اولین کار ایده‌پردازی است

ایده‌پردازی کنید!

تولید محتوا با ایده‌پردازی آغاز می‎‌شود. این ایده‌پردازی یا به‌اصطلاح بارش فکری تنها نباید از سمت نتورکر یا سایر اعضای تیم باشد، بلکه مشتریان و صاحبان مشاغل نیز باید در این زمینه نظریه‌پردازی کنند تا بتوان ایده‌های جدید و نوینی را کشف کرد. سهام‌داران، داده‌های جدید یا حتی هر موردی که الهام‌بخش شما است، می‌توانند در این مرحله به شما کمک کنند. مهم این است که بتوانید با این ایده‌ها مسیر خود را پیدا کنید.

ایده‌پردازی زمانی که قرار است ویژگی‌های یک محصول را به مخاطب معرفی کنید با ایده‌پردازی برای بالابردن ترافیک سایت و سئوی آن، دو امر بسیار متفاوت است. هرکدام نیازمند روش و افراد خاصی برای ایده‌پردازی هستند. اغلب اگر قرار است ترافیک سایت را افزایش دهید دیگر خود صاحبان مشاغل نمی‌توانند خیلی به شما کمک کنند، اما برای نشان‌دادن ویژگی محصول، این سهام‌داران هستند که می‌توانند کمک شایانی کنند؛

اما به نظر شما از چه راهی می‌توان ایده‌هایی نوین خلق کرد؟

از افراد متعدد برای ایده‌پردازی کمک بخواهید

از افراد متعدد برای ایده‌پردازی کمک بخواهید

راه‌های ایده‌پردازی را طی کنید

یک سری از راه‌ها به‌منظور ایده‌پردازی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنید و از به‌کاربردن آن‌ها نهایت بهره را ببرید. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین این ایده‌ها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 • کلمات کلیدی را فراموش نکنید

کلمات کلیدی را فراموش نکنید. بله! اولین گام می‌تواند تحقیق کلمات کلیدی باشد. این روش می‌تواند دنیای بزرگی به روی شما بگشاید و به شما نشان دهد مخاطبان شما دقیقاً به دنبال چه هستند؟ با این روش می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که خواهان بیشتری دارد و یک گام به برد نهایی نزدیک‌تر شوید.

از مشتری بپرسید که چه می‎‌خواهد

از خود مشتری بپرسید که چه می‎‌خواهد؟ آن‌ها اغلب ایده‌ای در پس‌زمینه ذهن خود دارند که می‌تواند حدودی از مسیر را به شما نشان دهد. فراموش نکنید این مشتری شما است که باید تأیید کند آیا محتوایی که تولید کرده‌اید همانی است که او می‌خواهد یا خیر؟

 • خودتان را به‌جای مخاطبتان قرار دهید

گاهی لازم است خودتان را به‌جای مخاطبتان قرار دهید تا متوجه شوید که آن‌ها چه نوع محتوایی را می‌پسندند؛ به همین دلیل لازم است تا در هنگام ایده‌پردازی حتماً مخاطبان را نیز در نظر بگیرید. با این روش ممکن است ایده‌های جدیدی به ذهنتان خطور کند و بدانید از کدام استراتژی باید پیشرفت کنید. بسیاری از سایت‌ها هستند که پر از سؤال‌وجواب هستند. از این سایت‌ها می‌توانید استفاده کنید.

 

اهمیت تولید محتوا در یوتیوب

اهمیت تولید محتوا در یوتیوب

 • از ابزار قدرتمندتری استفاده کنید

می‌توانید از ابزار قدرتمندتری استفاده کنید تا به کمک آن بتوانید ایده‌های جدید داشته باشید. تیم شما یا سازمان مشتری شما می‌تواند در این کار به شما کمک کند. تیم پشتیبانی سازمان چون با مخاطبان سروکار دارد به‌خوبی می‌داند که مشتریان چه نیازهایی دارند؛ در نتیجه می‌توانند به شما کمک کنند محتوایی تولید کنید که به مخاطبان کمک کند مشکلات خود را برطرف کنند. از طرف دیگر آن‌ها نه‌تنها ایده‌های زیادی را به‌خاطر سپرده‌اند، بلکه راه‌حل‌های بسیاری نیز دارند. از کمک آنان غافل نشوید.

 • رقبای خود را دست‌کم نگیرید

رقبای خود را دست‌کم نگیرید. باید دقت کنید که رقبای شما چه می‌نویسند و چه نوع محتوایی تولید می‌کنند. با این شیوه می‌توانید از نردبان آنان استفاده کنید و به قله‌ها برسید. شما می‌توانید بررسی کنید که آن‌ها از چه راهی رفته‌اند و کدام راه بیشترین نتیجه را داشته است؟ با بررسی این محتوا می‌توانید کمی از آن‌ها کمک بگیرید.

اکنون که ایده‌پردازی را به پایان برده‌اید، یعنی می‌دانید قرار است در چه زمینه‌ای بنویسید و قرار است چه پیامی به مخاطبان خود بدهید؟ اکنون وقت آن است که برنامه‌ریزی کرده تا بتوانید محتوا را تولید کنید.

برنامه‌ریزی را فراموش نکنید

برنامه‌ریزی را فراموش نکنید

برنامه‌ریزی تولید محتوا، گام بعدی که نباید فراموش کنید

زمان برنامه‌ریزی رسیده است؟ پس اکنون باید تصمیم بگیرید که قرار است محتوای شما چه شکلی داشته باشد. باید بدانید که آیا محتوایی که قرار است تولید کنید بصری است یا قرار است محتوای متنی را در اختیار مخاطبان قرار دهید؟ آیا اینفوگرافیک پاسخ شما است یا باید برای تولید یک ویدیوی جذاب دست‌به‌کار شوید؟ قرار است آن را در چه پلتفرمی بارگذاری کنید و مخاطبان شما بیشتر از کدام رسانه برای دریافت اطلاعات استفاده می‌کنند؟

بهتر است در اینترنت چرخی بزنید و ببینید قبلاً در مورد موضوعی که قرار است محتوا ایجاد کنید، چه محتوایی تولید شده است؟ با این کار می‌دانید مسیر تولید محتوا که قرار است طی کنید چه سختی‌هایی دارد و کدام مسیر جواب شما است؟ از طرف دیگر می‌توانید ببینید جای کدام نوع محتوا خالی است؟ بیشتر محتوای ویدیویی در این زمینه تولید شده است یا باید اینفوگرافیک تولید کنید؟ آیا هنوز جایی هست که بتوانید با تولید محتوا سئو شده جای خالی را پر کنید؟

از همه بیشتر باید مطمئن شوید که کلمات کلیدی را به‌درستی پیدا کرده‌اید؟ زمانی که قرار است محتوا را در وبلاگ با وب‌سایت خود بارگذاری کنید، لازم است تا مطمئن شوید محتوایی که تولید کرده‌اید کاملاً حول این موضوع است؟ البته فراموش نکنید باید به نحوی از کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنید که مخاطبان متوجه غیر همسان نبودن کلمه کلیدی با محتوای متنی تولید شده نباشند.

چقدر باید در زمینه این موضوع محتوا ایجاد کنید؟ باید برای این مطلب نیز برنامه‌ای داشته باشید. محتوای محدود شاید با یک پست بتواند مخاطبان شما را راضی کند، اما برای موضوعات پیچیده یا پرمخاطب هم حجم محتوا باید بیشتر باشد، هم باید تعداد بیشتری محتوا تولید کنید.

با یک تیم حرفه‌ای کار کنید

با یک تیم حرفه‌ای کار کنید

با چند سؤال برنامه‌ریزی بهتری برای تولید محتوا داشته باشید

اگر هنوز نتوانسته‌اید برای این مورد برنامه دقیقی پایه‌ریزی کنید، بهتر است چند سؤال از خود بپرسید و سپس سعی کنید بر اساس پاسخی که به دست می‌آورید، برنامه دقیقی تدوین کنید تا بتوانید استراتژی خود را بر اساس آن مستقر کنید. این سؤالات عبارت‌اند از:

چه کسانی قرار است مخاطب هدف ما باشند؟

مخاطب در چه مرحله‌ای از سفر خرید خود می‌تواند تحت‌تأثیر این محتوا قرار گیرد؟

 • برای تولید محتوا چقدر باید زمان و هزینه صرف کرد؟
 • از چه کمک و منابع دیگری لازم است استفاده کنیم تا این محتوا را تولید کنیم؟ اینفوگرافیک، ویدیو یا محتوای متنی می‌تواند پاسخ شما به این سؤال باشد.
 • این محتوا را چه زمانی باید منتشر کنم؟ آیا قسمتی از محتوا وجود دارد که همیشه سبز باشد و بتواند در هر برهه‌ای از زمان مخاطبی داشته باشد؟
 • چگونه می‌توان این محتوا را در استراتژی محتوا گنجاند؟
 • چه افرادی با دیدن محتوای من به استفاده از خدمات ترغیب می‌شوند؟

حال که توانستید به این سؤالات پاسخ دهید می‌دانید که کدام مسیر برای شما باز است و از چه راهی می‌توانید به هدف نهایی خود و مشتری خود برسید. با پاسخ به این سؤالات، شما همه چیز را در زمینه محتوای تولیدی خود می‌دانید!

برای تولید محتوا آماده باشید

 برای تولید محتوا آماده باشید

محتوا را ایجاد کنید!

باتوجه‌به ایده‌هایی که دارید و برنامه‌ای که تدوین کرده‌اید اکنون وقت آن است که بهترین محتوایی که می‌توانید را تولید کنید. تولید محتوا همان کاری است که همه این مدت منتظر آن بوده‌اید. اگر مراحل قبلی شما موفقیت‌آمیز باشد، قطعاً این مرحله نیز می‌تواند به‌خوبی به انجام برسد.

تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است محتوایی که تولید می‌کنید باید زنده باشد و بتواند حس خوبی در مخاطبان خود ایجاد کند. هر زمان که احساس کردید محتوای شما مسیر اشتباهی را طی کرده است، باید از همان جا بازگردید و دوباره محتوا را تولید کنید. یک‌قدم به عقب برگردید و دوباره تلاش کنید. از این کار نترسید. تنها مطمئن شوید کاری انجام می‌دهید که بتواند شما را به خلق محتوایی مناسب برساند.

پس از طی مراحل برای انتشار آماده باشید

پس از طی مراحل برای انتشار آماده باشید 

وقت انتشار است

اکنون زمان آن رسیده است بتوانید محتوایی را که تولید کرده‌اید منتشر کنید و به مخاطبان خود آن‌ها را عرضه کنید. شما به انتهای مسیر رسیده‌اید. اما فراموش نکنید مسیری که طی کرده‌اید پر از فراز و نشیب و سختی بوده است. هر قسمت از مسیر را که به‌اشتباه بپیمایید، نتیجه نهایی کاملاً متفاوت خواهد بود. گاه این تفاوت می‌تواند به ضررتان باشد.

اگر شما بازاریاب هستید، باید هر قسمت را به‌درستی بررسی کنید و اجازه ندهید که این فرایند به بیراهه کشیده شود. البته با انتشار محتوا، مسیر شما به پایان نمی‌رسد. پس از آن نیز لازم است تا بررسی کنید آیا تیری که پرتاب کرده‌اید به هدف خورده است یا خیر. اگر این تیر به هدف نخورده باشد، باید بررسی کنید کدام قسمت را اشتباه طی کرده‌اید. با این کار می‌توانید دریابید که بار بعدی کدام سؤال را چگونه پاسخ دهید یا از کدام مسیر باید حرکت کنید.

برای بار بعدی سعی کنید چک‌لیستی تهیه کنید و نکات مهم این بار را در آن یادداشت کنید. این چک‌لیست باید به نحوی طراحی شود که بتوانید آن را دوباره بررسی کنید و به‌عبارت‌دیگر باید قابل‌اندازه‌گیری باشد. با این کار نشان می‌دهید از پس این کار برخواهید آمد.

با محتوای مفید ترافیک را افزایش دهید

با محتوای مفید ترافیک را افزایش دهید

یک فرمول محرمانه برای تولید محتوا

زمانی که قرار است در پلتفرمی خاص محتوای خود را منتشر کنید یا از نوع محتوای خلاق استفاده کنید، شاید همه چیز خیلی ساده به نظر برسد، اما زمانی که پا در عرصه گذاشتید متوجه می‌شوید کار به همین سادگی که می‌اندیشید هم نیست. بهتر است برای خود یک فرمول محرمانه داشته باشید تا بتوانید با کمک آن با سرعت بیشتری راه را طی کنید.

البته فراموش نکنید، هیچ فرمول محرمانه‌ای وجود ندارد. هر کس بسته به سبکی که دارد می‌تواند برای خود قانون منحصربه‌فردی داشته باشد. تولید محتوا در واقع تراوش خلاقانه‌ای است که نه‌تنها از فردی به فرد دیگر، بلکه از پروژه‌ای به پروژه دیگر نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ اما آنچه در ادامه می‌خوانید در واقع چند نکته اندک است که می‌تواند مانند ستاره قطبی راه را به شما نشان دهد. ما تضمین نمی‌کنیم مقصد دقیقاً زیر این ستاره باشد!

انواع محتوا را می‌توانید با یکدیگر ترکیب کنید

انواع محتوا را می‌توانید با یکدیگر ترکیب کنید 

بیایید محتوا را خلق کنید!

اگر سعی کنید تا حدودی این سرنخ‌ها را دنبال کنید، می‌توانید به آینده خود مطمئن باشید:

 • از عناوین شروع کنید

زمانی که عنوان مطلب خود را می‌نویسید، باید تلاش کنید تا بیشترین خلاقیت را داشته باشید. این عنوان است که به مخاطب می‌گوید باید این مطلب را خواند یا نباید آن را حتی باز کرد. عنوان می‌تواند مانند جرقه‌ای احساس را در خواننده برانگیزد یا باعث شود خواننده توجهی به آن نکند. زمانی که عنوان شما خلاقانه باشد و البته کپی نباشد، احتمال جلب مخاطب در آن چندبرابر است.

 • طعمه را به قلاب متصل کنید

عنوان شما مانند یک قلاب است. زمانی که مخاطب با قلاب شما روبرو شد، تنها سه ثانیه به شما فرصت دفاع می‌دهد تا نشان دهید چه در چنته دارید. اگر مقبول نباشید، در همان سه ثانیه اول، به شما پشت می‌کند. جملات ابتدایی مقاله یا همان مقدمه شما، در واقع حکم طعمه‌ای را دارد که می‌تواند هر خواننده‌ای را به خود جذب کند. در انتخاب این طعمه کمی دقت کنید.

 • بار آماری محتوا را سنگین کنید

مخاطبان بیشتر از مقالاتی لذت می‌برند که پر از آمار باشد و مستند به آن‌ها نشان دهد که اطلاعات چقدر دقیق است. اگر نتوانید در مقاله خود چند آمار کوچک بیاورید، ممکن است کمی سخت‌تر حرفتان را باور کنند.

 • چه قرار است به مخاطب بدهید؟

باید پیام واحدی را در نظر بگیرید و آن را برای مخاطب شرح دهید. پراکنده‌گویی از عوامل پراکنده کردن مخاطبان خواهد بود. درست است که باید اطلاعاتتان جامع و مفید باشد، اما سعی کنید همه چیز حول محور مداری بچرخد که همان کلمه کلیدی یا پیام اصلی موضوع است.

 • یک‌دست بنویسید

سعی کنید آنچه که می‌نویسید با لحن سازمان، هدف تجاری و حتی لحن لوگوی سازمان همخوانی داشته باشد. مخاطبان یک سازمان که مربوط به امور اداری یا صنعت خودروسازی است اصلاً تمایل ندارند مقالاتی را با لحن صمیمانه مطالعه کنند. یکدستی خود با سازمان را حتماً مدنظر قرار دهید.

 • منحصربه‌فرد باشید

برای اینکه مخاطب را جلب خود کنید، سعی کنید لحن شما منحصربه‌فرد باشد. البته لحن شما همان لحن سازمان خواهد بود. پس سعی کنید هدف تجاری سازمان با مخاطب هدف او یکسان باشد.
 • بهینه‌سازی یا سئو، رمز موفقیت

زمانی که قرار است با تولید محتوا مخاطب را به سمت خود جلب کنید، یعنی باید همه قوانین سئوکاری را در نظر بگیرید. این قوانین شامل استفاده از پاراگراف کوتاه، جملات کوتاه و حتی مطالبی است که بولت‌گذاری شده‎‌اند. این شیوه‌ها برای سئو مفید هستند و ترافیک سایت شما را به‌صورت ارگانیک افزایش می‌دهند.

 • ویرایش راز نهایی کار است

آیا محتوای خود را تولید کرده‌اید؟ پس اکنون زمان آن رسیده است که یک‌بار به عقب بازگردید و آنچه تولید کرده‌اید را بار دیگر بخوانید. با این کار می‌توانید محتوای خود را صیقل‌کاری کنید و بعد آن را جلا داده به مخاطب خود تحویل دهید. یک دور ویرایش و خواندن، می‌تواند باعث جذاب تر شدن محتوای نهایی شود.

با این شیوه‌ها می‌توانید محتوایی را بنویسید که مؤثر است، مفید است و برای مخاطبانی که دارید جذاب خواهد بود. موتورهای جستجو به سمت شما خواهند خزید و متوجه خواهید شد که با این کار رتبه سئوی شما تا چه میزان افزایش ‌یافته است.

تولید محتوا چه مسیری را طی می‌کند

تولید محتوا چه مسیری را طی می‌کند

کلام پایانی

بازاریابی محتوا، رویکردی است که عمر طولانی ندارد، اما توانسته به‌خوبی جای خود را در کنار بازاریابی سنتی بگشاید. حتی می‌توان گفت که این نوع از بازاریابی گوی سبقت را از روش پیشین ربوده است. فناوری و پیشرفت تکنولوژی به جایی رسیده است که شما می‌توانید از طریق آن با مخاطبان بسیاری ارتباط برقرار کنید؛ مخاطبانی که مدام با فضای تحت وب در ارتباط هستند و امروزه همه امور خود را از طریق این فضا اداره می‎کنند.

بازاریابی مدرن، حول محور تولید محتوا می‌چرخد. اگر نتوانید محتوایی تولید کنید که مخاطب را جذب خود کند، بازاریابی شما آب در هاون کوبیدن است. مخاطب شما دیگر مخاطب سابق نیست که با دیدن رنگ و آواز در تیزر تلویزیونی برای خرید محصول ترغیب شود. این روزها مخاطبان بیشتر به دنبال چرایی هستند. آن‌ها از محصولاتی بیشتر استفاده می‌کنند که ویژگی‌های بیشتری داشته باشد و مقالاتی که بتواند این ویژگی‌ها را به آن‌ها معرفی کند برنده است.

اگر قرار است محتوایی تولید کنید، باید همه قوانین بازی را بدانید. باید بدانید کدام نوع محتوا بیشتر مناسب شما است و کدام یک می‌تواند شما را از رقبای خود متمایز کند. باید بدانید از چه شیوه‌ای، چه زمانی، چه نوع محتوایی را باید به دست کدام مخاطب برسانید تا بتوانید برنده این بازی شوید.

تیم خود را ترتیب دهید و سعی کنید با افراد حرفه‌ای این بازی را آغاز کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید همه آنچه لازم است را در محتوایی که قرار است تولید کنید بگنجانید. تولید محتوا می‌تواند ساده باشد، اما این تنها بستگی به دانش شما دارد. اگر دانش، تخصص و فناوری لازم را بشناسید، برگ برنده در دستان شما است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.